sreda, 26. 4. 2017

Vaja Istra 2017

Ljubljanska enota za iskanje in reševanje v urbanem okolju je 21. in 22. aprila 2017 sodelovala na mednarodni vaji Istra 2017, ki je potekala v Pulju in okolici.

Na podlagi scenarija vaje, ki je predvideval, da se je 20. aprila 2017 ob 8.26 zgodil katastrofalen potres na območju Istre, je Republika Hrvaška zaprosila za pomoč tudi našo državo.
Republika Slovenija je nudila pomoč, in sicer je na prizadeto območje poslala dve enoti za iskanje in reševanje v urbanem okolju - državno enoto s 40 člani in ljubljansko enoto (MOL), ki je štela 46 članov. Slovenska pomoč je 21. aprila ob 8. uri zjutraj krenila enotno, v organiziranem konvoju kar 28, večinoma tovornih vozil in 4 priklopnikov.

Mestna občina Ljubljana ima namreč za posredovanja ob porušitvah organizirano posebno samooskrbno enoto za iskanje in reševanje v urbanih okoljih, oddaljenih do 700 km od Ljubljane, ki je plod večletnega dela na tem področju. Sestavljena je iz sodelavcev Gasilske brigade Ljubljana, članov prostovoljnih gasilskih društev, vodnikov Enote reševalnih psov Mestne občine Ljubljana, reševalcev Reševalne postaje Ljubljana in sodelavcev Oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana.

Potek vaje

Po prihodu na določeno zbirno mesto, je prvi del enote takoj pričel z delom na prvem delovišču (kamnolom Kanfanar). Šlo je za zelo težko dostopen teren, reševanje je potekalo večinoma s pomočjo vrvne tehnike. Drugi del enote se je odpravil na lokacijo baznega tabora v kampu Valbandon. Vzpostavili so tabor in vso potrebno tehnologijo za medsebojno komunikacijo. Zvečer se je drugi del enote odpravil na delovišče na lokaciji imenovani Mozil, kjer so reševali do zgodnjih jutranjih ur. Kljub precej nizkim temperaturam, ki so močno otežile delo, je enota dano nalogo opravila odlično. Tretje in četrto delovišče sta bila na polotoku Sv. Katarina, reševanje je potekalo 22. aprila do večernih ur. Člane ekipe je čakala nepoznana situacija, fizično in strokovno pa so bili nalogi popolnoma kos. Skupaj je tako vaja nepretrgoma potekala kar 30 ur.

udelezenci celotne odprave
Po končani vaji je bila opravljena skupna analiza vaje ob prisotnosti vseh udeležencev vaje. Izpostavljeno je bilo, da je vaja potekala dovolj tekoče in na srečo brez poškodb. S strani mednarodnih ocenjevalcev je ljubljanska ekipa prejela ogromno pohval in visoke ocene za pristop ter upoštevanje mednarodnih smernic za reševanja v takšnih primerih.
Takšne pohvale potrjujejo pravo usmeritev ekipe in dejstvo, da bi bili ob morebitni tovrstni nesreči popolnoma pripravljeni nuditi potrebno pomoč.