Urejamo za vas: nova urbana oprema na Golovcu
Na Golovcu smo v okviru evropskega projekta URBforDAN začeli izvajati dela za namestitev urbane opreme. Njen namen je predvsem obveščanje in usmerjanje obiskovalcev, saj bomo vzpostavili sistem informacijskih tabel in stebrov, ki bodo olajšali gibanje po celotnem območju .
Obveščamo, usmerjamo in izobražujemo
V navedenem fokusnem območju projekta URBforDAN urejamo osem vstopnih točk, kjer bomo postavili informacijske table, dve tabli pa načrtujemo še znotraj gozda, na dveh ključnih križiščih. Prav tako nameščamo 30 lesenih stebrov oziroma totemov za usmerjanje obiskovalcev ter 13 za izobraževanje oz. obveščanje. Na tablah bo prikazan podroben zemljevid območja in okolice, poteki vseh poti za obiskovalce in njihova navezava na mestno prometno infrastrukturo v okolici mestnega gozda, označene pa bodo tudi različne zanimive točke.
Izobraževanju obiskovalcev bodo namenjene gozdne učne točke, med katerimi bosta še posebej zanimivi vitrina za predstavitev avtohtonih drevesnih vrst na Golovcu in gozdni planetarij. Na trasi Poti spominov in tovarištva bomo zamenjali 11 lesenih miz in 30 klopi, na drugih lokacijah pa namestili še dodatnih 5 lesenih miz in 20 klopi. Postavili bomo tudi dve zapornici, ki bosta omejevali promet v gozdnem prostoru.
Dela, ki jih izvaja podjetje Modro d.o.o., bodo trajala približno en mesec in bodo potekala po celotni površini Golovca, a bodo zaradi gozdnih učnih točk bolj zgoščena na zahodnem delu območja, ki je običajno tudi bolj obiskan. Lokacije delovišč se bodo premikale skladno z dinamiko del in bodo ustrezno označene, trajne zapore poti pa niso predvidene.
O projektu URBforDAN
V projektu URBforDAN – Upravljanje in raba urbanih gozdov kot naravne dediščine v podonavskih mestih (angl. Management and Utilization of Urban Forests as Natural Heritage in Danube Cities) nadgrajujemo dosedanje dosežke in prizadevanja za ohranjanje mestnih »zelenih pljuč« in biotske raznovrstnosti. Ukvarjamo se z varstvom naravnih vrednot, trajnostno rabo naravnih virov in razvojem socialnih funkcij urbanih gozdov na območju Podonavja.
Namen projekta je omogočiti bolj kakovostno izrabo gozdnega prostora, ki ga uporabljamo v različne namene, na primer za športno rekreacijo, izobraževanje, sproščanje, trajnostni turizem in drugo. V Ljubljani smo za testno območje projekta izbrali Golovec.