petek, 26. 7. 2024

Svetovni dan hepatitisov

28. julija obeležujemo svetovni dan hepatitisov, katerega cilj je ozaveščanje o značilnostih, preventivi in zdravljenju virusnih hepatitisov.

Pri hepatitisu gre v osnovi za vnetje jeter, obstaja pa več vrst: A, B, C, D in E. Nekatere oblike so akutne in lažje ozdravljive, predvsem nevarni pa so hepatitis B, C in D. Ti povzročijo kronično vnetje jeter, ki v svetovnem merilu še vedno privede do milijona smrtnih žrtev zaradi ciroze jeter in raka na jetrih. Svetovna zdravstvena organizacija stremi k odpravi hepatitisov do leta 2030, zato se zavzema za hitrejše in pogostejše diagnosticiranje ter boljši dostop do zdravljenja preko primarnih zdravstvenih storitev.
Večina simptomov bolezni se pojavi šele po napredovanju bolezni, zato številni niti ne vedo, da so zboleli. Zaradi stigme in strahu tudi pri diagnosticiranih osebah odločitev za zdravljenje ni samoumevna, čeprav je npr. hepatitis C popolnoma ozdravljiv. Statistike kažejo, da je med okuženimi s hepatitisom C diagnosticiranih le 21 % obolelih, od teh se jih zdravi dobrih 60 %. Še slabša je situacija pri hepatitisu B, kjer je diagnosticiranih zgolj 10 % obolelih, zdravi pa se jih 22 %. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v letu 2022 zabeležil 68 obolenj hepatitisa A, hepatitisa B 52, hepatitisa C 47 in hepatitisa E 9.
Virus hepatitisa B se najpogosteje prenaša ob izpostavljenosti okuženi krvi in spolnih odnosih z okuženo osebo, pa tudi z okužene matere na novorojenca. Podobno velja za hepatitis C, pri čemer je tukaj najpogostejša okužba preko okužene krvi. Pri obeh vrstah je okužba mogoča tudi preko souporabe igel in brizg med uživalci prepovedanih drog, nevarnost pa obstaja tudi, v kolikor pripomočki za tetoviranje in prebadanje kože niso sterilizirani.
Naša jetra dnevno opravljajo več kot 500 funkcij, ki nas ohranjajo pri življenju, zato je njihovo zdravje izjemnega pomena. Številne okužbe lahko preprečimo že s preventivno in hitrim odzivanjem – testiranjem, v kolikor smo bili možnosti okužbe izpostavljeni. Najboljša preventiva je cepljenje, kjer so cepiva na voljo, prakticiranje varne spolnosti (uporaba kondoma) in lastnih pripomočkov, ki jih ne delimo z drugimi (britvice, zobne ščetke, brisače, osebno perilo, jedilni pribor, igle).
Izjemnega pomena je ozaveščenost, zato vabljeni k opisu posameznih vrst hepatitisa: hepatitis A, hepatitis B, hepatitis C.

Preberite tudi: