Za varne poti v šolo in vrtec
Mestno redarstvo MOL v sodelovanju s Policijsko upravo Ljubljana že izvaja številne preventivne aktivnosti, s katerimi želimo skupaj zagotoviti varnost vseh udeležencev v prometu, še posebej pa najmlajših, ki so tudi najbolj ranljivi.
Policija je ob zaključku počitnic, pričetku šolskega leta in bo v nadaljevanju skozi celo leto s svojimi aktivnostmi skušala doseči čim večje spoštovanje prometnih predpisov vseh udeležencev v cestnem prometu, še posebej v okolici šol in vrtcev.
V sodelovanju s starši, šolami in drugimi deležniki naše najmlajše udeležence v prometu opozarjajo na nevarnostih v prometu. Vsekakor starši s svojim zgledom, šola z vzgojo in vse ostali, ki skrbimo za varnost otrok veliko pripomoremo k temu, da bodo naši otroci varni.
Policisti so v sodelovanju s šolami že pregledali šolske poti, infrastrukturo in izvajajo meritve hitrosti na nevarnih odsekih, predvsem v bližini šol. Ob pričetku leta bodo te kontrole še bolj intenzivne, hkrati pa bomo opravljali nadzor tudi nad prevozom otrok in vožnjo enoslednih vozil (kolesarjev in mopedov). Enako na področju preventive v obliki predavanj o varnosti, starše pa bodo opozorili na nevarnosti na šolskih poteh, sodelovali bodo pri kolesarskih izpitih, v prvih dneh pa bodo v bližini prehodov pomagali pri prečkanju otrok in opozarjali voznike, naj bodo previdni.
V prvih dneh bodo v pomoč tudi prostovoljci in redarji mestnega redarstva. Verjamemo, da lahko že do sedaj odlično sodelovanje vseh, bistveno pripomore k varnosti. Sodelovali bodo tudi v preventivnih projektih drugih deležnikov saj ocenjujejo, da ima takšno delo dolgoročne učinke. Ob nadzorih bodo pozorni in opozarjali na tehnično brezhibnost vozil za prevoz otrok, uporabo varnostnih pasov in zadrževalnih sistemov za otroke, pravilno in varno vožnjo s kolesi in uporabo čelade. Zavedajo se, da zgolj vsakodnevna skrb za varnost v prometu lahko pripomore k temu, da bodo otroci varni. Zavedajo se tudi, da so otroci eni najšibkejših udeležencev v prometu in jim je potrebno posvetiti posebno pozornost.
Na splošno je stanje na področju varovanja šolskih otrok ugodno. V preteklem letu na območju Mestne občine Ljubljana, v času varovanja šolskih otrok, niso obravnavali prometnih nesreč, v katerih bi bili udeleženi učenci na poti v šolo ali domov. Na območju celotne Policijske uprave Ljubljana se je zgodila ena prometna nesreča s telesnimi poškodbami, v kateri je bil na območju Velikih Lašč udeležen otrok na poti v šolo. Kljub temu pa ne smemo zanemariti podatkov o številu prometnih nesreč na območju Policijske uprave Ljubljana, v katerih so bili udeleženi otroci. Kar 14 otrok do 18. leta starosti je bilo v nesrečah huje poškodovanih, 203 pa lažje. Na splošno za območje celotne države velja, da se največ prometnih nesreč z udeležbo otrok zgodi zaradi izsiljevanja prednosti. Zato poskrbimo, da bomo z upoštevanjem cestno prometnih pravil zagotovili, da bo vsak korak naših otrok na cesti varen.
Pozorno na cesti!
Poleg splošnega opozorila in poziva voznikom, da spoštujejo cestno prometne predpise in zmanjšajo hitrost vožnje v bližinah šol, opozorilo tudi staršem učencev prvega in drugega razreda, da je uporaba rumene rutice na poti v šolo in domov obvezna.
