torek, 15. 11. 2016

Zaključna konferenca projekta A-Qu-A

V sredo, 9. novembra 2016, je v Mestni hiši potekala zaključna konferenca projekta Aktivno in kvalitetno staranje v domačem okolju.

Konferenca se je začela z uvodnimi nagovori župana Zorana Jankovića, vodje Sektorja za finančne mehanizme v Službi vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Mojce Kirsch ter Liljane Batič, direktorice Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana. V prvem delu konference so nato projektni partnerji predstavili vsak svojo vlogo v projektu, storitve, ki jih projekt ponuja, ter rezultate projekta. Dolgoročna idejna zasnova projekta je sprememba strokovne prakse in pristopa k celostni oskrbi na domu, z velikim poudarkom na povezovanju različnih strok, še zlasti zdravstvenih in socialnih.
V drugem delu konference je sledila okrogla miza z namenom iskanja sistemskih rešitev in možnosti za implementacijo projektnih storitev v vsakdanjo prakso dela s starejšimi. Na okrogli mizi sta poleg partnerjev projekta sodelovala tudi predstavnica Ministrstva za zdravje ter predstavnik Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Gostje okrogle mize so predstavili vsak svoj vidik obravnavane problematike, kot ključne točke pri sistemskem urejanju obravnavane problematike pa so bile izpostavljene predvsem velika potreba po interdisciplinarnih timih, vprašanje opolnomočenosti starejših in s tem v zvezi potreba po individualni obravnavi, pomembno pa je tudi identificirati vse ponudnike oz. izvajalce in jih med sabo povezati ter nadgraditi. Poudarjena je bila tudi pomembnost preventive, ki lahko potrebe po določenih storitvah pomembno zmanjša.
Projekt A-Qu-A, ki poteka od aprila 2015, se bo zaključil konec decembra 2016 in je financiran s strani Norveškega finančnega mehanizma. V okviru projekta je meščankam in meščanom Ljubljane, starejšim od 65. let na voljo brezplačno koriščenje določenih storitev pomoči na domu: fizioterapija, delovna terapija, logopedija, prehransko svetovanje, zdravstvena nega ter meritve psihofizičnih sposobnosti, programi gibalne vadbe in prilagoditev bivalnega okolja potrebam starejših. Nosilec projekta je Zavod za oskrbo na domu Ljubljana, partnerji pa so Mestna občina Ljubljana, Zdravstvena fakulteta Univerze v Ljubljani, Znanstveno-raziskovalno središče Univerze na Primorskem, Mestna zveza upokojencev Ljubljana, Fakulteta za dizajn Univerze na Primorskem ter Fakulteta za zdravstvene vede Univerze Oslo in Akershus.