Preprečimo trke ptic v steklena pročelja
Velika okna, zimski vrtovi, steklene stavbe in mnoge druge steklene površine so danes modna muha, ki so potencialno zelo nevarne za ptice in žuželke ter druge živalske vrste.
Trki ptic v steklene površine so eni glavnih antropogenih dejavnikov smrtnosti ptic, zato smo za vas pripravili posebno zloženko, v kateri vam predstavljamo ukrepe za zaščito ptic.
Ukrepi za preprečevanje trkov ptic v steklene površine
Trke ptic v steklene površine najlažje preprečimo tako, da preprečimo odsevanje v steklu. To lahko učinkovito storimo s preprostimi ukrepi:
- Na zunanjo stran stekel namestimo nalepke, ki ptice opozarjajo na za njih nevidno oviro. Nalepke so lahko različnih oblik in vzorcev, ki se hkrati skladajo tudi z arhitekturo stavbe. Steklene površine lahko prelepimo z ujedami, zvezdami, pikami, črtami... predvsem dobro pa delujejo pokončne črte, ki so nalepljene največ 10 centimetrov narazen.
- Odsevanje v steklu lahko preprečimo tudi z zunanjimi žaluzijami ali polkni, ki morajo biti za preprečitev trkov ptic ves čas spuščene (oz. zaprte) preko celega okna.
- Okno lahko tudi zasenčimo in s tem preprečimo odsev z mrežami za zaščito pred komarji.
Z nalepkami lahko ptice opozorimo na nevidno oviro.
Kaj narediti, če se kljub vsemu v steklo zaleti ptica?
Ptica omotična leži na tleh, hitro diha in ne pobegne.
Položite jo v kartonsko škatlo, v katero naredite zračne luknje, in jo postavite v temen prostor. Po uri ali dveh stopite s ptico iz hiše (tega ne poskušajte v hiši!) in jo spustite, da odleti.
Če ne odleti, pokličite v najbližjo veterinarsko postajo, kako ravnati naprej.
Kaj še najdete v zloženki?
V zloženki boste poleg informacij o smrtnosti ptic zaradi trkov našli tudi druge informacije, med drugim strokovnjakom svetujemo zamenjavo prozornih ali visoko odbojnih steklenih površin z alternativnimi rešitvami, razkrivamo razloge, zakaj se ptice v te površine sploh zaletavajo in odkrivamo črne točke v Ljubljani.
-
Preprečimo trke ptic v steklena pročelja (pdf, 3,7 MB)