petek, 18. 7. 2014

Odvzem koncesije Železniškemu zdravstvenemu domu

Mestna občina Ljubljana je 18. julija 2014 Železniškemu zdravstvenemu domu Ljubljana vročila odločbo o odvzemu koncesije za zdravstveno dejavnost na primarni zdravstveni ravni.

Ker Železniški zdravstveni dom Ljubljana kot zasebni zavod s pravico javnosti kljub določbam v izvršljivi odločbi o koncesiji niti v podaljšanem roku ni želel podpisati predložene pogodbe o koncesiji, mu je MOL 18. julija 2014 vročila odločbo o odvzemu koncesije za zdravstveno dejavnost na primarni zdravstveni ravni.

Kot smo javnost že obveščali, nepravilnosti v ŽZD trajajo že vrsto let. MOL si aktivno prizadeva najti rešitev in doseči sporazum za zagotovitev zakonitosti izvajanja programov v ŽZD že vse od leta 2009. Kot najboljšo možno rešitev smo predlagali prenos vseh programov ŽZD na javni zavod Zdravstveni dom Ljubljana (ZDL).

Ker po mnogih poskusih do tega dogovora v več letih ni prišlo, je zaradi nezakonitega delovanja ŽZD in prav tako ZZZS Računsko sodišče zahtevalo, da se financiranje brez podeljene koncesije preneha. ZZZS nas je 3.6.2013 obvestil, da ŽZD-ju s 30.6.2013 odpoveduje pogodbo o financiranju osnovne zdravstvene dejavnosti.

Da se ne bi čez noč prekinila zdravstvena oskrba za več kot 20 tisoč ljudi in da ne bi zaposleni v ŽZD-ju ostali brez plač, je župan Zoran Janković junija 2013 še enkrat sklical sestanek vseh vpletenih. Na njem je bil potrjen predlog, da o rešitvi odloča MS MOL in sicer, da se odloči med naslednjimi možnostmi: ali MOL podeli koncesijo na podlagi vloge ali na podlagi javnega razpisa (kot je v MOL običajno) ali pa programe prevzame ZDL. Mestni svet MOL je na seji 8. 7. 2013 sprejel sklep, da se ŽZD-ju podeli koncesija na vlogo za primarne dejavnosti za eno leto.

ŽZD je vlogo za koncesijo septembra 2013 sicer posredoval, hkrati pa sprožil upravni spor in zavlačeval pri dostavi dokumentacije v upravnem postopku. Odločba MOL o koncesiji za programe na primarni ravni je bila izdana 21. 11. 2013. Po nadaljnjih zapletih bi moral ŽZD v skladu z osnovno in dopolnjeno odločbo podpisati pogodbo o koncesiji sredi marca 2014.

ŽZD je z raznimi postopkovnimi manevri zavlačeval s podpisom pogodbe, dokler je ni 20.5.2014 samovoljno spremenil in poslal na MOL. S pravnega vidika to seveda ni sprejemljivo, saj mora biti koncesijska pogodba usklajena z odločbo o koncesiji. Žal ŽZD tega ne sprejme in tudi v podaljšanem roku na MOL ni poslal podpisane predložene koncesijske pogodbe, zato je bilo potrebno izdati odločbo o odvzemu koncesije.