torek, 25. 2. 2014

Sanacija žledoloma

Sanacija škode, ki jo je na območju MOL povzročil žled, poteka po sprejetem sanacijskem načrtu. Javno podjetje Snaga je skupaj s pogodbenimi izvajalci v ponedeljek, 24. februarja 2014, začelo izvajati sanacijska dela območju Viča, Trnovega in Murgel.

Sanacijski načrt od 24.2. do 1.3.2014

Dela so se začela na osmih območjih, ki zajemajo naslednje ceste, naselja, otroška igrišča, parke, vrtce in šole:
1. Barjanska, Cesta dveh cesarjev, Mencingerjeva
2. Reška, Tomažičeva, Cesta v Mestni log, Koprska
3. Murgle, Trnovo
4. Kikljeva ulica in vrtci ter šole Vič, Murgle, Rožna dolina
5. Vrhovci in vrtci ter šole na Vrhovcih
6. Park Tivoli in kolesarska steza po Večni poti
7. Poti na grajskem hribu in Rožniku
8. POT in otroška igrišča po Viču

Obseg mehanizacije in delavcev:

  • 7 avtodvigal
  • 4 tovornih vozil z grabežem
  • 2 traktorji z grabežem
  • 10 poltovornih vozil
  • 25 obrezovalcev
  • 85 delavcev

Operativna vodja del sta Erik Vidmar (041 714 883) in Gašper Erjavec (051 317 715).

Meščane in meščanke ob tem prosimo, da nam svoje pobude ter podatke o lokacijah nevarnega drevja sporočijo preko spletnega servisa spletnega mesta MOL »Pobude meščanov«, na e-naslov pobude@ljubljana.si ter po tel: (01) 306 12 82 in (01) 306 10 65.

Občanom, ki imajo na svojih zemljiščih podrto drevje oziroma vejevje, svetujemo, da spremljajo terminski načrt čiščenja, in takrat, ko bodo ekipe v njihovi okolici, odložijo obrezane veje na pločnik oziroma drugo javno površino, kjer ne bodo ovirale udeležencev v prometu. Naše ekipe ga bodo brezplačno odpeljale na odlagališče. Porezano vejevje lahko tudi sami odpeljete in brezplačno oddate v Zbirnih centrih Barje in Povšetova ter na deponijah podjetja Tisa, Cesta v prod 84, ter podjetja Hoja, Žagarska 5, Škofljica. Po končani akciji (predvidoma konec marca) naše ekipe odloženega vejevja ne bodo več pobirale, temveč ga bodo morali občani sami odpeljati v zbirne centre.
 

Potek sanacijskih del

Sanacija škode, ki jo je na območju MOL povzročil žled, poteka po sprejetem sanacijskem načrtu. Ekipe na terenu so še dodatno okrepljene; naši izvajalci so v preteklem tednu sanirali center mesta, v tem tednu pa se dela izvajajo na Viču.

Doslej je bilo že odpeljanih 12.000 m3 vejevja in 400 m3 hlodovine, s tem, da hlodovine iz gozdov še nismo začeli odvažati.

Ocena škode:
V urbanem okolju je ocenjena škoda na drevju 970.000 EUR, zamenjati bo treba 125 dreves.
Ocena škode na Grajskem griču ter v parkovnih gozdovih bo predvidoma znana do konca tedna.

Škoda na infrastrukturi:
Višino škode, ki je nastala na infrastrukturi, ocenjujemo na več kot 100.000 EUR. Največ stroškov bo nastalo zaradi sanacij udorov na voziščih in poškodovanih brežin ter zaradi popravil in zamenjav odbojnih ograj. Poškodovanih odbojnih oz. zaščitnih ograj je približno 500 metrov, največ na hribovitemu predelu Most, kjer se je zaradi podrtih dreves sprožilo več manjših plazov, tam je nastalo tudi največ udorov in poškodb na brežinah (na cestah Mali vrh – Svetek, Trebeljevo – Mali vrh, Češnjice – Zagradišče in Javor – Ravno Brdo sta nastala po 2 udora, na cesti Janče – Laze pa 3 udori).

Poti na Grajskem griču so večinoma sproščene, 26. februarja 2014 pa bo Zavod za gozdove Slovenije RS opravil še odkazilo za sanitarno sečnjo na grajskem pobočju. Ravno tako so ekipe začele sproščati poti na Rožniku, medtem ko je POT večinoma že normalno prehodna, dokončno pa bo očiščena do začetka prihodnjega tedna, vključno z delom POT-i, ki pelje preko Golovca.

Parkovni gozd:
Ko bodo ekipe zaključile z delom na Viču, se bodo preselile na območje Šiške.
Glede na dosedanji potek del predvidevamo, da bomo s sanacijo škode na urbanem območju zaključili do sredine aprila, grajski hrib bo očiščen do maja, parkovni gozd pa do konca letošnje jeseni.
Zaradi razmočenih tal doslej nismo odvažali drevja iz gozdov, saj bi na ta način močno poškodovali obstoječe poti.

Ob tem želimo poudariti, da se poti šele čistijo oz. sproščajo, da se omogoča njihova prehodnost, medtem ko vej nad njimi doslej še nismo obrezovali. Zato sprehajalce opozarjamo, da v primeru močnega vetra ne hodijo v gozdove, saj še vedno obstaja nevarnost padanja polomljenih vej.
Poleg tega meščanke in meščane prosimo, da zaradi lastne varnosti upoštevajo in spoštujejo navodila na terenu in da ne trgajo trakov, s katerimi je zavarovano nevarno območje ali območje, kjer se izvaja sečnja oz. obrez.