petek, 24. 10. 2014

Poplave v Ljubljani

Mestno občino Ljubljana so 22. oktobra 2014 prizadele poplave. Voda je zalila okoli 900 objektov.

Ukrepi MOL za povečanje poplavne varnosti

Mestna občina Ljubljana je od katastrofalnih poplav, ki so Ljubljano prizadele septembra 2010, do danes izvedla številne ukrepe za povečanje poplavne varnosti na območju MOL, za kar je namenila skoraj 5 mio evrov. Kljub temu določena območja še vedno ostajajo ogrožena, saj ukrepi MOL ne zadostujejo za zagotavljanje celovite poplavne varnosti.

Čeprav je Državni prostorski načrt (DPN) že sprejet, konkretni posegi, ki bodo zagotovili poplavno varnost najbolj prizadetega JZ dela Ljubljane, žal še niso izvedeni, kljub dejstvu, da MOL že ves čas vztraja pri njihovi uresničitvi in je naredila vse, kar je lahko. Zdaj so na potezi država in druge občine.

MOL je po poplavah leta 2010 financirala izvedbo dodatnega čiščenja Malega grabna skladno s študijo Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani »Ocena povečanja pretočnosti, če bi odstranili zarast na brežini Malega Grabna« ne glede na to, da je za njegovo vzdrževanje zadolžena država. Čiščenje smo izvedli v letih 2012, 2013 in 2014. Omenjeni poseg, ki se je ob obilnih padavinah v začetku novembra 2012 izkazal kot odločilen in je preprečil poplavljanje Malega grabna, tokrat žal ni zadostoval za območje zgornjega dela Malega grabna, je pa zavaroval področje Sibirije.

Aktivnosti ekip na terenu ob poplavah

V prvih urah akcije (22. oktobra zgodaj zjutraj) so reševalne ekipe črpale predvsem vodo na območju Podutika, po 7. uri pa se je akcija razširila – bregove so namreč prestopile Glinščica, Gameljščica, Gradaščica, Mestna Gradaščica in Mali graben. Poplavljeno je bilo Kozarje, del Gameljn, Kosovo polje, industrijska cona Dolgi most, Vrhovci, Vič ter območje ob Tbilisijski cesti.

Vodstvo Civilne zaščite MOL se je tudi letos odločilo, da se bo črpanje vode iz poplavljenih objektov začelo v smeri odtekanja vode iz severnih predelov proti južnemu delu (Podutik, Vrhovci in Kozarje, Vič, Tbilisijska, Kosovo polje, Dolgi most), glede na obseg poplav (na območjih 1, 2, 3 in v večjem delu 4 - skica območij je pripeta).
Pomoč pri črpanju je nudila tudi enota za črpanje z visokozmogljivimi črpalkami iz Brežic.

Ekipe so tudi 23. oktobra 2014 nadaljevale s črpanjem vode iz večjih objektov (Industrijska cona Dolgi most, ob Tržaški 132), ob tem pa so začeli pomagati tudi ljudem pri iznosu kosovnih odpadkov ter pri čiščenju poplavljenih prostorov. Na pomoč je priskočila tudi Slovenska vojska.

V reševalnih akcijah je v prvih dveh dneh sodelovalo 580 poklicnih in prostovoljnih gasilcev, pripadnikov štaba CZ MOL ter sodelavcev Mestne uprave MOL, Mestnega redarstva, vrtcev, javnega podjetja VO – KA in KPL. Poleg črpanja vode in odstranjevanja posledic poplav so pomagali tudi pri evakuaciji 100 otrok iz poplavljenih vrtcev, 8 nepokretnih oseb ter večjega števila ljudi iz poplavljenih garaž, objektov in poplavljenih površin. Zagotovili so tudi začasno nastanitev za dve osebi.

Odvoz kosovnih odpadkov, nastalih v poplavah

Ekipe JP Snaga so 23. oktobra 2014 začele odvažati kosovne odpadke, nastale v poplavah.

Urnik odvozov kosovnih odpadkov:

23. in 24. 10. 2014: Rožna dolina, Vrhovci, Brdo in Vič
24. in 25. 10. 2014: Podutik, Šmartno pod Šmarno goro, Gameljne, Kozarje, Kosovo polje in ulica Staneta Severja

Kosovne odpadke naj meščani odložijo na mestih, ki jih sicer uporabljajo za odvoz kosovnega materiala (poleg dovoznih poti).
Dodatno nastale kosovne odpadke bo Snaga odpeljala naslednji teden, če pa prebivalci potrebujejo odvoz kosovnih odpadkov z območij, ki niso našteta, so pa poplavljena, lahko pokličejo v Snagin center za pomoč in podporo uporabnikom na telefonsko številko 01 477 96 00.
 

Oglejte si še: napotki za čiščenje prostorov po poplavah in ravnanju z živili v izrednih razmerah.