Podelili smo priznanja področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami
Svetovni dan civilne zaščite smo tudi letos obeležili s podelitvijo priznanj s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, s katerimi izrazimo hvaležnost do posameznikov oziroma organizacij, ki s svojim delom, požrtvovalnostjo, znanjem in nesebičnostjo pomagajo meščankam in meščanom Ljubljane v nesrečah.
Zahvalne listine so prejeli
Tanja Markič
Obilno deževje, ki je 4. in 5. avgusta 2023 zajelo večji del Slovenije, je povzročilo obsežne poplave tudi na območju Mestne občine Ljubljana ob najdaljši slovenski reki - Savi. Besnenje vode je doseglo tudi območje Sneberskega nabrežja, kjer je doma gospa Tanja Markič, ki so ji stanovalci zaupali vlogo glavne koordinatorke med stanovalci in MOL. Aktivno je sodelovala v komisiji ZPM Moste-Polje, ki je skrbela za pravično delitev sredstev iz t. i. donacijskega sklada ZPM Ljubljana, Moste-Polje & MOL.
Pri tem naj poudarimo, da svoje vloge ni opravljala zgolj za stanovalce Sneberskega nabrežja, temveč za vse stanovalce na območju MOL, ki so bili v poplavah prizadeti, tudi za tiste iz območja Tacen in Brod.
Kljub dejstvu, da je zaradi sanacijskih del po poplavi sama morala svoj dom za nekaj časa zapustiti, je s svojo mirnostjo, razumnostjo in odzivnostjo prispevala pomemben delež v uspešni zgodbi aktivne pomoči prebivalcem MOL.
Anita Kopač Rejec
Anita Kopač Rejec je že vrsto let zapisana področju zaščite, reševanja in pomoči. Začela je kot prostovoljna gasilka v PGD Medno. Tam je opravila tečaj za operativno gasilko, tečaj za mentorja mladine, radijske postaje, bolničarja, ITLS usposabljanje in nato vsa nadaljnja usposabljanja s področja gasilstva do čina gasilskega častnika. Anita je tudi dolgoletna članica Enote za logistiko MOL. Redno se udeležuje vseh vaj in intervencij, kjer pripravlja odlične obroke. Svoje znanje in izkušnje redno prenaša na ostale člane enote. V preteklem letu je sodelovala pri vseh logističnih operacijah povezanih z neurji in s poplavami.
Anita je oseba na katero se lahko zaneseš. Vedno priskoči na pomoč. Vsi, ki jo poznajo, jo cenijo kot izjemnega človeka, saj je vedno pripravljena pomagati.
Enota za nastanitev RKS OZLJ
Člani Nastanitvene Enote so prostovoljci in pripadniki sil za zaščito, reševanje ter pomoč in ob izrednih razmerah organizirajo zasilna zatočišča ali dnevne centre za večje število ljudi kjer poskrbijo za njihovo varnost in osnovne pogoje za življenje ob naravni ali drugi nesreči.
Na podlagi poziva s strani MOL in v dogovoru z RKS so bili aktivirani člani Nastanitvene enote, ki so 4. avgusta vzpostavili nastanitveni center v Zalogu, kjer je prenočilo 25 oseb. Zagotavljali so varno pribežališče za prizadete, suhe in tople obleke, hrano in pijačo ter prvo psihosocialno pomoč za prizadete ne glede na naslov stalnega prebivališča.
Člani enote so bili vključeni v dejavnosti odstranjevanja posledic poplav in čiščenju hiš ter v Sneberjah pripravili razdelilno mesto in prizadetim prebivalcem razdelili pakete hrane, čistila, razkužila in zaščitna sredstva za čiščenje.
Vida Bačar
Vida je skavtska predstavnica oz. prva stična točka med ljubljanski skavti in Oddelkom za zaščito in reševanje.
V času poplav med 4. in 15. avgustom 2023 je Vida pokazala izjemno angažiranost za pomoč pri odpravljanju posledic poplav. Samoiniciativno je kontaktirala lokalne enote sistema zaščite in reševanja (civilna zaščita, gasilci itd.), od njih pridobila informacije o stanju, potrebe po prostovoljcih in organizirala delovne skupine. Vodila je več kot 140 skavtskih prostovoljcev, ki so v prvih dneh obsegali člane ljubljanski lokalnih enot, kasneje pa tudi cele Slovenije. Skavtske skupine so z njeno koordinacijo pomagale v desetih dneh na več kot petnajstih lokacijah, tudi izven Ljubljane. Bila je ena od štirih koordinatork, ki so s strani Slovenske skavtske organizacije organizirale pomoč in vodile skavtski odziv ob poplavah ter pomagale pri odpravljanju posledic katastrofalnih poplav.
Njeno delo je bilo ključnega pomena v času izrednih razmer. Brez njene pomoči, skavti ne bi opravili toliko dela in prostovoljnih ur na terenu.
Javno podjetje Vodovod-Kanalizacija Snaga
Že v času intervencije v prvih urah, ko je Ljubljano zajelo močno deževje, ter kasneje v fazi odpravljanja posledic poplav so se zaposleni v Javnem podjetju Vodovod Kanalizacija Snaga aktivno vključili v pomoč in podporo tako štabu Civilne zaščite Mestne občine Ljubljana, kot tudi občankam in občanom Mestne občine Ljubljana. Pri tem ne smemo zanemariti dejstva, da so primarne dejavnosti še vedno morale potekati nemoteno ne samo na območju MOL, ampak tudi na območju drugih občin, kjer Vo-Ka Snaga izvaja svoje redne dejavnosti.
Od 4. avgusta do 18. septembra 2023 so z območja Ljubljane odpeljali skoraj 1800 ton odpadkov, nastalih zaradi poplav, če prištejemo še odpadke iz ostalih občin v okolici Ljubljane, kjer za odvoz odpadkov skrbi Voka Snaga, pa je bilo teh odpadkov kar 7.500 ton. Za primerjavo: odpadki, ki so nastali zaradi poplav, predstavljajo kar dve tretjini količine odpadkov, ki jih povprečno v celem letu odpeljejo v sklopu brezplačnega odvoza kosovnih odpadkov.
V javnem podjetju VOKA SNAGA so vsem, ki so jih prizadele poplave, zmanjšali mesečni račun za avgust in september 2023.
Ekipa dispečerjev GBL
Glede na vremensko napoved se je začela spremljati situacija vodotokov že v noči s četrtka na petek. Prve klice so v dispečersko centralo Gasilske brigade Ljubljana v sestavi Matjaž Čibej, Rok Filip in Miha Škarja, začeli prejemati v petek, 4. avgusta, ob 7.30 uri, ko je Sava iznenada narasla za 2 metra in prestopila bregove. Najhuje je bilo na območju Tacna in Broda ter na območju Sneberij. Tega dne so se tudi prvič v zgodovini samostojne Slovenije v Ljubljani oglasile sirene za splošno nevarnost. Sočasno je poteklo veliko operacij, kot so neposredno reševanje življenj, evakuacije prebivalcev, zaščita objektov, postavljanje pregrad, črpanja vode, sanacije razlitja nevarnih snovi, organizacija začasne nastanitve, omogočanje delovanja komunalne infrastrukture in podobno.
Ljubljanski sistem zaščite in reševanja je zelo dobro deloval, pri čemer je eno izmed ključnih vlog odigrala ekipa dispečerske centrale v Gasilski brigadi Ljubljana. Ta je odlično obdelovala prejete informacije, usklajevala potrebe na terenu in jih ustrezno posredovala vodstvu intervencije. To pa je bila ključna komponenta za organizacijo učinkovitega odziva celotne javne gasilske službe Mestne občine Ljubljana.
Vsem prejemnikom priznanj iskreno čestitamo!