Uporaba električnih skirojev se je v zadnjem času izjemno povečala tako med odraslimi kot tudi mladostniki. Zavedati se je potrebno, da je vožnja z njimi brez ustrezne zaščite, predvsem zaščitne čelade, lahko izjemno nevarna. Za osebe do 18. leta starosti je zaščitna čelada obvezna, za vse ostale pa zelo priporočljiva.
Starši naj bodo vzgled našim najmlajšim udeležencem, na primer pri vožnji vozil, v katerih morajo biti vsi varno pripeti ali denimo pri prečkanju ceste, kjer se je potrebno prepričati, da je prečkanje varno.
Zaznajmo, preprečimo in ustavimo medvrstniško nasilje
Policija stremi tudi k zagotavljanju splošne varnosti otrok, varnemu šolskemu in obšolskemu okolju, kamor spadajo šolske poti, igrišča, športni objekti, prireditveni prostori ter drugi javni kraji kjer se zadržujejo otroci in mladostniki.
Policisti bodo preko celotnega šolskega leta sodelovali z vodstvi šol pri takojšnjem in celovitem pristopu pri izmenjavi informacij ob zaznavah medvrstniškega nasilja ali drugih indikatorjev nasilnih dejanj. Apeliramo na vse starše, učitelje, pedagoške delavce, športne trenerje, zaposlene v raznih mladinskih organizacijah, ki pri svojem delu prihajajo v stik z otroci in mladostniki, naj bodo pozorni na znake, ki bi lahko nakazovali, da je otrok v šolskem, socialnem ali spletnem okolju žrtev medvrstniškega nasilja ali da v stiski.
K prijavi ne pozivamo le žrtve, temveč tudi vse tiste, ki so stisko, znake nasilja ali nasilje opazili ali mu bili priča. Enako velja za vrstnike in sošolce, ki naj v imenu žrtve poiščejo pomoč, delijo informacijo o stiski vrstnika in mu tako zagotovijo varnost, saj žrtev včasih ne zmore ali ne zna sama poiskati pomoči.
Redarji Mestnega redarstva so s pripravami na novo šolsko leto pričeli že v drugi polovici avgusta, ko so na območju vseh četrtnih skupnosti izvedli aktivnosti identifikacije morebitnih pomanjkljivosti cestne signalizacije in predloge za ureditev posredovali pristojnemu organu. V tem času so v okolici varstvenih in izobraževalnih ustanov delovali tudi preventivno in voznike opozarjali na morebitne kršitve ter na prisotnost otrok še pred začetkom šole.
Glavnino dela od druge polovice avgusta že izvajajo in sicer:
- izvajanje meritev hitrosti s ciljem zmanjšanja števila prekoračitev hitrosti. Od 16.8.2023 dalje so stacionarne samodejne merilne naprave nameščene v ohišjih na lokacijah: Cesta v Mestni log 45, Aljaževa ulica 45, Tržaška cesta 74 in Roška cesta 17. Naprave bodo na lokacijah nameščene predvidoma do 11.9.2023. Prav tako se bodo meritve hitrosti izvajale s mobilnima samodejnima merilnima napravama, kateri ima Mestno redarstvo nameščeno v službenih vozilih predvsem na lokacijah v okolici šol in vrtcev.
Aktivnosti se bodo nadaljevale tudi v septembru:
- aktivnosti preventivnega nadzora v okolici šol in vrtcev, kjer bodo redarske patrulje posebej pozorne na vozila, parkirana na pločnikih, prehodih za pešce in kolesarske steze, v primeru oviranja in ogrožanja udeležencev v prometu, pa bodo odrejeni tudi odvozi s pajkom.
- Na kritičnih točkah bodo mestni redarji skrbeli tudi za varno prečkanje cest, pri čemer apeliramo na vse voznike, da upoštevajo prednost pešcev ter da se ravnajo po znakih in navodilih, ki jih dajejo mestni redarji;
Želimo si, da bi šolsko leto minilo varno in mirno, predvsem za naše najmlajše, ki so v prometu slabše vidni in težje predvidijo nevarne položaje. Zato opozarjamo voznike in ostale udeležence v prometu, da naj bodo pozorni na otroke v prometu čez celo leto in ne le nekaj prvih dni v septembru.