ponedeljek, 4. 7. 2016

Odstranjevanje ambrozije

Mestna občina Ljubljana objavlja obvestilo o pravočasnem odstranjevanju škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia. Javno podjetje Snaga bo s prvim letošnjim odstranjevanjem ambrozije z zemljišč v lasti Mestne občine Ljubljana začelo 11. julija 2016.

V letu 2010 je bila sprejeta Odredba o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Ur. l. RS, št. 63/10), ki določa, da morajo vsi imetniki zemljišča, na katerem raste škodljiva rastlina, na svoje stroške z namenom preprečevanja širjenja in za zatiranje škodljive rastline izvesti naslednje ukrepe:
- odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več in
- opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra.

Nadzor nad določili odredbe izvajajo državni fitosanitarni inšpektorji. Kot skrajni ukrep nespoštovanja določil odredbe lahko fitosanitarni inšpektor izreče tudi denarno kazen.

Pelinolistna ambrozija

Ambrozija ali pelinolistna žvrklja je invazivna tujerodna rastlina, ki izvira iz Severne Amerike. V prejšnjem stoletju so jo v Evropo nehote zanesli kot plevelno primes žitu in oljnicam. V zadnjih dvajsetih letih se je tudi v Sloveniji močno razširila. Ima velik vpliv na zdravje ljudi, saj je njen pelod glavni krivec za jesenski seneni nahod.

Ambrozija najpogosteje raste ob medkrajevnih cestah v strnjenem pasu tik ob asfaltu, med koruzo, sončnicami, bučami, v urbanem okolja pa na območju opuščenih gradbišč, ob železnici, ob vodotokih, pa tudi po zelenicah in vrtovih. Vpliv teh rastlin na zdravje ljudi pa ni omejen zgolj na območja, zapleveljena s to rastlino. Ker rastlina proizvaja zelo velike količine lahkega cvetnega prahu, ki ga raznaša veter, lahko ambrozija povzroča alergije tudi več kot 100 km od svojega rastišča.

Ustrezne metode odstranjevanja škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia so:
•    puljenje,
•    košnja/rezanje. Če so rastline že zacvetele, jih ne kosite, ker boste s tem še bolj razširili pelod ali semena.
•    mulčenje,
•    brananje in okopavanje,
•    oranje,
•    kemično zatiranje s herbicidi. Herbicide lahko uporabljajo le osebe z vsemi potrebnimi potrdili in dovoljenji na način, ki ne škodi ljudem in okolju!

Pri odstranjevanju je za zaščito pred draženjem kože treba uporabiti rokavice in oblačila, ki pokrijejo celotno telo – če odstranjevanje poteka med sezono cvetenja, je treba uporabiti tudi masko in očala za zaščito pred cvetnim prahom. Cvetoče rastline je bolje odstranjevati popoldne, saj se cvetni prah v glavnem sprošča zjutraj.

Necvetoče rastline se lahko odloži na kompost ali v zabojnike za organske odpadke. Že cvetoče rastline je treba uničiti na način, da se prepreči nastanek semena oz. seme ne more več kaliti – oddati v sežig.

Prijave rastišč ambrozije, kjer imetniki zemljišča niso ukrepali, naslovite na:
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano,
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
OU Ljubljana
Dunajska cesta 22
Tel.:01/234 45 50
E-pošta: OU-Ljubljana.UVHVVR@gov.si

Dodatne informacije ali prijavo rastišč na zemljiščih v lasti Mestne občine Ljubljana naslovite na:
SOS številka: 01/306-43-00 (Oddelek za varstvo okolja MU MOL)
SOS e-mail: rokavicegor@ljubljana.si
SOS portal: Portal Pobude meščanov

Na zemljiščih v lasti Mestne občine Ljubljana imamo evidentiranih 357 nahajališč ambrozije, ki jih tudi redno odstranjujemo. JP Snaga bo s prvim letošnjim odstranjevanjem ambrozije z zemljišč v lasti Mestne občine Ljubljana začelo 11. julija 2016.

V letu 2015 smo začeli z družbeno odgovorna kampanjo Rokavice gor!, katere glavni namen je ozaveščanje in izobraževanje prebivalcev o škodljivosti invazivnih tujerodnih rastlin.  V okviru
kampanje potekajo brezplačni vodeni sprehodi in izobraževalno delovne akcije odstranjevanja, ki udeležencem pomagajo, da v svojem okolju prepoznajo invazivne tujerodne rastline in jih na ustrezen način odstranijo. (P)ostanite aktivni in nam pomagajte ohranjati biodiverziteto.

Več o kampanji Rokavice gor najdete tukaj!

Rezultati popisa nahajališč ambrozije iz leta 2012


Kampanja Rokavice gor! poteka v okviru naziva Zelena prestolnica Evrope 2016.