Vpis otrok v vrtce
V ljubljanskih javnih vrtcih so za šolsko leto 2014/15 razpisali 3.001 prosto mesto, v razpisnem roku pa so prejeli 4.157 vlog za sprejem otrok v vrtec, od tega 3.355 za prvo in 802 za drugo starostno obdobje.
Vpis novincev v ljubljanske javne vrtce za šolsko leto 2014/15 je potekal od 1. do 15. marca 2014. Ker so javni vrtci prejeli več vlog, kot je trenutno prostih mest, na podlagi prejetih točk o vpisu otrok v vrtec odločajo komisije za sprejem otrok v vrtce, ki so v vrtcih zasedale od 2. do 4. aprila 2014.
Med vpisanimi otroki je 2.764 otrok, ki izpolnjujejo kriterij bivanja in stalnost bivanja (od 1. 1. 2013), 966 otrok ima stalno prebivališče v MOL skupaj z obema ali z enim od staršev, vendar ne zadostujejo kriteriju stalnosti bivanja, 455 otrok pa je iz drugih občin.
Sredi aprila, ko bodo komisije končale svoje delo, bodo javni vrtci staršem vpisanih otrok pošiljali obvestila o sprejemu otroka v vrtec oz. o uvrstitvi otroka na čakalni seznam. Starši sprejetih otrok bodo sredi maja (po preteku pritožbenega roka in odločitvi o pritožbah) povabljeni k podpisu pogodb.
Do vzpostavitve centralnega čakalnega seznama v sredini maja bodo vrtci oblikovali vse oddelke v vrtcu glede na starostno strukturo sprejetih in že vključenih otrok, s ciljem racionalne organizacije in sprejema čim več otrok s čakalnega seznama. Le na tak način lahko zagotovimo čim večjo vključenost otrok v vrtce.
Po končanih postopkih sprejema otrok v vrtce in po zaključenem pritožbenem postopku se bodo v drugi polovici maja seznami posameznih vrtcev združili v centralni čakalni seznam MOL, na katerem bo prednostni vrstni red oblikovan na podlagi doseženega števila točk, ki ga je določila komisija za sprejem v posameznem vrtcu.
V primeru prostih mest bodo vrtci k podpisu pogodbe pozvali starše prvouvrščenega otroka, ki ga bo sistem izbral iz centralnega čakalnega seznama po letniku rojstva in najvišjem številu točk ter izbiri vrtca, ki so ga starši navedli v vlogi.
Proces vključevanja otrok v vrtce bo trajal ves čas šolskega leta 2014/15, saj vrtci objavljajo prosta mesta, ki nastajajo zaradi zavrnitve podpisa pogodb oziroma ponudbe skozi celo šolsko leto.
Zagotavljanje prostora v vrtcih
Število otrok in oddelkov v vrtcih MOL 2006 -2013
Od leta 2006, ko smo na Mestni občini Ljubljana zaznali povečan vpis v vrtce na območju MOL, do marca 2014 smo odprli 84 oddelkov, ki so navedeni v pripeti preglednici. Prav tako se je povečalo število otrok v novo odprtih zasebnih vrtcih, ki so sofinancirani iz sredstev MOL.
Od septembra 2006 do konca leta 2013 smo od prvotnih 687 oddelkov z adaptacijami, rekonstrukcijami, prizidavami in novogradnjami oblikovali 771 oddelkov, kar pomeni, da smo odprli 84 novih oddelkov ali 17 vrtcev s 5 oddelki.
S tem smo dosegli trenutno 86% vključenost otrok v vrtce, medtem ko je slovensko povprečje 75,6 %; ta podatek vključuje tudi Ljubljano. Visoko vključenost smo stalno povečevali s kakovostnim standardnim in nadstandardnim programom v vrtcih ter premišljeno politiko dodatnih mestnih znižanj plačila vrtca za starše in rezervacijo v vrtcih in s tem močno subvencionirali starše, tako da je povprečno plačilo staršev v vrtcih v MOL v letu 2013 znašalo le 26 % , medtem ko so na centrih za socialno delo staršem preko odločb odmerili plačilo v povprečni višini 39,6 % cene programa.
V Ljubljani skrbno spremljamo rodnost in migracijske tokove v našem mestu. V šolskem letu 2014/15 zapuščajo vrtec in se vključujejo v prvi razred otroci, rojeni leta 2008. To je že drugo leto številčno močna generacija, ki odhaja iz vrtca.
Število čakajočih otrok za vključitev v javne vrtce MOL se je v primerjavi z lanskim obdobjem zmanjšalo, saj je na centralnem čakalnem seznamu na dan 4.4.2014 še 687 otrok, od tega le 17 otrok, ki zadostujejo maksimalnim kriterijem in izbiri kamorkoli ter jim še ni bilo ponujeno nobeno prosto mesto v vrtcu, ti otroci v letu 2013 še niso izpolnjevali starostnega kriterija za vstop v vrtec. Pri tem ugotavljamo, da podatkov o morebitnem vstopu v vrtec v svoji občini pri otrocih iz drugih občin nimamo, saj do teh podatkov nismo upravičeni, starši teh otrok pa nam podatkov ne sporočajo. Trenutno imamo v vseh vrtcih v MOL v prvem starostnem obdobju še 26 prostih mest, vendar se starši zanje ne odločajo, ker želijo določen vrtec, zlasti zaradi bližine doma ali službe.
