sreda, 9. 4. 2014

Prenovljeni poročni dvorani

Na Ljubljanskem gradu so 8. aprila 2014 odprli prenovljeni poročni dvorani. Za grenak priokus je poskrbela Upravna enota, ki namerava Ljubljanski grad izločiti iz seznama uradnih lokacij za sklenitev zakonske zveze.

Prenovljeni Modra in Bela dvorana, bolj znani kot Poročni dvorani na Ljubljanskem gradu, v katerih je bilo v zadnjih letih sklenjenih letno med 700 in 800 zakonskih zvez, žarita v novem sijaju.
Vrednost investicije, ki je potekala med lanskim oktobrom in letošnjim marcem, je 1.500.000,00 EUR; v celoti jo je investirala Mestna občina Ljubljana.

Državno pravobranilstvo je 19. 3. 2014 Mestno občino Ljubljana seznanilo s sodno odpovedjo najemne pogodbe za uporabo poročnih dvoran na Ljubljanskem gradu. Na podlagi Pravilnika o sklepanju zakonskih zvez, ki je stopil v veljavo 24. 8. 2013, namreč uradne prostore zagotavlja upravna enota sama in tako Ljubljanski grad ne bi bil več uraden prostor za sklepanje zakonskih zvez. Mladoporočenci si bodo za svečani dogodek, kar poroka nedvomno je, vseeno lahko izbrali romantično okolje Ljubljanskega gradu s prenovljeno dvorano in ne katere izmed uradniških pisarn na upravnih enotah. Žal pa bodo morali zaradi neuradne lokacije ob plačilu najemnine za dvorano plačati dodatnih 170 € Upravni enoti.

Daljnega leta 1968 je bil izbran projektant obnove in revitalizacije Ljubljanskega gradu sedanje projektivno podjetje Ambient, d. o. o. Prenova se je začela leta 1979 v traktu M, v katerem sta Modra in Bela dvorana. Dolgo časa je bil to edini obnovljeni objekt na Ljubljanskem gradu, v katerem so potekali različni programi. Predvsem pa sta bili Bela in Modra dvorana prostor za sklepanje zakonskih zvez, potem ko se je ta dejavnost leta 1989 z Magistrata preselila na Ljubljanski grad, zato sta bili bolj znani kot poročni dvorani.

S stališča uporabnikov in predvsem izvajalcev sklepanja zakonskih zvez – Upravne enote Ljubljana –, ki je na skupnem sestanku predstavnikov UE Ljubljana, Ambienta d.o.o. in Ljubljanskega gradu že 13. 6. 2011 izrazila mnenje, da takratno stanje poročnih dvoran ne ustreza standardom poročnega protokola, se je po več kot tridesetih letih uporabe pokazala potreba po temeljiti obnovi. Materiali in inštalacije, ki so bili iz obdobja 70. let prejšnjega stoletja, so bili izrabljeni in dotrajani.

Tudi za tokratni dvorani je načrte pripravilo projektivno podjetje Ambient, d. o. o. Na podlagi javnega razpisa za gradbeno-obrtniška in inštalacijska dela ter opremo, ki je bil objavljen avgusta 2013, je bil izbran najugodnejši ponudnik, podjetje Dema Plus, d. o. o., iz Ljubljane. Oktobra 2013 je bila podpisana gradbena pogodba in prenovitvena dela so se začela. Potekala so vse do konca marca 2014. Ocenjena vrednost investicije, ki jo v celoti financira Mestna občina Ljubljana, je bila 1.500.000,00 EUR. Kljub nekaterim nepredvidenim posegom vrednost ne bo presežena. Javni zavod Ljubljanski grad, ki je vodil investicijo, pripravlja končni obračun.

Izhodišče prenove je bilo poudariti samo lokacijo, to je vizualno vključiti notranjosti obeh dvoran v zgodovinsko okolje gradu. To je bilo doseženo z izrazito prostorsko čitljivim odnosom med novimi, lahkotnimi elementi slovesnega prostora in masivno zgodovinsko stavbno dediščino, s svetlobo, svežino in barvo. Prostori se odpirajo na grajsko dvorišče, s čimer je grad v dogajanje v dvoranah vključen kot pomemben prostorski in vsebinski element.

Obnovljenih je 344,70 m² površin v poročni etaži in 63,60 m² sanitarij v Skalni dvorani; skupaj torej 408,30 m². Investicija v prenovo je obsegala predvsem zamenjavo celotne električne in strojne napeljave, vključno s sistemom prezračevanja in talnim ogrevanjem, zamenjavo vseh talnih in stenskih ter stropnih oblog. Naj omenimo razmeroma nov pristop k dizajnu interjerja, pri katerem so uporabljeni steklo, lasersko obdelane stenske obloge, in razsvetljavo v tlaku, ki je izdelana iz svetlobnih vlaken. Opravljen je bil pomemben poseg na zunanji fasadi, ki gleda na notranje grajsko dvorišče – uporabljene so velike zastekljene odprtine, ki dajejo občutek sobivanja vzporednih grajskih objektov s samima dvoranama, ograja strešne terase je steklena in deluje kot podaljšek fasade prizidka. Zamenjani sta bili dvigali – tovorno in osebno, ki bosta izboljšali možnosti uporabe celotnega objekta trakta M. V sanitarijah v nivoju Skalne dvorane so bile zamenjane vse inštalacije, stenske, stropne in talne obloge ter spremenjena razporeditev predelnih sten, prav tako je nova tudi oprema. Po prenovi so na tem mestu sedaj tudi ločene sanitarije za gibalno ovirane in garderoba za Skalno dvorano.

Kako dolgo bosta prenovljeni Modra in Bela dvorana še uradni lokaciji za sklepanje poročnih zvez, je v tem trenutku odvisno od odgovora, ki ga Mestna občina Ljubljana in Ljubljanski grad pričakujeta na dopis, ki sta ga 3. 4. 2014 naslovili na Upravno enota Ljubljana. V njen namreč navajata, da je Mestna občina Ljubljana korektno izpolnila svojo obljubo in v prenovo vložila lastna sredstva, brez kakršnekoli soudeležbe države. Pri tem se poraja vprašanje, kdaj in kako bo država Mestni občini Ljubljana povrnila vložene stroške obnove poročnih dvoran, v katerih prenovo se je šlo na željo Upravne enote Ljubljana. Predvsem pa Mestna občina Ljubljana kot ustanoviteljica Javnega zavoda Ljubljanski grad od pristojnega ministrstva pričakuje, da se bodo poroke ne Ljubljanskem gradu nadaljevale na podlagi 5. odstavka 9. člena Pravilnika o sklepanju zakonske zveze, ki govori o nadaljevanju sodelovanja z odplačno pogodbo po pogojih, ki so veljali do sedaj.