četrtek, 10. 11. 2011

»Vizije so 6: Preobrazba simbola : Cankarjev dom – arhitekturni prostor slovenske demokracije«

V Galeriji Kresija je na ogled razstava Društva arhitektov »Vizije so 6: Preobrazba simbola : Cankarjev dom – arhitekturni prostor slovenske demokracije«.

Razstavo, ki bo v Galeriji Kresija, Stritarjeva 6, na ogled do 1. decembra 2011, je v sredo, 9. novembra 2011, odprl podžupan MOL prof. Janez Koželj.

Z razstavo želimo širši javnosti celovito predstavitvi originalno arhitekturno zasnovo Cankarjevega doma in njeno umestitev v fizični in kulturni kontekst. Prepričani smo, da je to potrebno tako zaradi splošnega razumevanja in vrednotenja sodobne arhitekturne dediščine, kot tudi zaradi verodostojne primerjave originalne zasnove in novih posegov. Dejstva naj služijo kot izhodišča širši strokovni in javni razpravi na okrogli mizi, ki se bo odvijala ob zaključku razstave.

Razstavo sestavljata dva dela. Prvi del je celovita slikovna, grafična in tekstualna predstavitev originalnega in novega stanja. Gradivo predstavljajo Ravnikarjevi teksti in originalni načrti, vplivne reference in fotografije originalnega stanja (avtor fotografij je pokojni arhitekt in fotograf Damjan Gale) ter njihova današnja različica (avtor fotografij je arhitekt in fotograf Miran Kambič). Material bo predstavljen na 12ih velikih panojih dim 100x250 cm, in na fotografijah na prosojnicah, osvetljenih z zadnje strani.

Drugi del predstavlja film z intervjuji vidnejših predstavnikov strokovne in laične javnosti. Film bo gledalca nagovarjal na dva načina: 

  • prek strokovnih dejstev, vprašanje pomena arhitekturne dediščine in upravljanja z njo
  • prek čustev in nacionalnega spomina

V okviru razstave bo v sredo, 23. novembra 2011, ob 18. uri v Galeriji Kresija Okrogla miza o pomenu arhitekturne dediščine in njeni zaščiti, predvsem zaščiti arhitekture iz obdobja Moderne. Razpravo bo vodil arhitekt in direktor arhitekturne galerije Andrej Hrausky. Zgodovino Cankarjevega doma bo predstavil arhitekt asist. Rok Žnidaršič. Na okrogli mizi pa bodo svoja mnenja soočili arhitekt prof. dr. Aleš Vodopivec, arhitektka in nekoč sodelavka prof. Edvarda Ravnikarja Monika Fink Serša, arhitekt prenove Cankarjevega doma Andrej Kasal in predstavnik Zavoda za spomeniško varstvo Slovenije in predstavnik investitorja Ministrstva za kulturo RS.

Namen razstave in okrogle mize

Arhitekturna dediščina so naše kulturne in civilizacijske korenine. Zavest, kdo smo in kdo bomo. Z razstavo in strokovno debato na okrogli mizi želimo opozoriti na pomembnost ohranjanja arhitekturne kulturne dediščine. Še posebej arhitekturne dediščine nacionalnega pomena, kot je Cankarjev dom. Glede na kulturno škodo, ki jo predvsem v zadnjem desetletju povzročajo neprimerne prenove, zahteva stroka od države, da nemudoma vzpostavi strokoven, stvaren in odziven protokol zaščite arhitekturne dediščine.

Vljudno vabljeni na ogled razstave.

Galerija MOL