V Mestni občini Ljubljana premišljeno sledimo investicijskem načrtu izgradnje novih vrtcev, pri čemer bomo nadaljevali z adaptacijami in rednim investicijskim vzdrževanjem na vseh 110 lokacijah vrtcev ter njihovo energetsko sanacijo, za kar smo pridobili nepovratna sredstva Ministrstva za infrastrukturo in prostor iz kohezijskega sklada. Pri načrtovanju novogradenj in prizidkov bo potreben premislek, saj se vpis v vrtce že drugo leto zapored zmanjšuje (marec 2011: 5058 vlog, 2012: 4964 vlog, 2013: 4562 in 2014: 4152), vendar so potrebe po vrtcih v posameznih okoljih še vedno večje od razpoložljivih kapacitet, hkrati pa v večini vrtcev ne dosegamo prostorskih normativov 3 m2 na otroka. Pri tem se številčno velike generacije otrok že vpisujejo v osnovno šolo, kjer smo že začeli s projektom povečanja osnovnošolskega prostora. V zadnjih letih smo že zgradili prizidke k OŠ Kašelj, Zadobrova in Vižmarje Brod, v teku pa so priprave na gradnjo manjših prizidkov OŠ Koseze, Kolezija in Livada, ter pridobivanje dodatnih oddelkov z racionalizacijo prostorov v OŠ Miška Kranjca, OŠ Milana Šušteršiča, OŠ Franca Rozmana Staneta in OŠ Nove Jarše. Pričakovati je tudi, da bomo v prihodnje del prostora v vrtcih uporabili za osnovno šolo, kar smo že storili ob uvedbi devetletke, glede na prihodnje trende vpisa v vrtce oziroma šolo.
Načrtovane investicije v vrtce in osnovne šole v prihodnjih letih
V MOL nadaljujemo z investicijskim programom s ciljem zagotoviti dovolj prostorskih in drugih zmogljivosti, da se bodo lahko v vrtce vključili vsi otroci iz Mestne občine Ljubljana, katerih starši bodo to želeli, ter vsaj 3m2 igralne površine na otroka v vrtcih, ki tega ne dosegajo. Pri tem bomo še naprej organizirali racionalno mrežo javne službe, in zlasti oblikovali oddelke, ki bodo na zgornji meji predpisanega normativa za število otrok.
Tako bomo letos končali z:
- izgradnjo prizidka za 6 oddelkov v Vrtcu Šentvid, enota Mravljinček (z gradnjo smo začeli konec maja 2013, zaključek bo maja 2014);
- nadomestno novogradnjo z energetsko sanacijo Vrtca Otona Župančiča, enota Čebelica (izdelana je projektna dokumentacija, pridobljeno je gradbeno dovoljenje, odobrena so EU sredstva, dela se izvajajo, investicija bo predvidoma zaključena do avgusta 2014).
V prihodnjih letih načrtujemo:
- vrtec s 7 oddelki v Tehnološkem parku Ljubljana (konec leta 2014 oziroma začetek 2015), ki bo zadostil potrebam po vrtcu na območju Vrhovcev in v novo zgrajeni soseski Zeleni gaj na Brdu;
- izgradnjo nove enote Zgornji Kašelj z 8 oddelki, Vrtec Pedenjped (investicija se bo predvidoma začela v letu 2015 in bo zaključena do konca leta 2016);
- izgradnjo prizidka s 4 oddelki v Vrtcu Galjevica (investicija se bo predvidoma začela v letu 2015 in bo zaključena do konca leta 2016).
Investicijski načrt bomo v prihodnje smiselno prilagajali glede na dinamiko števila rojstev in potrebe staršev po vrtcu.
Večji projekti v osnovnih šolah v letu 2014
- OŠ Vide Pregarc – protipotresna sanacija, energetska sanacija in dozidava prizidka (2014, 2015);
- OŠ Poljane – prenova objekta za Izobraževalni center za strokovne delavce MOL in Centra Janeza Levca (2014);
- OŠ Koseze – prizidek za nove učilnice, prenova objekta (2014);
- OŠ Kolezija – prizidek za nove učilnice (2014);
- OŠ Livada – preureditev in manjši prizidek za nove učilnice (2014);
- OŠ dr. Vita Kraigherja – obnova kuhinje (2014);
- OŠ Zadobrova – obnova kuhinje (2014);
- OŠ Martina Krpana - obnova kuhinje (2014).
V prihodnjih letih načrtujemo:
- Prenova OŠ N.H. Maksa Pečarja: zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov in izgradnja zunanjega igrišča ter telovadnice za potrebe OŠ Maksa Pečarja in četrtne skupnosti, z zunanjo ureditvijo in parkiriščem (izdelava projektne dokumentacije v 2014, izvedba načrtovana 2015);
- Protipotresna sanacija na OŠ Šentvid in gimnaziji Šentvid (2016);
- OŠ Franca Rozmana Staneta – protipotresna sanacija objekta z dozidavo manjkajočih prostorov (2017);
- OŠ Riharda Jakopiča – izgradnja prizidka in protipotresna sanacija (2016);
- OŠ Oskarja Kovačiča – izgradnja prizidka in obnova obstoječe stavbe (2017);
- OŠ Vič – izgradnja telovadnice (2018).
Pripet je še pregled večjih projektov na področju vzgoje in izobraževanja v obdobju 2007 – 2013.