V Miklošičevem parku bomo izvedli deratizacijo
Zaradi pojava podgan v Miklošičevem parku bomo ob drevesa, kjer so se zaredile, namestili deratizacijske vabe. Območje bomo vidno označili z ograjo in opozorili. JP Voka Snaga bo deratizacijo izvedla tudi na tamkajšnjem podzemnem kanalizacijskem omrežju.
Previdno po območju
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano bo na območju dveh kavkaških krilatih oreškarjev ob Miklošičevem spomeniku namestil vabe proti podganam v obliki parafinskih blokov. Izvajanje teh ukrepov bo potekalo približno dva tedna. Mimoidočim in predvsem lastnikom oz. sprehajalcem psov svetujemo, naj bodo v tem času posebej pozorni na to, da se njihovi hišni ljubljenčki območju ne približujejo.
Redno čistimo javne površine in praznimo koše
V letošnjem letu smo prejeli več pritožb in pobud za ukrepanje proti podganam zlasti na omenjenem območju. Na podlagi prejetih obvestil smo tam letos deratizacijo že izvedli, prav tako v širši okolici. Glede na očitke o neurejenosti območja dodajamo, da ga redno čistimo in praznimo koše.
Pri praznjenju oziroma čiščenju okoli podzemnih zbiralnic do zdaj še nismo zabeležili primera, kjer bi bilo opaženo večje število glodavcev oziroma zadrževanje teh pri potopnih zbiralnicah. Na območju Miklošičevega parka praznjenje košev za odpadke in potopnih zbiralnic poteka vsakodnevno, poleg tega ima JP Voka Snaga dežurno ekipo, ki vsak dan, tudi ob koncu tedna, čisti nepravilno odložene odpadke, da ti ne ležijo okoli zbiralnic in privabljajo živali.
Tudi sicer JP Voka Snaga dvakrat letno redno izvaja deratizacijo kanalizacijskega sistema v MOL, poleg tega se ta izvaja v osnovnih šolah in v vrtcih, in sicer v skladu z zdravstveno-higienskimi predpisi. V upravnih zgradbah, katerih lastnica je Mestna občina Ljubljana, se opravlja deratizacija najmanj enkrat letno oziroma po potrebi.
Ne mečite hrane v odtoke ali na tla
Glodavci v kanalizacijskem omrežju ne živijo, se pa hodijo vanj prehranjevat, ker vedo, da tam najdejo hrano. Betonske cevi, ki sestavljajo večino ljubljanskega kanalizacijskega omrežja, zanje niso ovira, da pridejo do hrane.
Tudi glodavci so eden izmed razlogov, zakaj v straniščno školjko ali odtok, kot vseskozi opozarjamo, ne smemo metati ostankov hrane. Več kot je hrane v kanalizaciji, hitreje se namreč razmnožujejo. Večje količine odvrženega kruha, ki je namenjen hranjenju živali, posamezniki večkrat puščajo na javnih površinah v MOL. Zato znova opozarjamo, da se hrane ne meče niti v stranišče ali odtoke niti se hrani živali na javnih površinah.