Streetstival - festival uličnega dela v Ljubljani
V Dijaškem domu Tabor bo v četrtek, 27. oktobra 2022, potekal Streetstival - festival uličnega dela, ki ga organizira Mreža mlada ulica, ki združuje organizacije, ki izvajajo mladinsko ulično delo v Ljubljani.
Mrežo mlada ulica, ki letos obeležuje že 10. obletnico delovanja, koordinira Zavod BOB, ki skupaj s partnerskimi organizacijami prispeva k izvajanju in razvoju mladinskega uličnega dela v Ljubljani. V 10. letih se je mreža razvila v podporni steber uličnega mladinskega dela tako v Ljubljani kot tudi v vsej Sloveniji, prepoznavnost pa gradijo tudi na mednarodni ravni.
Vloga uličnega dela v razvitih družbah je izjemna in nenadomestljiva. Čeprav so vzpostavljene ustrezne službe, ki naj bi skrbele za raznolike potrebe mladih, pa so osebne okoliščine, družbeni dejavniki in življenjski stili mladih tako raznolični, ne morejo ponuditi vsem enoznačnega odgovora na njihove potrebe, velikokrat pa njihovih stisk in izzivov niti ne zaznajo.
Mreža Mlada ulica danes vključuje ključne organizacije iz Ljubljane, ki so izstopile iz okvirjev zaprtega prostora, vstopile na ulico ter oblikovale nove pristope dela z mladimi in javno dostopne površine vzele kot izhodišče novih vzgojnih procesov. Ob tem velja poudariti, da je mladinsko ulično delo poseben segment mladinskega dela, ki sprva zahteva opazovanje okolja, poizvedovanje kje se mladi zadržujejo, kaj počnejo, kdo so sploh mladi, ki jih lahko srečamo na ulici, kakšni so njihovi interesi ipd. Ta proces je lahko dolgotrajen in zahteven, saj ulica kot prostor ponuja na tisoče izzivov, skušnjav in drugih možnosti. In mladinski ulični delavci so del »ulične ponudbe«, ki s svojo prisotnostjo ponujajo možnost izbire in kakovostnega preživljanja prostega časa. Poleg tega se vsi skupaj zavedamo, da ulica zaradi različnih dejavnikov lahko predstavlja tudi tveganje, da mladi razvijejo vedenja, ki lahko ogrozijo njihovo zdravje, razvoj ter jih zaznamujejo do konca življenja.
Mreža predstavlja skupino organizacij ter mladinskih delavk in delavcev, usposobljenih za spremljanje potreb mladih, ki so jim javne površine bolj blizu in skupino, ki zna odgovoriti na potrebe mladih na terenu. Delovanje Mreže vpliva na zmanjševanje vrstniškega nasilja, povezuje mlade, širi zavest o odgovorni uporabi javnih površin ter poudarja pomen socialne vključenosti med mladimi.
Na področju skrbi za mlade smo zelo aktivni tudi na Mestni občini Ljubljana. Ključni cilj na področju mladinskega dela je spodbujanje sodelovanja, vključevanja in angažiranosti mladi, pa tudi prizadevanje, da imajo vsi mladi enake možnosti za sodelovanje v družbi. K temu smo stremeli pri pripravi trenutne Strategije MOL za mlade 2016-2025 in to bo naše vodilo tudi pri pripravi Strategije za novo obdobje.