petek, 18. 5. 2012

Tujerodne vrste – prezrta grožnja

Na Ljubljanskem gradu bo 22. maja 2012 – na Mednarodni dan biotske raznovrstnosti - odprtje razstave Tujerodne vrste – prezrta grožnja.

Odprtje razstave Tujerodne vrste – prezrta grožnja, ki jo pripravljata Mestna občina Ljubljana in Javni zavod Ljubljanski grad bo v torek, 22. maja 2012 ob 18. uri na Ljubljanskem gradu, Pod arkadami. V sklopu odprtja bo organiziran tudi voden ogled razstave in delavnice za otroke, starejše od 4 let.

Ljudje iz tujih krajev že stoletja prinašamo zanimive in uporabne rastline in živali, ki jih zaradi njihovega tujega izvora imenujemo tujerodne vrste. Številne tujerodne vrste so ljudem koristne, bistveno prispevajo h kakovosti življenja in tudi ne povzročajo škode. Nekatere pa so si utrle pot v naravno okolje, kjer povzročajo škodo domorodnim vrstam in spreminjajo njihove življenjske prostore.

Razstava Tujerodne vrste – prezrta grožnja, ki bo na ogled do 3. junija 2012, je sestavljena iz 11 plakatov, ki bralca seznanijo s problematiko tujerodnih vrst. Od kod so, kako se širijo, kaj povzročajo in kako lahko preprečimo njihovo škodljivo delovanje. Del razstave je namenjen tudi invazivkam v osrednji Sloveniji in posebej v Mestni občini Ljubljana, vanjo pa sta vključena tudi dva interaktivna elementa. Na prvem z naslovom Kje je moj dom? lahko obiskovalci preko zemljevida in pritiskanja na gumbe ugotavljajo izvorne države tujerodnih rastlinskih in živalskih vrst, ki so prisotne tudi v Sloveniji. Drugi element z naslovom Skok čez plot ima upodobljen vrt, na njem pa so štiri vratca, pod katerimi so kratki opisi petih tujerodnih vrst, za katere vemo, da pogosto pobegnejo z naših vrtov.

V okviru odprtja razstave Društvo študentov biologije pripravlja tudi delavnico, na kateri bodo otroci tujerodne vrste spoznavali preko družabne igre spomin. V živo pa bodo lahko spoznavali razlike med tujerodno invazivno živalsko vrsto – rdečevratko in domorodno živalsko vrsto – močvirsko sklednico. Na ogled bodo tudi nekatere tujerodne invazivne rastlinske vrste, kot so japonski dresnik (Fallopia sp), kanadska zlata rozga (Solidago canadenski), pajesen (Alianthus altissima), pelinolistna ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) in druge.

Oddelek za varstvo okolja MOL