petek, 4. 10. 2024

Rožnati oktober v znamenju boja proti raku dojk

Oktober je svetovni mesec boja proti raku dojk, katerega namen je ozaveščanje širše javnosti o pojavu raka dojk, opozarjanje na dejavnike, ki k njemu prispevajo ter na pomembnost samopregledovanja in zgodnjega odkrivanja bolezni.

V Sloveniji za rakom dojk vsako leto zboli okoli 1500 žensk in do 15 moških.

Kaj poveča tveganje?

Dejavniki, ki so povezani z večjim zbolevanjem so raznoliki. V prvi vrsti so to spol (pogostejši je pri ženskah), starost (tveganje z njo raste) in zemljepisna lega (pogostejši je v razvitih državah in regijah). Tveganje je večje, če je prva menstruacija nastopila pred 11. letom, menopavza po 50. letu starosti ter za ženske, ki niso rodile. Rak dojk je pogostejši pri ženskah, ki so ga že prebolele ter v primeru bolezni v bližnjem sorodstvu, nanj pa vpliva tudi naš življenjski slog.

Kaj lahko storimo?

Nezdrav življenjski slog lahko poveča tveganje za raka dojk, zato je pomembno, da nadzorujemo naše pitje alkohola, se redno gibamo, jemo zdravo in raznovrstno. Poleg splošne skrbi za zdravje je ključnega pomena poznavanje našega telesa in hitro opažanje sprememb, kar dosežemo s samopregledovanjem. Združenje Europa Donna ga letos spodbuja s sloganom Pretipaj še svoje. Po menopavzi lahko pregled opravimo vsak mesec na isti dan, ki ga določimo sami, za mlajše ženske pa je samopregledovanje najbolj smiselno vsak sedmi do deseti dan po začetku menstruacije.

Več informacij o načinih samopregledovanja najdemo na spletni strani Europe Donne, lahko se posvetujemo z zdravnico ali zdravnikom oziroma uporabimo aplikacijo z mesečnimi opomniki in natančnimi navodili.

Odzovite se vabilu DORA

 Ključno je tudi, da se odzovemo na vabila državnega presejalnega programa DORA. Strah in neudobje ob pregledih sta normalna odziva, vendar pa naj nas ne ovirata pri zgodnjemu odkritju in s tem uspešnem zdravljenju te pogoste bolezni.

Preberite tudi: