Pomlad pri labodih na Koseškem bajerju
Prihod pomladi napoveduje tudi labodji par na Koseškem bajerju, ki je že začel gnezditi. Obiskovalce prosimo, naj se labodoma pri gnezdu ne približujejo in ju ne vznemirjajo.
Na uspešno gnezditev namreč vplivajo tudi motnje, ki jih živali doživljajo v času priprave gnezda in samega gnezdenja. Zato naj bodo tudi psi na povodcih.
Kakšno je labodje gnezdo
Labod gnezdo skrbno pripravi iz okoliškega rastlinja in ga obloži s perjem. Samica navadno odloži 5 do 7 jajc in vali 34 do 38 dni. Puhasti mladiči gredo v vodo takoj, ko zapustijo varno lupino in so v prvih mesecih življenja zelo lahek plen - za ptice ujede, večje ribe, ter plenilce z obrežja, kot so npr. lisice, psi.
Kdo je labod grbec
Labodja družina ob Koseškem bajerju. Foto: Luka Šparl
Labod grbec je rastlinojed, ki se hrani pretežno s potopljenimi deli vodnih rastlin in algami, na kopnem pa se rad »pase« na travnikih. Občasno se na njegovem jedilnem listu znajde tudi kakšna dvoživka, žuželka ali polž. Labodov zato ni treba hraniti, saj imajo hrane na obrežju Koseškega bajerja dovolj.
Labod grbec je ogromen ptič. Samo njegov trup je dolg okoli 80 cm, skupaj z vratom meri od 140 do 160 cm, razpon njegovih peruti pa je od 200 do 240 cm. Perje je v celoti belo, ima oranžno rdeč kljun s črno bazo, črne so tudi noge. Ime mu je dala opazna črna grba na čelu. Ima majno glavo na zelo dolgem vratu, ki ga med plavanjem drži navpično ali pa v obliki črke S.