Uspešna obeležitev 10. obletnice mreže CIVINET
Začetek akcije Za lepšo Ljubljano je potekal v znamenju trajnostne mobilnosti. V Ljubljani smo med 22. in 24. marcem 2023 gostili konferenco Mesta za podnebno nevtralnost, s katero smo obeležili 10. obletnico mreže CIVINET Slovenija–Hrvaška–jugovzhodna Evropa.
Na dogodku se je zbralo okoli 140 članov mreže – predstavnikov mest, strokovnjakov na področju trajnostne mobilnosti in urejanja mest in ljubiteljev hoje, kolesarjenja, javnega prevoza. Pridružili so se tudi člani mreže CIVINET Grčija–Ciper in partnerji projekta ProSUMP – regionalna izmenjava znanja in dobrih praks o Celostnih prometnih strategijah v državah Zahodnega Balkana.
Ljubljana, soustanoviteljica najbolj dejavne mreže CIVINET
V Mestni občini Ljubljana že vrsto let sledimo smernicam trajnostnega razvoja mesta in posebej lahko izpostavimo prizadevanja za spodbujanje trajnostne mobilnosti. Poudarjeno smo se s tem ukvarjali kot vodilni partner evropskega projekta CIVITAS Elan (2008–2012), po katerem smo 25. aprila 2013 v Ljubljani ustanovili mrežo CIVINET Slovenija–Hrvaška z namenom izmenjave dobrih praks na področju mobilnosti v regiji.
Ob podpisu memoranduma je mrežo sestavljalo 27 članov – mest, organizacij, raziskovalnih in izobraževalnih institucij ter podjetij, nato pa se je mreža 10. februarja 2016 razširila na še večje območje jugovzhodne Evrope in se preimenovala v CIVINET Slovenija–Hrvaška–jugovzhodna Evropa. Trenutno šteje več kot 220 članov iz šestih držav z območja nekdanje Jugoslavije in je najštevilčnejša ter ena najaktivnejših mrež CIVINET v Evropi.
Pomembno se je učiti in napredovati
Na mednarodnem dogodku so se med drugim zvrstili tematske predstavitve s poudarkom na dobrih praksah mobilnosti iz regije, okrogla miza, razprave, delavnice in vodeni ogledi po Ljubljani. Na osrednjem dogodku 23. marca na Ljubljanskem gradu je udeležence pozdravil tudi župan Zoran Janković. Izpostavil je pomen tovrstnih dogodkov zaradi izmenjav izkušenj, osebnega stika med ljudmi, ki se s trajnostno mobilnostjo ukvarjajo, in spoznavanja primerov dobrih rešitev in ureditev v mestih regije.
»V Ljubljani lahko pokažemo veliko takšnih ureditev, ki izboljšujejo kakovost življenja v mestu. Med drugim imamo eno največjih območij za pešce v Evropi, zelo uspešen sistem izposoje koles Bicikelj, veliko zelenih površin. Veseli smo, da so se podporniki trajnostne mobilnosti zbrali v tako velikem številu prav v Ljubljani, najboljši med zelenimi prestolnicami v Evropi, ki je tudi eno od mest v evropski misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. Pomembno je, da se učimo drug od drugega in spoznavamo, kako bi bili lahko še boljši. Čestitke ob 10. obletnici mreže CIVINET Slovenija–Hrvaška–jugovzhodna Evropa,« je ob tem dejal župan.
Na dogodku je uvodoma spregovoril tudi podžupan mesta Zagreb Luka Korlaet, koordinator mreže CIVINET SLO–HR–JVE. Pohvalil je Ljubljano za dosedanje dosežke na področju trajnostne mobilnosti in dodal, da se Zagreb pogosto zgleduje po »najlepšem mestu na svetu«.
Navdušeni nad Ljubljano
Prejemamo izjemno pozitivne odzive na dogodek, poleg pohval bogatega programa in navdušenja nad lokacijami dogodka (potekal je na Ljubljanskem gradu, v Mestnem muzeju Ljubljana in Kinodvoru) izpostavljajo predvsem oglede mesta, na katerih so v živo spoznavali dobre prakse Ljubljane na področju trajnostne mobilnosti. Organizirali smo štiri ture: ogled s kolesi Bicikelj po trasi proti vzhodu ob Ljubljanici do koloparka Štepanjsko naselje, peš po osrednjem območju za pešce s predstavitvijo storitve in vozil Kavalir, z ladjico po poti bodočega rečnega javnega prevoza in z avtobusom do treh parkirišč P+R s poudarkom na ukrepih za spodbujanje javnega prevoza in upravljanja mobilnosti v ljubljanski urbani regiji. Strokovne predstavitve na ogledih smo izvedli v sodelovanju z našimi javnimi podjetji in zavodi – Ljubljanskim potniškim prometom, Energetiko Ljubljana, Regionalno razvojno agencijo Ljubljanske urbane regije in Turizmom Ljubljana. Udeleženci srečanja so že prvi dan spoznali storitev Kavalir, ko so jim predstavniki LPP predstavili tako vozila kot delovanje storitve, pri čemer so posebej izpostavili tudi uspešnost Klinko Kavalirja, ki smo ga uvedli v okviru projekta TRIBUTE.
Raznolik program smo pripravili v sodelovanju s tajništvom mreže iz Zagreba, organizacijo ODRAZ – Održivi razvoj zajednice, in Regionalno razvojno agencijo Ljubljanske urbane regije, ki v projektu ProSUMP nastopa kot koordinator aktivnosti za promocijo v mestih in regijah Zahodnega Balkana ter izvajalec prenosa dobrih praks za razvoj koncepta za postavitev organizacijske strukture za izvajanje načrtov urbane mobilnosti v mestih in regijah v JV Evropi, ob podpori Mestne občine Ljubljana, projekta CLIMASUM in Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) v okviru Odprtega regionalnega sklada za jugovzhodno Evropo – energija, promet in podnebje.
Dogodek je potekal kot del tradicionalne akcije Za lepšo Ljubljano, saj prav z udejanjanjem trajnostne mobilnosti – tako mesto z izvajanjem projektov, ukrepov in dejavnosti kot posamezniki z vzdržno naravnanim premikanjem po mestu – skupaj prispevamo k višji kakovosti življenja v mestu.