sreda, 30. 3. 2022

Svetovni dan avtizma

V Ljubljani se tudi letos pridružujemo svetovnemu dnevu ozaveščanja o avtizmu, zato bomo v soboto, 2. aprila 2022, v okviru kampanje Light It Up Blue Tromostovje odeli v modro barvo.

Na Mestni občini Ljubljana si želimo povečati zavedanje o avtističnih motnjah ter širiti informacije o pomenu zgodnjega odkrivanja in zgodnje intervencije. Vsako leto ob tej priložnosti poudarimo in izpostavimo en del programov na področju dela z avtističnimi otroki in mladostniki, ki jih izvajamo v ljubljanskih vrtcih, osnovnih šolah, Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše in Izobraževalnem centru Pika. V letošnjem letu tako izpostavljamo strokovno literaturo, ki je noviteta v slovenskem prostoru.

Senzorno zaznavanje otrok z avtizmom

Oktobra 2021 je pod okriljem IC Pika izšla knjižica z naslovom Senzorno zaznavanje otrok z avtizmom - Pot do spodbudnega in senzorno prijaznejšega učnega okolja, katere avtorica je specialna pedagoginja Nastja Oder. Otroci z avtizmom predelujejo dražljaje iz okolja bistveno drugače kot otroci z značilnim razvojem. Pojavlja se lahko bodisi pretirana ali pa prešibka občutljivost na dražljaje, ki pomembno vpliva na celotno funkcioniranje otroka v šolskem, domačem in širšem socialnem okolju. Nekatera specifična vedenja, ki se ob tem pojavijo, pa lahko predstavljajo svojevrsten izziv za strokovne delavce in starše pri delu in skrbi zanje. Knjižica ponuja razlago ozadja drugačnih senzornih izkušenj otrok z avtizmom, opiše specifična vedenja po posameznih senzornih sistemih in predstavi nekatere senzorne pristope, ki jih strokovni delavci in starši lahko vključujejo v svoje delo pri naslavljanju senzornih potreb otrok z avtizmom. Knjižica je brezplačno dostopna na spletni strani IC Pika.

avtizem

V IC Pika je izšla tudi nova (druga) izdaja priročnika Otroci z avtizmom, avtorice Branke D. Jurišić (prvič je knjiga izšla leta 2016). Prenovili smo poglavje Podatki in dejstva o avtističnih motnjah. Dodali smo poglavje Družine otrok z avtističnimi motnjami, ki obsega vpliv avtistične motnje na družine, tudi na sorojence, izsledke o z dokazi podprtih strategijah in o spornih terapijah. Posodobili smo poglavje Poučevanje otrok z avtističnimi motnjami – z dokazi podprte intervencije (podrobneje smo opisali postopke vrednotenja raziskav, merila za vrednotenje intervencij in izid, ki ga z njimi lahko dosežemo pri otrocih in mladostnikih z AM).

Podrobnosti o knjigi in o tem, kako jo lahko naročite, najdete tukaj

Višamo kakovost obravnave otrok s posebnimi potrebami

Prek programov in aktivnosti Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje MU MOL dosegamo večjo kakovost obravnave otrok s posebnimi in na različne načine podpiramo prizadevanja vseh institucij, ki skrbijo za otroke s posebnimi potrebami.
Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana pomaga pri razreševanju učnih, čustvenih, vzgojnih, vedenjskih, psihosocialnih ter psihiatričnih motenj in težav.
Center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca Ljubljana kot osnovna šola s prilagojenim programom skrbi za otroke s posebnimi potrebami in s svojo mobilno službo specialnih pedagogov nudi dodatno strokovno pomoč otrokom na osnovnih šolah v Ljubljani, v iskanju raznolikih priložnosti za socialno vključevanje učencev z motnjo v duševnem razvoju (predvsem s pridruženimi motnjami avtističnega spektra) med vrstnike pa je razvil projekt inkluzivnega izobraževanja učencev, ki omogoča kar največje prehajanje učencev z avtizmom v razširjen program osnovne šole na OŠ Vide Pregarc.
Izobraževalni center PIKA (Izobraževalni center MOL in Centra Janeza Levca) skrbi za podporo z dodatnim usposabljanjem in izobraževanjem pedagoških delavcev ter individualnim svetovanjem staršem in strokovnim delavcem vrtcev in šol.
V vrtcih Pedenjped, Vodmat in Miškolin delujejo specializirani razvojni oddelki za otroke z avtističnimi motnjami, kjer strokovni delavci skupaj s starši za vsakega otroka v tem oddelku pripravijo individualni program, ki upošteva posebnosti, težave, močna in šibka področja ter njegov razvoj. V bodoče bomo za otroke odprli še več specializiranih oddelkov, saj si želimo, da jim s specializiranim programom omogočimo najboljše pogoje v vrtcu in ustrezno pripravimo na prehod v osnovno šolo.
Ker imajo otroci z avtizmom težave pri socialnih veščinah, verbalni in neverbalni komunikaciji, izražanju čustev, senzorni preobčutljivosti in vrsto specifičnih potreb, se v Ljubljani trudimo za izboljšanje pogojev za njihov razvoj in skupaj s interdisciplinarnimi timi v Zdravstvenem domu Ljubljana dajemo velik poudarek na zgodnjem prepoznavanju otrok s posebnimi potrebami in njihovemu enakopravnem vključevanju v vzgojno-izobraževalni proces.