ponedeljek, 11. 11. 2013

Sv. Martin v Ljubljani

Ob sv. Martinu, ko praznuje tudi Ljubljana, mesto trte in vina, vas vabimo na Ljubljansko vinsko pot.

Ljubljanska vinska pot – Martinov sprehod po ulicah in trgih

Ljubljanska vinska pot bo svoja vrata odprla v soboto, 16. novembra 2013, ko se bo med 10. in 17. uro v središču mesta predstavilo več kot 120 ponudnikov vinsko-kulinaričnih dobrot iz vse Slovenije.
Poudarek Ljubljanske vinske poti bo na mladih vinih, poleg pa boste lahko poskusili tipične slovenske kulinarične dobrote. Martinovo vzdušje bodo popestrili nastopi plesnih in glasbenih skupin iz celotne Slovenije, tradicionalen krst vina pa bo uprizorilo Gledališče Ane Monro.

Tudi letos se bodo v okviru martinovanja predstavila Županska vina v Mestni hiši - s protokolarnimi županskimi vini se bo predstavilo sedem županj in županov iz štirih vinorodnih okolišev Slovenije - Prekmurja, Štajerske, Slovenske Istre in Vipavske doline. Obiskovalci bodo lahko pokusili tudi vino po izboru župana Zorana Jankovića, Cabernet Shiraz letnik 2008 iz vinske kleti Vinakoper.
 

Grajsko martinovanje

Dan sv. Martina pa so že počastili na tradicionalnem grajskem martinovanju. Za vse obiskovalce gradu so v ponedeljek, 11. novembra 2013, s pričetkom ob 11. uri in 11 minut, kot veleva staro izročilo, pripravili grajsko martinovanje.

K pokušini vin na stojnicah so povabili vinarje iz vseh treh vinorodnih dežel Slovenije (Podravske, Posavske in Primorske). V znamenju martinovega je bila tudi grajska kulinarika, med drugim je dišalo po domači belokranjski pogači, kostanjih in dobrih sirih.

Grajska žametovka
, potomka najstarejše trte na svetu z mariborskega Lenta, je bila na Ljubljanskem gradu posajena leta 1990, kot znak prijateljstva med mestoma Maribor in Ljubljano. Leta 2001 so na Gradu dobili prvi pridelek, liter žlahtnega vina, ki je bil javno predstavljen na »mestnem martinovanju« na Ljubljanskem gradu, 11. novembra 2002 v treh stekleničkah 0,375 litra. Od takrat naprej ima tudi Ljubljanski grad svojo vinsko zgodbo. Tam prirejajo pomladno rez, trgatev in za vsakega pridelovalca vin najlepši praznik, ko se mošt spremeni v vino – martinovanje.