sreda, 6. 5. 2015

»Pavza« v Tehnološkem parku

Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) v okviru projekta »Urbani sprehodi Jane's Walk«, v petek, 8. maja 2015, ob 14. uri organizira urbani sprehod po Tehnološkem parku Ljubljana na Brdu.

Zbirno mesto: Tehnološki park 19, pri ribniku ob stavbi D
Organizator: RRA LUR (Gaja Trbižan in Aidan Cerar) v sodelovanju s TP Lj in društvom Pazi!park

Sprehod bo potekal po Tehnološkem parku na Brdu, ki je znan predvsem po modernih poslovnih prostorih za visokotehnološka podjetja, ponaša pa se tudi s prijetnim zelenim okoljem. Na sprehodu si bomo ogledali odprte javne prostore, ki se raztezajo ob poslovnih stavbah ter se o njih in možnostih, ki jih nudijo tudi pogovorili. Kakšen je Tehnološki park za pešačenje, kakšen za malicanje, druženje in sprostitev med napornim delavnikom? Kje spoznavamo sodelavce? In kako pravzaprav vsakodnevno prihajamo na delo?

Pri načrtovanju in gradnji kompleksnih ureditev sta praviloma v ospredju funkcionalnost, racionalna izraba površin in organizacija prostora. Pravi izziv pa se pojavi po izgradnji, ko se mora oblikovati skupnost in morajo ti prostori tudi v praksi zaživeti ter nuditi podporno in stimulativno poslovno okolje. Tehnološki parki namreč nimajo lokalnih prebivalcev, pa tudi ne naključnih obiskovalcev (fr.: Flâneur), zato utrip javnega življenje v tehnoloških parkih oblikujejo predvsem tam zaposleni posamezniki. Prav za te pa je pomembno, da se povežejo v skupnost, saj je po eni strani prijetno poznati sosede po drugi pa skupnost daje občutek varnosti. Poleg tega so poznanstva izredno pomembna tudi iz poslovnega vidika. Znano je, da se je mnogo najboljših sodelovanj začelo ravno med sproščenimi druženji, kaj ne?

O Urbanih sprehodih Jane's walk
Urbani sprehodi Jane’s Walk so približno uro in pol dolgi vodeni sprehodi po mestnih četrtih, ki ozaveščajo o pomenu pešačenja po vsakdanjih opravkih in poudarjajo učinek, ki ga imajo lahko pešci na urejanje mestnega prostora. Namenjeni so povezovanju prebivalcev s sosedi in sosesko in spodbujanju pripadnosti območju bivanja. Obenem sprehodi odpirajo priložnost za pogovor o težavah, s katerimi se stanovalci dnevno soočajo, ter omogočajo oblikovanje pobud, kako soseske narediti privlačnejše in prijetnejše za življenje.

V zadnjih desetletjih se je po vsem svetu razširilo zavedanje, da mesta z živahnim vsakdanjim utripom, s pestro ponudbo programov v objektih in s takšnimi ureditvami javnega prostora, ki prebivalce spodbujajo, da po vsakdanjih opravkih hodijo peš, svojim prebivalcem omogočajo višjo kakovost življenja. Dobra hodljivost mest, kot poimenujemo prijaznost mestnega okolja za pešačenje, zelo pomembno prispeva k psihofizičnemu zdravju in varnosti prebivalcev ter mestnega okolja. Obenem pešačenju prilagojena organiziranost mesta spodbuja tudi razvoj lokalnega gospodarstva, kot so lokalne trgovine, storitvene dejavnosti ali kreativne industrije. Hodljivost mesta omogoča razvoj intenzivnih in raznolikih družbenih vezi ter tako bogati vsakdanje življenje prebivalcev in krepi socialni kapital, ki predstavlja ključni vir razvojne moči lokalnih skupnosti.