Prihaja Cela šiškarija!
Od 7. do 13. septembra 2024 bo v kulturni četrti Šiška potekala Cela šiškarija. Vrata svojih prostorov bodo na široko odprli muzeji, galerije, lokalni ustvarjalci, nevladne, mladinske organizacije in drugi šišenski ustvarjalci, ki pripravljajo interaktivne delavnice, različna tematska vodenja, predstave in druženja ob zanimivem čtivu, glasbi in filmih.
Celo šiškarijo bo 7. septembra odprl tradicionalni festival Šiška Open, dan urbanega dogajanja pred Kinom Šiška. V nadaljevanju tedna se bodo odvile grafitarske in programerske delavnice, kulinarični dogodek za mlade, ustvarjanje iz gline in izdelava animacij. Številna brezplačna vodstva po svojih zbirkah in razstavah pripravljajo muzeji in galerije, odpraviti se bo mogoče na zvočni sprehod po kostanjevem drevoredu, krožni grafitarski sprehod po Šiški, na ogled prenovljene Vodikove domačije in hotela One66. Obiskovalci se bodo lahko preizkusili tudi v retro računalnikih igrah in pumpanju na šišenskem koloparku v soju žarometov, sodelovali pa bodo lahko tudi v skupnostni akciji urejanja okolice Računalniškega muzeja. Sklepni večer bo postregel z bobnarsko delavnico in projekcijo kratkih animiranih filmov na ploščadi pred Kinom Šiška.
Cela šiškarija je prireditev, ki je nastala na pobudo Turizma Ljubljana v okviru projekta vzpostavitve kulturne četrti Šiška. Ta temelji na raznolikih programih kulturnih institucij in lokalnih znamenitostih v četrti, dogajanju na zelenih površinah, predvsem pa na svojstveni identiteti Šiške.
V letošnjem programu sodelujejo: Mladi zmaji Šiška, Kino Šiška, Knjižnica Šiška, Računalniški muzej, Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Studio Biskvit, Hotel One66, Cona, KD Rajd, KUD Ljud, Železniški muzej Slovenskih železnic, Pekinpah, Galerija P74, Vodnikova domačija, zavod Divja misel, Animateka in Turizem Ljubljana. Celoten program Cele šiškarije je objavljen tukaj.
O projektu kulturnih četrti
Turizem Ljubljana se skladno s smernicami razvoja kulturnega turizma aktivno vključuje v proces oblikovanja kulturnih četrti izven mestnega središča. Njihov razvoj je ključen za spodbujanje trajnostnega in uravnoteženega razvoja turizma v Ljubljani. Z ustvarjenjem celovite ponudbe v kulturnih četrtih preusmerjajo turistične tokove z bolj obremenjenih turističnih območij v manj obiskane dele mesta, hkrati pa povečujejo turistično privlačnost kraja. Sodobni obiskovalci se namreč vse bolj zanimajo za avtentične in edinstvene izkušnje ter lokalne kulturne znamenitosti izven ustaljenih turističnih poti.