torek, 19. 4. 2016

Plečnikova odličja 2016

18. aprila 2016 so v Narodni galeriji podelili Plečnikova odličja 2016, najvišja strokovna priznanja za vrhunske stvaritve na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture ali notranje opreme. Nagrajen je tudi projekt prenove Plečnikove hiše.

Plečnikovo nagrado je prejel Nordijski center Planica.
Nagrado so si razdelili arhitekti, ki so poskrbeli za različne vidike planiškega nordijskega centra: Matej Blenkuš, Miloš Florijančič in Klemen Kobal za arhitekturo športnih objektov, Aleš Vodopivec in Marko Smrekar za arhitekturo osrednjega objekta za smučarske teke ter servisnih in ogrevalnih objektov ter Ana Kučan in Luka Javornik za krajinsko arhitekturo zunanje ureditve.

Plečnikovo medaljo za aktualno realizacijo so prejeli Maruša Zorec, Maša Živec in Matjaž Bolčina za projekt obnove Plečnikove hiše.
Žirija je v obrazložitvi med drugim zapisala, da primer prenove Plečnikove hiše kaže na dobro zasnovano in izvedeno arhitekturno idejo, ki subtilno posega v edinstveni prostor zgodovinskega spomina na arhitekta Jožeta Plečnika. »Prenova Plečnikove hiše prestavlja pomemben prispevek v slovenski arhitekturi in kulturi na splošno, saj ohranja spoštljiv odnos do Plečnikovega dela in življenja ter ga z razširjeno in obogateno muzejsko dejavnostjo odpira širši javnosti. Sodobni arhitekturni poseg tako hkrati krepi Plečnikov značaj in ustvarja novo prostorsko vrednost. Poudarjanje Plečnikovih vrednot je vidno v jasni tlorisni zastavitvi, izjemnem posvečanju detajlu, izbiri materialov in ohranjanju prvotnih elementov (opečno kamnita stena v vhodni veži). Hkrati pa so avtorji predvsem v ideji odpiranja prostora v nadstropju s premišljeno prostorsko razsvetlitvijo in umestitvijo novih okenskih odprtin dodali celoti sodobno potezo. Posebno kvaliteto predstavlja tudi atrij, ki vpeljuje novo kulturno-družbeno podlago za raznoliko muzejsko dogajanje", je še zapisano v obrazložitvi nagrade.

Plečnikovo medaljo za aktualno realizacijo so za prenovo stanovanjskega objekta Prule prejeli tudi Matija Bevk, Vasa J. Perović, Tadej Glažar in Blaž Goričan.
Plečnikovo medaljo za prispevek s področja strokovne publicistike so podelili Igorju Sapaču in Franciju Lazariniju za delo Arhitektura 19. stoletja na Slovenskem.
Študentsko Plečnikovo priznanje je prejela skupina študentov pod mentorstvom Mitje Zorca za delo En sam velik, svetel, uporaben prostor; Brezkoridorne šole Emila Navinška - razstava in pilotna raziskava na primeru 14 šol v Ljubljani.

Na letošnji razpis za Plečnikova odličja je prispelo 47 predlogov, kar kaže na živahnost dogajanja v arhitekturni stroki v Sloveniji.
Plečnikova odličja podeljujejo že od leta 1973, ko je bil ob 100. obletnici rojstva Jožeta Plečnika na pobudo delovnega kolektiva Ambientiz Ljubljane ustanovljen Sklad arhitekta Jožeta Plečnika. Ta danes deluje v okviru Društva arhitektov Ljubljane, nagrado pa skupaj podeljujejo arhitekturna stroka, Mestna občina Ljubljana in Republika Slovenija.