sreda, 15. 4. 2015

Poostren nadzor nad odstranjevanjem pasjih iztrebkov

Inšpektorji Inšpektorata MOL, policisti Policijske postaje vodnikov službenih psov PU Ljubljana in občinski redarji Mestnega redarstva MOL ta mesec skupaj izvajajo akcijo poostrenega nadzora na fizičnim varstvom psov in odstranjevanjem njihovih iztrebkov.

S težavami zaradi pasjih iztrebkov, namerno puščenih in pozabljenih na površinah javnih parkov, zelenic in na drugih javnih mestih, se srečujejo vsa večja in manjša urbana središča, povsod po svetu in Ljubljana po tem ne izstopa. Ne pobiranje pasjih iztrebkov je odraz kulture posameznih lastnikov oziroma skrbnikov psov. Ti se mnogokrat ne zavedajo, da ne gre le za estetski vidik temveč tudi in predvsem za zdravstvenega, pri čemer pa je potrebno dodati, da je izrek predpisane sankcije ob zaznavi le posledice neustreznega ravnanja lastnika ali skrbnika psa, omejen s predpisanimi postopkovnimi pravili.
Slednja skušamo uravnotežiti z iskanjem drugačnih preventivnih pristopov in neposredne ciljane edukacije, osveščanja in ozaveščanja ciljnih skupin, o bodisi zapovedanih bodisi sprejemljivih pravilih ravnanja ter posledično spodbujanja trajne skrbi za skupno okolje, ki smo ga dolžni ohranjati tudi za zanamce.

V mesecu aprilu bodo tako na območju Mestne občine Ljubljana potekale vnovične akcije poostrenega nadzora nad ravnanjem lastnikov oziroma skrbnikov psov, in sicer njihovo dolžnostjo zagotavljanja ustreznega fizičnega varstva psov na javnih mestih in obveznostjo odstranjevanja pasjih iztrebkov.
Problematika pasjih iztrebkov se s strani Inšpektorata MU MOL nadzira skladno z določilom 18. člena Odloka o urejanju in čiščenju občinskih cest in javnih zelenih površin (Uradni list RS št. 11/09, 101/09), ki določa, da mora skrbnik, živali imeti pri sebi vrečke ali drugo opremo za odstranitev iztrebkov, ki jih mora odstraniti v primeru onesnaženja občinske ceste ali javne zelene površine. Zakon o zaščiti živali (Uradni list RS 38/13-UPB) pa v 11. členu določa, da mora na javnem mestu skrbnik psa zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu, kar pa glede na določilo 42. člena Zakona nadzirajo policisti in občinski redarji.

V kolikor se bodo akciji lahko pridružili tudi kolegi VURS-a, bo uradni veterinar po podatkih o lastništvu psov, na podlagi 10. člena Pravilnika o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranja stekline (Ur. l. RS, št. 139/06, 67/07, 98/13) v Centralnem registru psov (CRP) preverjal obveznost imetnikov psov za cepljenje psov proti steklini.

Ker je prednostni namen napovedanega poostrenega nadzora vnovično ozaveščanje lastnikov oziroma skrbnikov psov o njihovih dolžnostih in obveznostih verjamemo, da bodo spomladanski poostren nadzor lastniki oziroma skrbniki psov, podobno kot v preteklih obdobjih, pozitivno sprejeli.

Inšpektorat MU MOL