sreda, 24. 10. 2012

Šmartno pri Litiji v RCERU Ljubljana

Občina Šmartno pri Litiji je 24. oktobra 2012 pristopila k skupnemu ravnanju z odpadki v regijskem centru za ravnanje odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana.

Projekt nadgradnje RCERO Ljubljana je najobsežnejši projekt na področju problematike ravnanja z odpadki v Sloveniji in je s 65,88% sredstev sofinanciran iz Kohezijskega sklada. Nosilna investitorica je Mestna občina Ljubljana, v projekt pa je zdaj vključenih že 29 občin širše osrednjeslovenske regije.

»Projekt RCERO je največji okoljski projekt in druga največja investicija v Sloveniji sploh. Kdor se nam bo še priključil, bo imel enake pogoje, kot veljajo za vse ostale občine pristopnice. Imamo jasno začrtane kriterije in če je sklep ustanoviteljev soglasno sprejet, občino sprejmemo,« je uvodoma poudaril župan Zoran Janković. V nadaljevanju je pojasnil, da sta dva dela projekta, čistilna naprava za izcedne vode in odlagalno polje, že zgrajena. Za tretji, najzahtevnejši del, torej izgradnjo objektov za predelavo odpadkov, pa je MOL konec septembra podpisala pogodbo s podjetjem Strabag v višini 112 milijonov evrov. Ta pa je že začel z zemeljskimi in pripravljalnimi deli, ki jih bo zanje izvajal slovenski Strabag.

»Vesel sem pristopa k projektu in lahko rečem, da na mizi nisem imel še tako korektne pogodbe. Dogovor je pošten, znebili smo se velikega bremena in problem komunalnih odpadkov za našo občino rešili za nadaljnjih 40 let,« je ob podpisu pogodbe povedal Milan Izlakar, župan Šmartnega pri Litiji.

Šmarčani bodo odpadke na ljubljansko Barje začeli voziti predvidoma leta 2015, torej takrat, ko bodo tam zgrajeni objekti za predelavo odpadkov. Občina pa finančno ne bo obremenjena, saj bo za obdelavo in odlaganje odpadkov plačevala le pet odstotkov več kot sedem lastnic ljubljanskega Javnega holdinga.

Tudi direktor Snage Janko Kramžar je poudaril, da sta ključni načeli, ki bosta vodili k uspešnemu zaključku projekta, transparentnost pri izvajanju in transparentnost pri vključevanju novih občin. »Dolgo časa že delam na tem projektu. Najbolj pomembno je, da gre za projekt, kjer so odnosi med vsemi vključenimi zelo dobri.«

V projekt je zdaj poleg Mestne občine Ljubljana vključenih še 28 občin (Brezovica, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Horjul, Ig, Medvode, Škofljica, Velike Lašče, Domžale, Kamnik, Komenda, Trzin, Lukovica, Moravče, Vodice, Mengeš, Grosuplje, Ivančna gorica, Dobrepolje, Ribnica, Loški Potok, Sodražica, Cerklje na Gorenjskem, Bloke, Žiri, Gorenja vas-Poljane, Koper in Šmartno pri Litiji).

Celoten projekt, za katerega je Evropska komisija odločbo izdala aprila 2009, pa po pooblastilu Mestne občine Ljubljana ter preostalih občin vodi in izvaja javno podjetje Snaga.