Za enakost spolov si moramo prizadevati vsi
8. marec je dan, ki ga po vsem svetu obeležujemo kot mednarodni dan žensk. Na ta dan se spomnimo vseh bojev, ki so jih (predvsem) ženske v preteklosti izbojevale, da lahko večina žensk v današnjem svetu živi bolj svobodno in enakopravno.
Letošnja tema, ki jo je izbral OZN, naslavlja pomen vlaganja v ženske in s tem pospešitev razvoja oz. napredka družbe kot celote. Enakost spolov še namreč vedno ostaja eden izmed večjih izzivov na področju človekovih pravic. V marsikaterem delu sveta ženske še vedno nimajo možnosti ali pa so le te zelo omejene, da bi se lahko izobraževale, zaposlovale, svobodno odločale o svojem telesu; da ne govorimo o tem, da so zaradi močnega patriarhalnega sistema v podrejenem položaju in izpostavljene nasilju med domačimi stenami in izven njih.
A tudi v Sloveniji kljub zakonsko zagotovljenemu enakopravnemu položaju ni vse rožnato. Res je, da se je vidnost žensk na visokih položajih povečala – imamo predsednico države, predsednico državnega zbora, v vladi je tretjina ministric, izvoljena je bila več kot tretjina poslank. A ženske se še vedno, naj bodo direktorice, medicinske sestre, policistke in drugo, vsakodnevno soočajo z neprimernimi komentarji in seksizmom. Plačna vrzel še vedno ostaja oziroma se v zadnjih letih celo povečuje. V sektorjih, kjer so ženske zaposlene v večini, je delo težko in nizko plačano. Doma še vedno večino skrbstvenega dela opravijo ženske. Za domačimi stenami so pogostokrat žrtve nasilja, nekaj na leto jih zaradi tega tudi umre.
Aktivno za dosego enakosti spolov
A boj za dosego enakosti spolov ni samo ženski boj, za to si moramo prizadevati vsi. V Mestni občini Ljubljana smo se z akcijskim načrtom na področju enakosti spolov zavezali k vzpostavitvi družbe enakosti spolov. Tako izvajamo različne aktivnosti. V naši komunikaciji uporabljamo spolno občutljiv jezik, na različne načine zagotavljamo večjo vidnost žensk v javnem prostoru (npr. postavitev semaforjev z žensko silhueto, podpora kampanjam in dogodkom za ozaveščanje ter izobraževanje), s finančno in drugo podporo omogočamo programe nevladnih organizacij s področja preprečevanja nasilja nad ženskami, zagotavljanja reproduktivnih pravic žensk in drugih programov s področja enakosti spolov. Z intenzivnim delom in zagotavljanjem kakovostnega varstva za otroke, kakovostnih storitev za starejše in druge skupine, ki potrebujejo pomoč, pa pomembno prispevamo k izboljševanju položaja žensk na trgu dela in zmanjševanju količine neplačanega skrbstvenega dela, ki ga še vedno v večji meri opravijo ženske.
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, čestitamo vsem ženskam, ki se na vsaka na svoj način bori za dosego svojih ciljev. In hkrati želimo, da bi že danes živeli v svetu, kjer nobena osebna okoliščina ni problem, ampak predstavlja pomemben košček k raznoliki in bolj vključujoči družbi.