Za lepšo Ljubljano 2009
Na območju Mestne občine Ljubljana je tudi letos med 22. marcem in 22. aprilom potekala že tradicionalna spomladanska čistilna akcija Za lepšo Ljubljano.
V njej so sodelovali Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet MOL, Oddelek za lokalno samoupravo MOL, Zavod za turizem Ljubljana skupaj s turističnimi društvi v Ljubljani ter javni podjetji Snaga in Energetika.
Skupaj z Zavodom za turizem Ljubljana je bilo v akcijo vključenih vseh 15 turističnih društev na območju Mestne občine Ljubljana in so skupaj z interesnimi združenji izvedli več kot 80 čistilnih akcij na območjih svojega delovanja, v vse akcije pa je bilo vključenih več kot 2.000 udeležencev.
Čiščenje Ljubljanice
V soboto, 18. aprila 2009, je potekalo že tradicionalno čiščenjem reke Ljubljanice. V akciji so sodelovali potapljači, člani društva za podvodne aktivnosti Vivera in člani drugih potapljaških društev Slovenske potapljaške zveze ter člani okoljevarstvenih društev in ribiči, gasilci, reševalci ter čolnarji. Skupaj so očistili dno Ljubljanice med Špico in Zmajskim mostom. Nesnaga, dvignjena iz reke, je bila na ogled in v opomin mimoidočim na Čevljarskem mostu v soboto od 10. ure dalje.
Med 11. in 13. uro istega dne pa se je na Čevljarskem mostu, Hribarjevem in Cankarjevem nabrežju odvijala kulturno–zabavna prireditev, ko je Povodni mož med sprehajalkami in sprehajalci v meščanskih opravah iskal svojo Urško. Dogajanje je popestril nastop ansambla Dixie Šok, Urška in Povodni mož pa sta ob zvokih žive glasbe odplesala v valove očiščene Ljubljanice.
Poudarek akcije čiščenja Ljubljanice je ekološko osveščanje prebivalcev in obiskovalcev Ljubljane. Na Čevljarskem mostu je Zavod za turizem Ljubljana mimoidočim tudi brezplačno razdelil 2 tisoč cvetočih lončnic, da bi bilo naše mesto še lepše.
Odvoz zelenega odreza
Podjetje Snaga se je akciji Za lepšo Ljubljano pridružilo z zagotavljanjem pripomočkov in storitev za lažje izvajanje čistilnih akcij ter z brezplačnim odvozom zelenega odreza, kamor spadajo tudi odrezane veje dreves in grmovnic. Teh ostankov vzdrževanja vrta, parkov in zelenic ni potrebno razrezati. Zbrane odpadke bodo zaposleni v Snagi odložili na odlagališču Barje, kjer bo iz njih nastal kakovosten kompost.
Brezplačen odvoz zelenega odreza, ki je na voljo vse do 15. maja, lahko občani Mestne občine Ljubljana naročijo na telefonski številki 01/477 96 32 in sicer vsak delovnik med 7. in 15. uro. Na isti telefonski številki lahko naročijo tudi brezplačne vrečke (skupnosti in organizacije največ 100 vrečk, občani največ 10 vrečk) in rokavice (skupnosti in organizacije največ 50 rokavic, občani največ 5 rokavic), ki jih nato prevzamejo pri vratarju na sedežu podjetja Snaga (Povšetova 6).
Usposabljanje lastnikov lokalov v centru mesta
Snaga je v sodelovanju z Oddelkom za gospodarske dejavnosti in promet MOL ter z Inšpektoratom MOL organizirala tudi izobraževanje in usposabljanje lastnikov ter uporabnikov lokalov v centru mesta o ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri opravljanju njihove dejavnosti. Na ta način želimo odpraviti pomanjkljivosti zbiranja odpadkov v središču mesta (neprimerno oddajanje odpadkov, slabo ločevanje, delovanje v nasprotju s predpisi), ki so še posebej vidne po izgradnji in obratovanju podzemnih zbiralnic odpadkov.
Pasji iztrebki
Na pobudo Inšpektorata Mestne občine Ljubljana je v soboto, 4. aprila 2009, na petih lokacijah v Ljubljani (PST – Žale, PST Brdo – Koseze, Tivoli, Koseze, Štepanjsko naselje) potekala skupna akcija nadzora odstranjevanja pasjih iztrebkov, ustreznega varstva psov na javnih mestih in cepljenja psov.
Učinkovita raba energije
Letošnji prispevek Energetike Ljubljana k izboljšanju koriščenja naravnih virov in učinkovite rabe energije z namenom varovanja okolja oziroma Ljubljane je bila postavitev Sončne elektrarne na strehi poslovno-tehničnega objekta na Verovškovi 62 v Ljubljani. Gradnjo sončne elektrarne so zaključili konec januarja. Po sinhronizaciji z elektrodistribucijskim omrežjem je elektrarna že v obratovanju in je proizvedla že preko 5200 kWh električne energije. Instalirana moč solarnega generatorja je 77,28 kWp in se razteza na površini 1300 m2. Načrtovana proizvodnja na letni ravni je 75.000 kWh električne energije, pridobljene s pomočjo sonca, kar zadošča za celoletno oskrbo približno 25 gospodinjstev.
Svetovni dan Zemlje in 50 novih dreves
V počastitev svetovnega dne Zemlje (22. aprila) se je župan Zoran Janković udeležil zasaditve 50 novih dreves ob Poti spominov in tovarištva (na koncu Koprske ulice), ki jih je mestu Ljubljana podarilo podjetje BMW Group Slovenija. Drevesa so bila zasajena v delu Poti spominov in tovarištva od Murgel do Tržaške ceste. Istega dne je župan odprl prenovljeni park Hrvatski trg, že 20. marca pa prenovljen Trnovski pristan, s čimer je bila zaključena prva faza prenove nabrežij Ljubljanice po Plečnikovih načrtih, ki se je začela lansko leto, v teku pa so priprave na drugo fazo – prenovo Krakovskega nasipa. Le-ta bo končana predvidoma čez leto dni.
Novi park ob Šmartinski cesti pri Žalah
24. aprila 2009 je župan Zoran Janković odprl novi park ob Šmartinski cesti pri Žalah. Prva faza urejanja je, po odstranitvi vrtičkov, prostor spremenila v uporabno zeleno površino, brez posebnih ureditev. Jeseni 2008 je sledila druga faza urejanja, ki vključuje oblikovanje terena, ureditev dveh vzdolžnih poti, javne razsvetljave in postavitev prvih klopi, ploščadi in smetnjakov ter saditev čebulnic in setev cvetoče in pohodne travne mešanice. Parkovna oprema in poti, ki vodijo na pokopališče, se oblikovalsko navdihujejo pri Plečnikovi tradiciji uporabe umetnega kamna. Osrednji parkovni motiv, vodni trg, bo razvit ob paviljonu, ki bo zakrival poglede iz parka na bencinski servis.
Razstava Klimatske spremembe na Hribarjevem nabrežju
Na Hribarjevem nabrežju pa je bila do 25. aprila 2009 na ogled razstava »Klimatske spremembe«, ki sta jo v okviru akcije Za lepšo Ljubljano pripravila Mestna občina Ljubljana in Veleposlaništvo Švice v Ljubljani.