torek, 11. 2. 2014

Sanacija škode zaradi žleda in snega

Žled in sneg, ki sta v začetku meseca prizadela Slovenijo, sta povzročila veliko škodo tudi na območju Mestne občine Ljubljana. Vremenske razmere so se umirile in prišel je čas za sanacijo nastale škode.

Meščankam in meščanom se zahvaljujemo za solidarnost, strpnost in sodelovanje v dneh, ko je naše mesto prizadela naravna nesreča, ter jih prosimo za nadaljnje sodelovanje.

Na Mestni občini Ljubljana smo skupaj s pogodbenimi izvajalci pripravili sanacijski načrt, z namenom zagotavljanja čim učinkovitejšega odstranjevanja posledic žledoloma.

Prevoznost cest in prehodnost pločnikov

Izvajalci že od začetka preteklega tedna prioritetno odstranjujejo nevarno drevje in polomljene oz. viseče veje, da zagotovijo prevoznost cest in prehodnost pločnikov. Na Večni poti in Brdnikovi je bila večina vejevja že odpeljana, izvajalci morajo z avtodvigalom odstraniti le še viseče drevje, ki je lažje dostopno. Ko bodo izvajalci na tem območju zaključili z deli (predvidoma v petek), bodo začeli z odstranjevanjem podrtega drevja na Poti za Brdom. Da bi delo lahko izvedli hitro in varno, bo potrebna popolna zapora ceste (predvidoma dva dneva), zaradi česar voznike prosimo za razumevanje in potrpljenje.

Glede na vse lokacije, ki smo jih doslej popisali, bomo po naših ocenah z sanacijskimi deli končali do sredine marca, že danes pa lahko rečemo, da sta od cest, ki so bile v celoti ali delno zaprte, neprevozni le še cesti na Rožnik in Golovec.

Parki, Živalski vrt, Ljubljanski grad

Z odstranjevanjem nevarnega polomljenega drevja in vejevja smo začeli tudi že v parkih v središču mesta, v Živalskem vrtu (za obiskovalce naj bi ga znova odprli v petek, 14. februarja 2014) in na sprehajalnih poteh na Grajskem hribu.

Začeli smo s čiščenjem in odvozom vejevja ob glavni cesti na Grad, čiščenjem parkirišča in zelenic na platoju ter glavnih pešpoteh. Prioriteta na Grajskem griču je odstranitev porušenih dreves nad Karlovško cesto in preprečitev plazu pod Študentsko potjo, saj zaradi strmega terena, nestabilne podlage tal ter porušenih dreves pod Študentsko potjo obstaja možnost, da se porušena drevesa z zemljino splazijo na stanovanjske objekte pod brežino. Dela bodo predvidoma trajala vsaj tri tedne.

Vrtci in šole

Stanje poškodovanjega drevja pri vrtcih in šolah je večinoma že pregledano. Na četrtini lokacij, kjer so bile zabeležene posledice žleda, so dela že opravljena, potreben je le še odvoz vejevja. Do konca tedna bomo pregledali preostale lokacije in sproti izvajali sanacijo.

Funkcionalna zemljišča med bloki, manj frekventni parki in otroška igrišča

Z deli na teh območjih bodo izvajalci pričeli predvidoma konec februarja, dela pa bodo trajala najmanj mesec dni. Do začetka del bomo nevarna drevesa oz. območja zavarovali s trakovi, obiskovalce pa pozivamo, da zaradi lastne varnosti označbe dosledno spoštujejo in se tem drevesom ne približujejo.

Ekipe bodo delo opravljale po terminskem načrtu ter glede na vremenske razmere in varnost odstranjevale nevarno drevje prednostno z mestnih vpadnic, potem pa še po ostalih ulicah in cestah.

Meščanke in meščane bomo sproti obveščali o lokacijah in delu ekip, ki čistijo posledice žleda. V obveščanje se bodo aktivno vključile Četrtne skupnosti MOL ter ljubljanska turistična društva, informacije bomo objavljali tudi na spletnem mestu Mestne občine Ljubljana .

Pristojne službe Mestne občine Ljubljana bodo zagotovile ekipe na terenu, v akciji pa bodo sodelovali tudi javni zavodi in podjetja, ki delujejo v okviru Mestne občine Ljubljana. Želimo si, da bi celotno območje čim prej očistili vseh posledic žleda in snega, ter Ljubljani povrnili njeno podobo pred naravno nesrečo.

Ob tem pozivamo meščanke in meščane, da se nam pridružijo ter po svojih močeh pomagajo, pri odpravi posledic nesreče. Svoje pobude ter podatke o lokacijah nevarnega drevja lahko sporočijo preko spletnega servisa »Pobude meščanov« ali na e-naslov pobude@ljubljana.si ter po tel: (01) 306 12 82 in (01) 306 10 65.

Ravnanje z drevjem

Ob posledicah, ki jih sta jih v preteklih dneh povzročila sneg in žled, pa velja še posebej opozoriti na premišljeno, strokovno, varno in dobro načrtovano sanacijo vseh dreves, ne le tistih, ki so v lasti Mestne občine Ljubljana. Mestno drevje je namreč zelo pomembno za zdravje prebivalcev, kot tudi za lepoto mestnega okolja.

V pomoč pri izvajanju sanacije smo na naši spletni strani objavili navodila za ravnanje z drevjem, na tem mestu pa želimo opozoriti na dve osnovni opravili:

• seka se načeloma le težje poškodovano drevje: potrebna je ocena obsega poškodbe, nagnjenih dreves, ki ne ogrožajo okolice se ne poseka.
• pri obrezovanju poškodovanega drevja je glavni namen zagotoviti zdravo in normalno nadaljnjo rast drevesa. Obrezovanje mora potekati v skladu s standardi in pravili dobre prakse.

Vsem, ki imate na svojih zemljiščih podrto drevje oziroma vejevje, svetujemo, da spremljate terminski načrt čiščenja in takrat, ko bodo ekipe v vaši okolici, odložite obrezane veje na pločnik oziroma drugo javno površino, kjer ne bodo ovirale udeležencev v prometu. Naše ekipe ga bodo brezplačno odpeljale na odlagališče.

Porezano vejevje lahko tudi sami odpeljete in brezplačno oddate v Zbirnih centrih Barje in Povšetova ter na deponijah podjetja Tisa, Cesta v prod 84, ter podjetja Hoja, Žagarska 5, Škofljica. V okviru sanacije bomo podrto drevje na javnih površinah nadomestili z novimi drevesi.

Prav tako pozivamo lastnike gozdov, da v tem času očistijo gozdove.

Odstranjevanje posledic žleda in snega na območju Mestne občine Ljubljana bo trajalo več mesecev, sanacija škode pa tudi več let, vendar verjamemo, da bo z našim skupnim delom Ljubljana že spomladi znova zasijala.