Zahvalne listine in plaketo MOL s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami
Župan Zoran Janković je v četrtek, 5. marca 2009, izročil zahvalne listine in plakete Mestne občine Ljubljana s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Prvi marec je za svetovni dan civilne zaščite razglasila Mednarodna organizacija civilne zaščite na svojem 7. kongresu leta 1999; dve leti kasneje je ta dan razglasila tudi Slovenija. Vsako leto ob tem prazniku prejmejo priznanja posamezniki in organizacije, ki so se v preteklem letu še posebej izkazali pri zaščiti in reševanju ljudi, premoženja in kulturne dediščine pri naravnih in drugih nesrečah.
Zahvalno listino so prejeli Marko Puškarič, Boštjan Brčan in Jože Pečnik ter Prostovoljno gasilsko društvo Tomačevo Jarše in Prostovoljno gasilsko društvo Slape-Polje, plaketo pa je prejel dr. Marjan Ocvirk.
Obrazložitve
Marko Puškarič je že vrsto let aktiven skavt in skavtski voditelj. Prav tako je bil do konca leta 2008 vezni člen med Oddelkom za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana in Združenjem slovenskih katoliških skavtinj in skavtov.
Njegove naloge so bile obveščanje skavtinj in skavtov glede različnih aktivnosti in nalog, ki jih je pripravil Oddelek za zaščito in reševanje MOL. Sodeloval je pri koordinaciji in zbiranju članov Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov za tečaje bolničarjev in mednarodne vaje vodnikov reševalnih psov, ki ju organizira Mestna občina Ljubljana-Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo. Prav tako se je na njegovo pobudo udeležilo že več kot 30 skavtinj in skavtov bolničarskega tečaja.
Njegove vrline so zanesljivost, točnost in natančnost, s katerimi je vedno in povsod opravil vsakršno nalogo in zastavljeni cilj. Vestno in marljivo je opravljal različne naloge, ki jih je vedno opravil vzorno.
Poleti 2008 je bil glavni koordinator največjega skavtskega tabora v zgodovini Slovenije. Njegova naloga je bila usklajevanje med različnimi organizacijami, društvi, prostovoljci ter posamezniki, tako da se je lahko približno 3500 otrok iz vse Slovenije en teden izobraževalo in aktivno preživljalo svoje počitnice. Glede na svoje dosedanje delo je Marko Puškarič velik zgled mladim skavtinjam in skavtom tako na področju skavtskega življenja kot tudi pripravljenosti služiti kjerkoli in kadarkoli. Tako zglednega in dobrega sodelovanja med Oddelkom za zaščitno, reševanje in civilno obrambo MOL-a in Združenjem slovenskih katoliških skavtinj in skavtov ne bi bilo, če ne bi bilo njega, kajti on je temelj tega sodelovanja.
Janez Bežan je član gasilske organizacije postal leta 1945. Od nekdaj je bil pristaš operativnega dela, za katerega se je ves čas tudi usposabljal in izobraževal. Leta 1980 so mu zaupali poveljstvo nad sektorjem, ki se je pod njegovim vodstvom uspešno razvijal. S posodabljanjem opreme in orodja so dosegli visoko raven usposobljenosti operativnih gasilskih enot. Bil je nosilec usposabljanj enot civilne zaščite v krajevni skupnosti Stanežiče-Medno. Operativno je nudil pomoč pri vodenju teh enot v primerih poplav na področju Gameljn. Zaradi delovnih dosežkov in zaupanja je bil poveljnik deset let. Še posebej pa poudarjamo njegovo resnično predanost gasilski organizaciji in njenemu povezovanju v sistem zaščite in reševanja ter vrednotam, ki jih le ta predstavlja.
Boštjan Brčan in Jože Pečnik sta 25. novembra 2008 zgodaj zjutraj sodelovala kot člana gasilske intervencijske ekipe Gasilske brigade Ljubljana, ki je bila vpoklicana zaradi prometne nesreče na Dolenjski cesti v Ljubljani. V nesreči so bile udeležene tri osebe. Voznika obeh vozil sta bila težje poškodovana, sovoznik v enem od obeh udeleženih vozil pa ni več kazal znakov življenja. Na kraju dogodka je posredovala hkrati tudi ekipa Reševalne postaje, ki sta jo sestavljala Robert Sabol in Jerica Kalister.
Ker je bilo udeleženih več ponesrečencev, sta gasilsko ekipo prosila za pomoč. Iz vozila so prenesli sovoznika, ki ni več kazal znakov življenja.
Medtem ko sta reševalca hitela pomagati še drugim ponesrečencem, sta Boštjan in Jože usklajeno začela oživljati ponesrečenca ter zelo hitro vzpostavila dihanje in utrip. Kasneje sta ponesrečenca skupaj z reševalci še dokončno oskrbela, dokler ni bil odpeljan v Univerzitetni klinični center.
