sreda, 23. 7. 2014

Odvzem koncesije Železniškemu zdravstvenemu domu

Potem, ko je MOL Železniškemu zdravstvenemu domu Ljubljana vročila odločbo o odvzemu koncesije za zdravstveno dejavnost na primarni zdravstveni ravni, so se v ŽZD odzvali s trditvijo, da odločitev MOL o podelitvi koncesije za dobo enega leta ni zakonita. Njihova trditev je neosnovana in neutemeljena.

Ne gre, kot navaja ŽZD, za »vsiljevanje pogodbenega določila o enoletnem koncesijskem obdobju«, pač pa za zakonito in legitimno odločitev pristojnega organa, ki v danem primeru ni po godu stranki v postopku. Z navedbo ŽZD, da je dolgoročna rešitev »na dlani«, se strinjamo, le da je za ŽZD ta rešitev dolgoročna podelitev koncesije njim, za MOL, ki ima zakonsko pristojnost določanja mreže javne zdravstvene službe, pa je ta rešitev Javni zavod Zdravstveni dom Ljubljana.

Javno zdravstveno službo v okviru javne mreže izvajajo javni zavodi in zasebne pravne in fizične osebe, ki pridobijo koncesijo. V skladu z Zakonom o zdravstveni dejavnosti mrežo na primarni ravni določa in zagotavlja občina. (Potencialni) izvajalci torej ne morejo sami določiti, kje, kaj, koliko časa bodo delali v javni mreži, pač pa je to v primeru osnovne zdravstvene dejavnosti zakonska naloga in pristojnost občine. MOL je ŽZD-ju podelila koncesijo za eno leto in ŽZD kot koncesionar, prejemnik koncesije, ne more prevzeti vloge koncedenta, podeljevalca koncesije in sam določiti, kaj v skladu s svojimi željami dobi. ŽZD ima sicer na voljo pravna sredstva za zaščito svojih interesov, nima pa možnosti sam odločati o svoji koncesiji.

Ob tem še enkrat ponavljamo, da nepravilnosti v ŽZD trajajo že vrsto let in da si MOL aktivno prizadeva najti rešitev in doseči sporazum za zagotovitev zakonitosti izvajanja programov v ŽZD že vse od leta 2009. Kot najboljšo možno rešitev pa smo predlagali prenos vseh programov ŽZD na Javni zavod Zdravstveni dom Ljubljana.