OTVORITEV KRIZNEGA CENTRA ZA ŽENSKE IN OTROKE, ŽRTVE NASILJA
V Zeleni dvorani Mestne hiše sta županja MOL Danica Simšič in svetovalka za področje nasilja nad ženskami društva Ženska svetovalnica Lorena Božac Deležan na novinarski konferenci predstavili Krizni center za ženske in otroke, žrtve nasilja.
Županja MOL Danica Simšičje dejala, da je leta 1993 Generalna Skupščina ZN sprejela Deklaracijo o eliminaciji nasilja nad ženskami. Gre za prvi mednarodni instrument človekovih pravic, ki se ukvarja izključno z vprašanjem nasilja nad ženskami. Poudarila je, da se nasilje nad ženskami dogaja v družini in v družbi na sploh v obliki posilstev, napadov, spolnega nadlegovanja, suženjstva v gospodinjstvih, prisilne prostitucije in trgovine z ženskami. Do odprtja novega kriznega centra je v MOL deloval le en krizni center za žrtve nasilja. V Sloveniji ne deluje noben drug krizni center, čeprav so potrebe po tovrstnih ustanovah ogromne. Tudi večino sredstev za njegovo delovanje zagotavlja MOL in le manjši delež Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve RS. Rekla je, da je za ta program MOL v letu 2005 namenila 6.300.000 SIT, sofinancira pa tudi ostale programe, ki so namenjeni ženskam in otrokom, žrtvam nasilja. Gre za široko paleto programov, ki segajo vse od skupin za samopomoč pa do individualnih svetovalnih programov. Sredstva za ta namen se iz leta v leto povečujejo – v letu 2003 je MOL namenila 28 mio SIT, v letu 2005 pa dobrih 60 mio SIT.
Svetovalka za področje nasilja nad ženskami društva Ženska svetovalnica Lorena Božac Deležanje uvodoma dejala, da je konec leta 2000 društvo Ženska svetovalnica odprla vrata prvega kriznega centra v Sloveniji. Zaradi pomanjkanja finančnih virov je bilo njegovo delovanje omejeno le na čas od petka od 19.00 ure zvečer do ponedeljka do 7.00 ure zjutraj. Kljub omejenim možnostim se je po pomoč v Krizni center po telefonu obrnilo 661 žensk, 139 žensk in 117 njihovih otrok pa je bilo v Krizni center tudi nameščenih in so jim bile nudene vse oblike pomoči. Povedala je, da je krizni center nastajal po vzoru avstrijskega projekta intervencijskih centrov, katerih glavna naloga je nuditi podporo in pomoč ženskam, ki doživljajo nasilje. Zato je tudi njihov projekt predvideval intenzivno sodelovanje s policijo in zavzemanje za spremembo zakonodaje s ciljem večje zaščite tistih, ki so žrtve nasilja v družini.
Svetovalka za področje nasilja nad ženskami društva Ženska svetovalnica Lorena Božac Deležanje še dodala, da bo nov program omogočal neprekinjeno nudenje psihosocialne pomoči in namestitve ženskam ter njihovim otrokom ves teden. Program pomeni pomembno pridobitev za MOL in predstavlja širjenje mreže pomoči in podpore ženskam, ki doživljajo nasilje.
Služba za odnose z javnostmi MOL