torek, 7. 3. 2017

Vrh županov o prihodnosti Evrope

Župan Zoran Janković se je 7. marca 2017 v Bruslju udeležil vrha županov o prihodnosti Evrope, na katerem so razpravljali tudi o boju proti naraščajočemu populizmu in evroskepticizmu.

Župan Zoran Janković je skupaj z župani drugih evropskih mest, med njimi Aten, Berlina, Stockholma, Ghenta, Cardiffa, Dresdna in Gdanska, sodeloval v razpravi “Boj proti naraščajočemu populizmu in evroskepticizmu – zakaj je to pomembno za mesta”. Spomnil je, da kar 75 % ljudi v Evropi živi v mestih, zato je vloga mest izjemno pomembna za našo prihodnost.

Evropska unija je na razpotju, po njegovem mnenju pa potrebujemo močno Unijo in močne voditelje, ki jo bodo znali povezati ter jo razvijati enotno, brez notranjih delitev na bolj in manj razvita območja.

Dejal je, da naj se po izglasovanem Brexitu evropske institucije čim prej prenesejo iz Velike Britanije v ostale države članice, obenem pa poudaril, da ostajamo odprti za sodelovanje z vsemi britanskimi mesti. Opozoril je tudi, da bi evropski voditelji morali bolj prisluhniti županom, saj so ti izvoljeni neposredno od meščank in meščanov, zato poznajo njihove potrebe in način življenja. Več sredstev bi morali namenjati razvoju kriznih območij, kot je recimo Sirija, namesto da sredstva usmerjamo v nakup orožja, in izpostavil, da se morajo sredstva za Nato zmanjšati za polovico. Dejal je tudi, da bi morali ukiniti sankcije proti Rusiji.
Udeležencem razprave je predstavil odprtost Ljubljane – med drugim smo edino mesto, ki del prostorov v Mestni hiši namenja aktivnostim LGBT skupnosti in edino mesto, v katerem je Mestni svet brez glasu proti sprejel namestitev migrantov. Ob tej priložnosti je znova poudaril, da si v svoji državi ne želi žice, saj je v Ljubljani še vedno zelo živ spomin na drugo svetovno vojno, ko je bilo naše mesto obdano z bodečo žico. Župan je ob tem izpostavil tudi varnostni vidik, saj med decembrskimi dogodki, ki so na prostem potekali več kot mesec dni, ni bilo niti enega incidenta.
Razpravo je sicer odprl podpredsednik Evropske komisije Jyrki Katainen, v njej pa je sodelovala tudi komisarka Corina Cretu.

Srečanje županov o prihodnosti Evrope predstavlja nadaljevanje debate ‘Rethinking Europe’ (Drugačna Evropa), ki je potekala na konferenci v Milanu novembra lani. Srečanje prenaša sporočila iz odprtega pisma, izdanega po tej razpravi, ter izraža zaskrbljenost glede prihodnosti evropskega projekta, zlasti po glasovanju o Brexitu, naraščajočem evroskepticizmu in prekinitvi povezave med državljani in institucijami EU. Pismo poudarja, da ima EU veliko razlogov biti ponosna nase in da lahko mestni voditelji in župani, kot veja državne oblasti, ki je najbližja državljanom, igrajo pomembno vlogo pri izgradnji močnejše in bolj demokratične Evrope za prihodnost. Vrh županov je potekal samo dva tedna pred 60. obletnico Rimske pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti, ob kateri se bodo voditelji držav in vlad 25. marca sestali v Rimu, kjer bodo razmislili o prihodnjih korakih, ki jih je potrebno storiti za do temeljev pretreseno Evropsko unijo ter razpravljali o novi viziji zanjo.