Tržni dan na svetovni dan čebel
V petek, 20. maja 2022, na svetovni dan čebel, pred Mestno hišo pripravljamo Tržni dan. Med 9. in 17. uro se bodo predstavljali številni ponudniki, ki bodo osveščali o pomenu čebel, promovirali urbano čebelarjenje, aktivnosti in izdelke iz medu.
Na Tržnem dnevu bodo sodelovali:
• Društvo Urbani čebelar: prodaja čebelarske literature, cvetnega prahu in medu
• SKB banka: promocija urbanega čebelarjenja
• Založba Hart: prodaja knjig o kranjski čebeli, medovitih rastlinah, opraševalcih ter predavanja dr. Barbare Bajd, avtorice knjige Kranjska sivka: čebelica, od kod in kam? (ob 10., 12. in 16. uri za predšolske in šolske otroke)
• Čebelarstvo Slanc: prodaja medu in medenih izdelkov
• Medex d.o.o.: stojnica s predstavitvijo podjetja kot pionirja apiterapije, njegovih aktivnosti ob dnevu čebel, osveščanje o pomenu čebel in prodaja izdelkov
Na tržnem dnevu se bodo predstavili tudi Skupnost zavarovanih območij narave Slovenije, Krajinski parki Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, Ljubljansko barje in Kolpa, Regionalni park Kozjanski park, Triglavski narodni park, ob tem bo potekala tudi promocija pomena opraševanja in zavarovanih območjih narave Slovenije, Turizem Ljubljana pa bo ob 10. in 17. uri organiziral brezplačno vodenje po Čebelji poti.
Maj, mesec čebel v Ljubljani
V Ljubljani je ves mesec maj v znamenju čebel. Pripravili smo pester program, med drugim pa izpostavljamo razstavo Čebela v Ljubljani, ki je na ogled v Steklenem atriju Mestne hiše in na kateri predstavljamo pestro dogajanje na področju urbanega čebelarjenja, ki se je v Ljubljani razcvetelo v zadnjih letih. Obiskovalci se lahko seznanijo s Čebeljo potjo, ki smo jo zasnovali v sklopu programa Ljubljana, zelena prestolnica Evrope 2016, danes pa predstavlja gibanje, ki združuje čebelarje, ponudnike čebeljih pridelkov in izdelkov, specializirane trgovine s čebeljimi motivi in ponudniki medenih sladic ter napitkov, njeni člani so tudi različne kulturne in izobraževalne ustanove ter specializirana podjetja, pridružena pa so še območja biotske raznovrstnosti in kulturna obeležja v mestu.
Na razstavi predstavljamo tudi izkušnje in znanje, ki ga v evropskih projektih BeePathNet– mreža čebeljih poti in BeePathNet Reloaded uspešno prenašamo v druga evropska mesta.