sreda, 9. 5. 2012

Slavnostna seja MOL 2012

Na slavnosti seji Mestnega sveta MOL, v sredo, 9. maja, je župan Zoran Janković podelil najvišja priznanja mesta Ljubljana za leto 2012.

Častna meščanka in meščan

Častna meščanka in meščan Ljubljane 2012 sta akademikinja prof. dr. Alenka Šelih in akademik prof. dr. Matjaž Kmecl.

Prof. dr. Alenki Šelih

Mestna občina Ljubljana je prof. dr. Alenki Šelih, pravnici svetovnega ugleda, znanstvenici, zaslužni univerzitetni profesorici, publicistki in spoštovani javni osebnosti, podelila naziv častne meščanke Ljubljane iz znamenje globokega spoštovanja in hvaležnosti za življenjsko poslanstvo, ki pravosodje postavlja v službo socialno pravične družbe, ko se zavzema za uvajanje sodobnih oblik kazenskih sankcij in dosledno spoštovanje standardov pravne države, za varstvo zasebnosti in človekovih pravic, posebej pravic otrok, za pionirsko raziskovanje nasilja nad otroki in mladoletniki v Sloveniji, za organizacijo številnih strokovnih posvetovanj in sodelovanje v uglednih mednarodnih društvih, za pomemben delež k ovrednotenju vloge žensk v slovenski zgodovini 19. in 20. stoletja ter za častno opravljanje številnih vodstvenih funkcij na univerzi, v mednarodnih strokovnih združenjih in na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti.«

Prof. dr. Matjažu Kmeclu

Mestna občina Ljubljana je prof. dr. Matjažu Kmeclu, literarnemu zgodovinarju in teoretiku, znanstveniku, zaslužnemu univerzitetnemu profesorju, uredniku, esejistu, pisatelju in dramatiku, politiku, podpredsedniku ZZB NOB Slovenije in ključni slovenski javni osebnosti, podelila naziv častni meščan glavnega mesta Ljubljane, kot poklon redko pokončnemu sodobniku, ki s poznavanjem slovenske zgodovine, kulture in zakladov narave ter delovanjem v vlogi ustanovitelja in predsednika Jezikovnega razsodišča, ministra za kulturo v nekdanji Jugoslaviji in člana predsedstva v času osamosvajanja Slovenije, svojo legitimnost črpa iz pridobitev narodnoosvobodilnega boja med drugo svetovno vojno. Zavzemanje za zgodovinsko izročilo izhaja iz njegovih znanstvenih razprav o največjih osebnostih in pojavih slovenske umetnosti in kulture, posebej proze 19. stoletja, dela na ljubljanski in evropskih univerzah, kritičnosti slovenske sodobnosti in monografskih obravnav kulturne in naravne dediščine, ki ustvarjajo visoka merila slovenske sodobnosti.

 

Nagrajenca mesta Ljubljane 2012

Nagrajenca Mestne občine Ljubljana 2012 sta višja državna tožilka Vlasta Nussdorfer in zdravnik prim. Boris Cibic.

Vlasta Nussdorfer

Vrhovna državna tožilka, pobudnica in ustanoviteljica Belega obroča ter publicistka Vlasta Nussdorfer za uveljavljanje prava v dobro mladoletnih prestopnikov, za katere je z osebno plemenitostjo dosegla uvedbo pooblaščenca za čas vse od začetka kazenskega postopka za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost ter kazniva dejanja zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja. Za Beli obroč varnosti, ki ga je s svojo zavzeto skrbjo za ranljivo skupino otrok in mladih pomagala ustanoviti kot zatočišče za žrtve kaznivih dejanj, in za knjige esejev, ki v slovenski javni prostor širijo duha prostovoljstva, dobrotništva in medsebojnega spoštovanja.

Boris Cibic

Pionir slovenske interne medicine in kardiologije, ustanovitelj Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, predavatelj in publicist, zdravnik prim. Boris Cibic za predano delo zdravljenja soljudi, ozaveščanje o dejavnikih tveganja za srčno-žilne bolezni in pomenu zdravstvene preventive, ki se ji kot odličen zdravnik specialist interne medicine in pedagog tudi po upokojitvi vsakodnevno posveča v okviru Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Društvo je z neutrudno nagrajenčevo energijo, s številnimi javnimi akcijami, revijo in knjižno zbirko Za srce postalo nacionalno gibanje, ki širi zavedanje o pomenu zdravega življenjskega sloga med vse generacije državljank in državljanov Slovenije.

 

Dobitniki plaket mesta Ljubljane za leto 2012

Plaketo mesta Ljubljana 2012 so prejeli Nosilka Slovenske mreže 789 prostovoljskih organizacij Slovenska filantropija, Društvo Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije in Narodna galerija, Humanitarna organizacija Društvo zaupni telefon Samarijan, Matjaž Špat in Viljem Klemenc.

 Viljem Klemenc

Podpredsednik Sveta ČS Golovec, predsednik Društva upokojencev Štepanjsko naselje, predsednik KO Rdečega križa in prostovoljni gasilec Viljem Klemenc za neprecenljivo zavzeto in plemenito delovanje na vseh področjih življenja v svojem krajevnem okolju, od športa, kulture, humanitarnega dela in prostovoljnega dela v gasilskem društvu, Svetu staršev OŠ Božidarja Jakca, pri Rdečem križu, in s hvaležnostjo za vestno ohranjanje delovanja Zveze združenj borcev v Štepanjskem naselju.

Matjaž Špat

Zaslužni družbeni delavec Matjaž Špat za aktivno člansko delovanje član treh krajevnih borčevskih organizacij (Dravlje, Dolomitski odred in Bratov Babnik), član predsedstva in izvršnega odbora ZZB za vrednote NOB Ljubljana Šiška, član GO ZZB za vrednote NOB Slovenije, predsednik Taboriščnega odbora Ravensbrück, ki pomaga tudi pri delovanju Taboriščnega odbora Auschwitz, ter glavni organizator proslav ob Dnevu spomina na Holokavst in tradicionalnega vseslovenskega srečanja taboriščnic, političnih zapornic in ukradenih otrok nekdanjih nacifašističnih taborišč v Portorožu.

Društvo zaupni telefon Samarijan

Humanitarna organizacija Društvo zaupni telefon Samarijan za zaslužno delo ob 15-letnici delovanja, ki danes na dveh telefonskih linijah 24 ur na dan vse dni v letu združuje 380 prostovoljcev, ki so doslej svetovali več kot 392.000 ljudem v duševni stiski in za t. i. ne direktivno svetovanje usposobili več kot 900 svojih članov, ki kličočim na pomoč nudijo dragoceno podporo kot čuječni in čuteči poslušalci.

Društvo Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije in Narodna galerija

Društvo Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije in Narodna galerija za ustvarjanje izjemnega kulturno-umetniškega ciklusa Sozvočje svetov, s katerim že od leta 2001 izvirno povezujeta glasbeno in likovno umetnost, ki s približevanjem bogate zakladnice domače in svetovne likovne in glasbene umetnosti v izvedbi vrhunskih glasbenikov in predavateljev osvetljujeta slogovne, geografske in časovne vzporednice med njima ter postajata priljubljen letni ljubljanski abonmajski dogodek naše osrednje nacionalne likovne ustanove.

Slovenska filantropija

Nosilka Slovenske mreže 789 prostovoljskih organizacij Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva ob 20-letnici delovanja številnih ozaveščevalnih programov za dvig kvalitete bivanja v skupnosti, za zagovorništvo socialno šibkih skupin in povezovanje prostovoljcev, za medgeneracijsko prostovoljstvo, ki s projektom Sadeži družbe povezuje šole in društva upokojencev, za skrb za migrante, soustanoviteljstvo Ambulante s posvetovalnico za osebe brez urejenega zdravstvenega zavarovanja ter za promocijo pomena prostovoljstva, ki v svoj krog vabi vedno več ljudi, pripravljenih pomagati soljudem v stiski.