torek, 22. 3. 2022

Vključevanje begunskih otrok iz Ukrajine v ljubljanske vrtce in šole

V 4 ljubljanske osnovne šole je trenutno vključenih 9 otrok, beguncev iz Ukrajine, za 9 pa postopek še poteka. Medtem ko vpis v šole poteka tekoče, je vpis v vrtce še zadržan.

Po informacijah Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport pričakujemo v naslednjem tednu sprejem uredbe o načinu zagotavljanja pravic za osebe z začasno zaščito. Uredba bo podrobno uredila izvajanje Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb in pričakujemo, da bo določila vse potrebno tudi pri vključevanju otrok v vrtce.

Vpis v vrtce

Čeprav je vpis v vrtec omogočen vsem otrokom, ne glede na njihov socialni, verski, etični ali drug položaj, prihaja pri vključevanju begunskih otrok iz Ukrajine do težav.
Prvo težavo predstavlja pomanjkljiva dokumentacija staršev beguncev, ki bi morali ob vpisu v vrtec dokazati, da je njihov otrok cepljen po programu zoper ošpice, mumps in rdečke (OMR cepljenje), saj to določa 51.a člen Zakona o nalezljivih boleznih. Po tem zakonu mora vrtec zavrniti vključitev necepljenega otroka, če za to ne obstajajo medicinski razlogi, kar starši dokažejo s potrdilom pediatra.
Drugo težavo predstavljajo določbe Zakona o uveljavitvi pravic iz javnih sredstev, ki določajo višino plačila vrtca. Staršem pripada pravica do znižanega plačila vrtca od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge na Center za socialno delo, ki o tem odloči z odločbo, podeli pa se za obdobje enega leta ali do spremembe dejstev in okoliščin, ki vplivajo na priznanje pravice. Po tem zakonu so starši plačila vrtca oproščeni, če povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem letu ni presegal 185,43 evrov.  Do znižanja plačila vrtca po dohodninski lestvici, ki jo določa zakon, so upravičeni tisti starši, ki so zavezanci za plačilo dohodnine v RS. Starši, ki niso zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji, plačujejo polno ceno programa, v katerega je vključen otrok. Begunci iz Ukrajine s prejemom statusa osebe z začasno zaščito ne prejmejo hkrati tudi statusa zavezanca za dohodnino, kar pomeni, da bi po trenutno veljavni zakonodaji bili primorani plačati vrtec v 100 % znesku, tudi če bi imeli dokazila o opravljenem cepljenju OMR in se bi v vrtec sploh lahko vpisali.

Zaradi obeh ovir, ki so posledica zakonskih določb, menimo da trenutno Republika Slovenija še ni omogočila vključitve predšolskih otrok beguncev iz Ukrajine v vrtce. Rešitev in tudi prevzem finančnih obveznosti za otroke iz proračuna RS pričakujemo v najkrajšem času v korist otrok.  

Vpis v osnovne šole

V 4 ljubljanske osnovne šole je vključenih 9 otrok beguncev, za 9 jih postopek še poteka.

Vse osnovne šole na podlagi  Sklepa o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine omogočajo takojšnjo vključitev v izobraževalne procese za osebe, mlajše od 18 let. V šolah imajo ukrajinski otroci možnost vključitve v vse oblike razširjenega programa in v interesne dejavnosti, ki delujejo na šoli. S tem se zagotavlja postopno vključevanje v novo, drugačno življenjsko okolje.
Postopek vpisa v osnovno šolo poteka enostavno: starši šoloobveznih otrok iz Ukrajine naj kontaktirajo svetovalno službo osnovne šole. Vsi kontaktni podatki so na spletnih straneh posamezne osnovne šole, v primeru dodatnih vprašanj pa se lahko obrnejo na Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje na naslov izobrazevanje@ljubljana.si.

Ker so zaznane težave pri pridobivanju statusa osebe z začasno zaščito pri državnih organih, se v primeru, da starši še niso pridobili statusa in izkaznice osebe z začasno zaščito, po zadnjem mnenju MIZŠ prav tako lahko otroci že takoj vključijo v osnovnošolsko izobraževanje. Ko bo njihov status formalno urejen, bodo šoli naknadno predložili ustrezna dokazila. V skladu s 44. členom Zakona o osnovni šoli se na podlagi dokazil o predhodnem izobraževanju ugotovi, v kateri razred bo šola otroka vključili. Če teh dokazil otrok nima, pri vključitvi šole upoštevajo njegovo starost. Pri tem svetujemo, da šola opravi tudi razgovor s starši oziroma osebo, ki otroka spremlja in otrokom. Šole otrokom beguncem omogočajo predvsem stike s sovrstniki in z željo, da jim dnevi v šolah v Sloveniji potekajo čim lepše.

Preberite tudi: