Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi
30. julija obeležujemo Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi. Letošnja obeležitev se s kampanjo Pomagajmo vsaki žrtvi trgovine z ljudmi, ne prezrimo nobene osredotoča na pomoč žrtvam trgovanja.
V Ljubljani se s problematiko trgovanja z ljudmi ukvarja Društvo Ključ, ki je bilo ustanovljeno leta 2001 in izvaja različne programe, ki jih podpiramo tudi na Mestni občini Ljubljana.
Trgovanje z ljudmi je izkoriščanje ljudi z namenom zaslužka in predstavlja suženjstvo sodobnega časa. Pomeni strahotno kršenje človekovih pravic in uničuje življenja posameznikov tako, da jim jemlje njihovo dostojanstvo, svobodo in temeljne pravice
Svetovne krize, konflikti, pandemije, gospodarska in družbena nestabilnost ter naravne nesreče povečujejo tveganja za trgovino z ljudmi. Storilci nestabilne razmere pogosto izkoristijo in žrtvam obljubljajo boljše življenje v drugi državi, v resnici pa jih nato pahnejo v izkoriščanje in nasilje. Otroci, ženske, migranti, begunci in notranje razseljene osebe so še posebej ranljivi za trgovino z ljudmi. Na svetovni ravni se zdi, da se odzivi držav na trgovino z ljudmi, zlasti tistih v razvoju, slabšajo. Stopnja odkrivanja teh kaznivih dejanj se je leta 2020 zmanjšala za 11 odstotkov, število obsodb pa za 27 odstotkov. Združeni narodi zato pozivajo države, da izboljšajo svoja prizadevanja v boju proti trgovini z ljudmi, predvsem z okrepitvijo preventivnih ukrepov, izboljšanjem identifikacije in podpore žrtvam trgovanja ter odpravo nekaznovanja storilcev.
Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Slovenija je zaradi svoje geografske lege država prehoda, namembna država (prisilna prostitucija, prisilno beračenje, delovno izkoriščanje, prisilne/dogovorjene poroke) in v manjšem delu tudi izvorna država za številne žrtve trgovine z ljudmi (prisilna prostitucija, prisilne/dogovorjene poroke).
Žrtvam je potrebno pomagati in jih podpreti, zato v primeru suma trgovine z ljudmi pokličite policijo 113 (anonimni telefon policije 080 12 00) ali nevladno organizacijo - npr. Društvo Ključ (080 17 22).
Več o problematiki trgovine z ljudmi najdete na spletni strani Društva Ključ.