torek, 22. 3. 2016

Za lepo in zeleno Ljubljano

V Ljubljani tudi letos med 22. marcem, svetovnim dnevom voda, in 22. aprilom, svetovnim dnevom Zemlje, poteka tradicionalna spomladanska čistilna akcija Za lepšo Ljubljano.

22. marec, svetovni dan vode

Akcija Za lepšo Ljubljano se tradicionalno začne na svetovni dan voda in JP Vodovod-Kanalizacija poleg aktivnosti, ki jih do konca marca pripravljajo v okviru programa Zelena prestolnica Evrope 2016 v informacijski točki Točka.Zate. pred Mestno hišo in katerih rdeča nit je odgovorno ravnanje z vodo, pripravlja še vrsto dejavnosti, s katerimi želijo opozoriti na pomen naravne pitne vode in spodbujati pitje vode iz pipe. Dejavnosti potekajo pod sloganom »Sem, kar pijem. Pijem vodo iz pipe.«.

Na varovanih območjih vodarn Kleče in Šentvid bodo sodelavci JP Vodovod-Kanalizacija v okviru akcije Za lepšo Ljubljano odstranili več deset dreves, ki so bolna ali poškodovana, ter jih nadomestili z več kot 120 novimi sadikami avtohtonih slovenskih vrst divje češnje, oreha in hrasta, ki so odporne na škodljivce.

V začetku aprila pripravljajo celodnevne aktivnosti spodbujanja pitja vode iz pipe, v okviru katerih si bodo mimoidoči naravno pitno vodo lahko natočili s pomočjo lastnih misli. Inovativna naprava, ki to omogoča, je zasnovana na nevrotehnologiji za merjenje možganske aktivnosti.

JP Vodovod-Kanalizacija poleg tega v pomladnih mesecih pripravlja še fotografski natečaj, s katerim bodo pod okriljem #Primavoda spodbudili k beleženju vodnih motivov. Izbrane  fotografije bodo poleti razstavljene v galeriji na prostem v Jakopičevem sprehajališču.

Hkrati so prenovili tudi spletno stran www.primavoda.si, na kateri so zbrane poučne vsebine o vodi ter nasveti in aplikacije, ki zahtevajo aktivno sodelovanje uporabnika vsebin.

Ljubljanski grad ob letošnjem svetovnem dnevu voda predstavlja zanimivo brošuro konservatorja Dušana Krambergerja Grajski vodnjaki. Na Ljubljanskem gradu so namreč ohranjeni štirje vodnjaki oziroma vodni zbiralniki: Vodna zbiralnika na dvorišču in pred Palacijem, vodnjak pred Peterokotnim stolpom in vodnjak s pohodnim gonilnim kolesom pred Ljubljanskim gradom. Vodnjaki so na eni strani dragocen arheološki vir, na drugi pa stvaritve, pri katerih se veljavni principi in zakonitosti tehnike tesno prepletajo z osebno ustvarjalnostjo graditeljev. Ob zgodovinskih in tehničnih značilnostih posameznih vodnjakov so v brošuri predstavljene tudi zanimivosti in legende, ki so se v stoletjih spletle ob tukajšnjih virih življenja. Na gradovih je bila namreč zanesljiva oskrba z vodo za prebivalce vsaj tako pomembna kot varnost pred sovražnikom.

Akcija sajenja dreves

V okviru akcije Za lepšo Ljubljano bo 2. aprila 2016 potekal drugi del akcije sajenja dreves, v kateri bodo sodelovali sodelavci mestne uprave ter javnih zavodov in podjetij, ki delujejo pod okriljem Mestne občine Ljubljana. Na lanski akciji je bilo posajenih več kot 4.000 dreves, cilj pa je posaditi 12.089 dreves, po enega za vsakega člana velike mestne družine.

Sajenje dreves bo potekalo na treh lokacijah - na Golovcu in Toškem čelu ter v Mednem. To so območja, ki jih je leta 2014 močno poškodoval žled, poškodovane iglavce pa so lani množično napadli še podlubniki, tako da se je škoda še povečala. Območja saditve je predlagal Zavod za gozdove Slovenije, gre pa za lokacije, kjer je naravno pomlajevanje prešibko in je pogozdovanje nujno.

Odstranjevanje japonskega dresnika

Oddelek za varstvo okolja v sodelovanju s Slovenskim geocaching klubom v soboto, 23. aprila 2016, organizira akcijo odstranjevanja japonskega dresnika z območja RIC Sava. Akcija se bo začela ob 15. uri na parkirišču ob teniških igriščih pri Črnuškem mostu in bo trajala približno 2 uri. Japonski dresnik je uvrščen med 100 svetovno najbolj invazivnih tujerodnih vrst. Ves odstranjeni japonski dresnik bodo namesto oddaje v sežig poslali v predelavo v papir.
Svojo udeležbo sporočite na e-naslov: cito@geocacher.si.

Grajski vinograd

V zelenem letu bo Ljubljana dobila tudi svoj vinograd. Na južnem pobočju grajskega hriba bomo 21. aprila 2016 zasadili zadnje trse v grajskem vinogradu; skupaj jih bo tam zasajenih več kot tisoč. S tem bomo utrdili še en naziv, s katerim se ponaša Ljubljana, to je »Mesto trte in vina«, ki ga je naši prestolnici podelila mednarodna vinska asociacija iz Pariza Ville Interntionale de la Vigne et du Vin.

Čistilne akcije Za lepšo Ljubljano 2016

JP Snaga bo do 22. aprila zagotavljala stalno dežurno ekipo, ki bo delovala na poziv udeležencev čistilnih akcij osebno ali po telefonu. Na voljo bo 8.000 plastičnih vrečk in 8.000 rokavic za enkratno uporabo, ki jih bodo nosilci čistilnih akcij lahko prevzeli na sedežu JP Snaga ob delavnikih med 8. in 14. uro. Organizatorji akcij naj se o prevzemu predhodno dogovorijo na telefonskih številkah 01 477 96 32 in 051 328 904 ali na e-naslovu bojan.molnar@snaga.si. Zaradi načrtovanja odvoza zbranih odpadkov je čistilne akcije treba prijaviti teden dni vnaprej, ob odvozu odpadkov pa je obvezna prisotnost kontaktne osebe organizatorja čistilne akcije.

Župan Zoran Janković ob tem dodaja, da imajo zdaj tudi člani Združenja krajanov Sp. Kašelj – Podgrad – Zalog možnost, da pomagajo očistiti svoj kraj in tako, namesto, da pošiljajo pritožbe na različne naslove po Evropi, sami aktivno sodelujejo pri čiščenju njihove okolice.

Na Oddelku za gospodarske dejavnosti in promet bodo vzporedno z akcijo izvajali redne programe vzdrževanja, predvsem pa okrepili čiščenje in urejanje mesta in njegovih zelenih površin ter odpravljali poškodbe po zimski službi.

Služba za lokalno samoupravo bo na sedežih četrtnih skupnosti poskrbela za razdeljevanje vrečk in rokavic posameznikom, društvom in drugim organiziranim skupinam, ki bodo pripravile čistilne akcije. Tudi Četrtne skupnosti organizirajo vrsto čistilnih akcij, ki bodo potekale ves čas trajanja akcije Za lepšo Ljubljano.

Tradicionalno čiščenje Ljubljanice

Turizem Ljubljana v sodelovanju z Društvom za podvodne aktivnosti Vivera v soboto, 23. aprila 2016, pripravlja osrednji dogodek - tradicionalno čiščenje Ljubljanice od Špice do Zmajskega mostu. Akcija, ki je ob ekološkem poslanstvu postala priljubljena turistična prireditev, bo letos potekala že 25. leto zapored. V njej bodo sodelovali potapljači, člani društva Vivera in drugih potapljaških društev Slovenske potapljaške zveze ter tudi člani drugih društev – okoljevarstveniki, ribiči, gasilci, čolnarji, reševalci …  Na bregovih Ljubljanice v središču mesta bo potekal kulturni program, v zahvalo za skrb za čisto okolje pa bomo mimoidočim delili cvetice.

Čistilne akcije so prijetna in zdrava oblika druženja, obenem pa dvigujejo zavest o ravnanju z odpadki ter spodbujajo pozitiven odnos do okolja.

Pridružite se akciji Za lepšo Ljubljano!