torek, 6. 6. 2017

Srečanje delovne skupine EUROCITIES za brezdomstvo

1. in 2. junija 2017 je v Mestni hiši potekalo srečanje delovne skupine EUROCITIES za brezdomstvo, ki deluje v okviru Socialnega foruma.

Namen skupine je krepitev nacionalnih in lokalnih politik, strategij in praks v boju proti brezdomstvu, delo pa je osredotočeno predvsem na vlogo integriranega pristopa k pojavu brezdomstva, na pomen preventivnih ukrepov ter k aktivnemu vključevanju.

Srečanja delovne skupine EUROCITIES za brezdomstvo, ki je bilo tokrat organizirano v Ljubljani, se je udeležilo okoli 20 predstavnikov iz različnih evropskih mest (Nantes in Lyon, Atene, Oslo, Stuttgart, Espoo, Barcelona, London in Newcastle ter Ljubljana) ter predstavnica EUROCITIES in predstavnik evropskega združenja FEANTSA (European Federation of National Organisations Working with the Homeless).

Srečanje je potekalo na temo pomena integracije in povezovanja različnih pristopov k preprečevanju in reševanju problematike brezdomstva v Evropi. Na srečanju sta poleg mesta Ljubljana svoj celovit pristop na obravnavanem področju predstavila še Newcastle in Oslo, strokovno – teoretično ozadje o tem, kaj integriran pristop na tem področju pomeni pa je udeležencem srečanja predstavila dr. Špela Razpotnik iz Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, sicer tudi večletna predstavnica Slovenije v združenju FEANTSA in ožja strokovna sodelavka v ekipi društva Kraljev ulice za pomoč in samopomoč brezdomcev.

Problematika brezdomstva je primerjalno med Evropski mesti precej različna, tako po obsegu, kot v značilnostih same skupine brezdomnih. Za razliko od Ljubljane se v večjih Evropskih mestih s pojavom srečujejo v večjem obsegu, bolj so obremenjeni s tujci (migranti, begunci), vsem pa je skupno, da so novejše oblike vidnega, uličnega brezdomstva, v večji meri kot je bilo to značilno v preteklosti, povezane s pojavom uživanja prepovedanih drog. Preprečevanje problematike je v veliki meri povezano tudi z zagotavljanjem ustrezne in dostopne nastanitve, pri čemer se, z izjemo skandinavskih mest, po vsej Evropi soočamo s pomanjkanjem, saj je povpraševanje po neprofitnih stanovanjih mnogo večje od razpoložljivih kapacitet.

Integriran pristop na področju brezdomstva pomeni vzporedno in usklajeno delo več različnih služb (na primer s področij socialnega varstva, zdravstva in javnih služb za stanovanjske zadeve) na različnih nivojih, tako v nevladnem kot v javnem sektorju, na nivoju države kot na nivoju lokalne skupnosti, ki se z brezdomstvom najbolj neposredno sooča.

Drugi dan srečanja je EUROCITIES poročal o novostih sodelovanja te mreže z EU in Evropsko Komisijo na področju brezdomstva in revščine, za zaključek pa smo za udeležence srečanja organizirali še študijski obisk soseske Polje, kjer Javni stanovanjski sklad MOL zagotavlja neprofitna najemna stanovanja in projekt s podpornimi aktivnostmi, z namenom preprečevanja in pravočasnega reševanja težav v soseski, ki bi lahko ogrozila najemna razmerja tamkajšnjih stanovalcev.