Omenjena intervencija je lep primer odličnega sodelovanja in dobre komunikacije ekip Gasilske brigade Ljubljana in Reševalne postaje UKC Ljubljana. Hkrati pa je to tudi potrditev dobrega znanja prve in nujne medicinske pomoči gasilcev Gasilske brigade Ljubljana. Ponesrečenec, ki sta mu gasilca Boštjan Brčan in Jože Pečnik nesebično in strokovno nudila pomoč, je hudo prometno nesrečo preživel predvsem zaradi njune uspešne pomoči.
Prostovoljno gasilsko društvo Tomačevo Jarše, ustanovljeno leta 1952, je med mlajšimi gasilskimi društvi v MOL, vendar je vseskozi aktivno tako pri vzgoji mladine, preventivnega dela med ljudmi na področju delovanja ter pri operativnem delu.
V društvu, ki ima 115 članov, so izstopajoče tri kategorije članstva: 23 pionirjev, 36 pripravnikov in
46 prostovoljnih gasilcev operativcev. Slednji so v zadnjih dveh letih opravili 85 intervencij v Mestni občini Ljubljana, pomagali so tudi v Železnikih in pri gašenju požara na Krasu, sodelovali so tudi pri nudenju pomoči zunaj meja domovine, v Ukvah v Italiji. Društvo je nepogrešljivo pri izvedbi mednarodne vaje vodnikov reševalnih psov in drugih projektih zaščite in reševanja v MOL.
Z uspešnim delom pri vzpostavljanju dobrih medsebojnih odnosov med člani in vzdrževanju le teh, je v društvu številno člansko jedro, pripadno prostovoljnemu strokovnemu delu na področju zaščite in reševanja, ki se dokazuje pri konkretnih nalogah in pri usposabljanju za izvedbo teh pogosto zahtevnih in nevarnih nalog.
Prostovoljno gasilsko društvo Slape-Polje je bilo ustanovljeno konec leta 1949, v času obnove porušene domovine. Od pričetka delovanja društva se je članstvo strokovno usposabljalo, kadrovsko krepilo in tehnično opremljalo.
Posebno intenziven razvoj je društvo doseglo v zadnjih petih letih, ko so se društvu pridružili novi člani različnih starosti, od mladine do članic in članov ter tudi veteranov in veterank. Društvo je vseskozi s primernimi kadri skrbelo za mladinski naraščaj, kar se mu obrestuje, saj nima težav s pomanjkanjem kvalitetnih mladih kadrov, predvsem z operativnimi člani. Izobraževanje gasilskega kadra je osnova za dobro operativno enoto, ki je sposobna za vsako intervencijo ob vsakem času. V tem smislu se je veliko operativcev in operativk med drugim usposabljalo tudi na tečaju za nudenje prve in nujne medicinske pomoči v organizaciji MOL. Izvajalci prve in nujne medicinske pomoči mesečno obnavljajo tematiko, s katero so se seznanili na predavanjih. Številčno operativno članstvo vedno pristopi na pomoč, kjer je potrebno; pri intervencijah na področju Mestne občine Ljubljana ali zunaj nje. Tako je več njihovih članov dva dni pomagalo prizadetim ob zadnji ujmi v Železnikih, pred tem pa tudi sodelovalo pri gašenju katastrofalnega požaru na Krasu.
Složnost članstva, dobro vodstvo ter volja in strokovnost vseh kategorij članov PGD Slape- Polje je dokazano, saj se je društvo v letu 2008 po sistemu točkovanj vseh aktivnosti oziroma dejavnosti društva uvrstilo v sam vrh razpredelnice Prostovoljnih gasilskih društev Mestne občine Ljubljana, kar je lepa popotnica za leto 2009, ko društvo praznuje 60-letnico svojega delovanja.
Dr. Marjana Ocvirka mnogi Ljubljančani in študentje Fakultete za arhitekturo poznajo kot rednega profesorja na Fakulteti za arhitekturo in kot odličnega poznavalca in skrbnika dediščine arhitekta Jožeta Plečnika. Od leta 1984 je član upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika in predsednik odbora za varovanje Plečnikove dediščine. V letih 1986 do 1994 je bil član odbora za urejanje stare Ljubljane in predsednik odbora za ureditev Petkovškovega nabrežja. Malokdo iz arhitekturnih krogov pa ve, da je dr. Ocvirk aktivni član Civilne zaščite že od leta 1976, ko je postal član občinskega štaba Civilne zaščite občine Ljubljana Center. Leta 1986 pa je postal njegov poveljnik. To nalogo je opravljal tudi po spremembi lokalne samouprave leta 1995, ko se je ta štab preimenoval v štab Operativne izpostave Štaba Civilne zaščite MOL Center; bil je poveljnik do leta 2007. Dr. Ocvirk pa ob tem ni opravljal le naloge poveljnika, ampak je z velikim veseljem sodeloval pri pripravah in izvedbi strokovnih ekskurzij štabov Civilne zaščite na temo delovanja le teh ob rušilnem potresu in nalogah popotresne obnove objektov in predelov mest. Vselej pa je bil človek, na katerega si se lahko zanesel, pripravljen priskočiti na pomoč in pomagati pri izboljšanju varnosti v našem mestu.