sreda, 24. 1. 2024

Radi bi slišali tvojo zgodbo

Ob 40. obletnici skupnosti LGBT v Sloveniji v Mestnem muzeju Ljubljana skupaj s partnerji zbirajo osebne izkušnje, spomine in predmete, s katerimi želijo soustvariti in dokumentirati raznolikost zgodovine LGBT skupnosti v Sloveniji.

Mestni muzej Ljubljana, društvo ŠKUC ter Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije ob obletnici pripravljajo več razstav in dogodkov, s katerimi želijo poudariti pomembnost vsestranskega prepoznavanja pomena tega zgodovinskega angažmaja družbene skupine kot tudi lokalnih, nacionalnih in mednarodnih vidikov gibanja LGBT.

Zanima nas vaša zgodba

V prvi fazi obeleževanja obletnice k sodelovanju vabijo vse, ki bi želeli prispevati svojo zgodbo, predmet, spomin. Z javnim pozivom, objavljenim na spletni strani https://40lgbt.si/, k sodelovanju vabijo vse, ki si želijo s svojimi izkušnjami, spomini in predmeti soustvariti in dokumentirati raznolikost zgodovine LGBT skupnosti v Sloveniji. Tako bodo oblikovali bolj avtentično sliko ključnih dogodkov ter tako obogatili našo kulturno in družbeno dediščino.

obvoznica mimo nestrpnosti
Obvoznica mimo nestrpnosti. Junij 2001, Ljubljana. Foto: Brane Mozetič. Škuc LGBT digitalni arhiv 1984-2021. Hrani: Inštitut za novejšo zgodovino, Ljubljana.

Enakost in enakopravnost LGBT-ljudi se je v Sloveniji v zadnjih 40 letih izboljšala, k čemur je prispevalo predvsem skoraj štiridesetletno neutrudno delo številnih civilnodružbenih organizacij, skupin, posameznic in posameznikov ter njihovih lokalnih in mednarodnih zaveznic in zaveznikov. Razširitev tega gibanja iz Ljubljane na celotno ozemlje države in tudi zunaj nje je zaznamovala težka in zapletena pot, tako z vidika sprejemanja in osveščanja družbe kot tudi zakonskih, tj. pravo-formalnih določil, ki naj bi omogočali dostojno življenje vsakemu posamezniku znotraj naše družbe.

Z omenjeno institucionalno mrežo bo gibanju LGBT namenjen prepotreben prostor znotraj javnih kulturnih institucij. Muzeji se tako odpirajo in nudijo prostor za predstavitev tistim družbenim skupinam, ki tradicionalno delujejo izven tovrstnih ustanov oz. njihovo delovanje pogosto ni prepoznano ali beleženo, čeprav je jasno, da je njihova zapuščina sestavni del našega okolja.

Preberite tudi: