Zaključujemo akcijo Za lepšo Ljubljano
V soboto, 22. aprila 2023, na svetovni dan Zemlje, bomo s tradicionalno akcijo čiščenja Ljubljanice zaključili spomladansko okoljsko akcijo Za lepšo Ljubljano. Ob zaključku akcije izpostavljamo skrb za mestna drevesa, ki pomembno vplivajo na kakovostno življenje v mestu, ter odpiranje pitnikov, pri katerih se lahko osvežite s kakovostno pitno vodo.
Skrbimo za mestno drevje
Na Mestni občini Ljubljana se zavedamo številnih pozitivnih vplivov mestnih dreves na kakovost življenja v mestu, zato jim namenjamo posebno skrb. V javnem podjetju Voka Snaga skrbijo za kar 40.000 dreves na javnih površinah, zaradi zagotavljanja varnosti pa še 11.800 dreves, ki stojijo na površinah, ki niso javne.
V Ljubljani ves čas sadimo nova drevesa, v letošnjem letu smo jih zasadili že 178. Med drugim jih zasajamo tudi v okviru prenov, na primer ob cesti Črna vas ter na Petkovškovem nabrežju.
Pri sajenju 20 novih nadstandardno velikih lip na Petkovškovem nabrežju, kjer poteka prenova območja med Resljevo in Rozmanovo ulico, so arboristi predstavili novo rešitev, s katero so poskrbeli za dobre rastne razmere. V tla so vgradili drevesne celice, tako da ima vsako drevo več kot 20 m3 rastnega prostora. 80 cm v globino so namestili strukture, ki omogočajo, da medprostor napolnijo z rodovitnim substratom, nato pa ga pokrijejo s pokrovom, na katerega se lahko položi poljuben material (tlakovce, asfalt,…), korenine pa imajo dovolj prostora in možnosti, da se širijo pod temi površinami.
Nova drevesa na Petkovškovem nabrežju
Drevesne celice posameznih dreves so med seboj povezali s strukturno zemljo, kar bo koreninam omogočilo praktično brezmejno širjenje vzdolž Petkovškovega nabrežja. Vgradili so tudi zalivalni sistem in cevi za prezračevanje globjih delov sadilne jame. Korenine namreč poleg hranil in vode za uspešno rast in razvoj potrebujejo tudi zrak. S tem, ko so drevesne korenine izolirane v strukturnih celicah, se lahko neomejeno širijo, ne poškodujejo površine, kar pomeni, da ne povzročajo razpok in izboklin. Gre za prvi primer v Ljubljani, kjer smo okoli dreves namestili celice, da bi jim omogočili boljše rastne razmere in s tem hitrejšo rast.
Ob cesti Črna vas urejamo nov drevored
Nova drevesa sadimo tudi ob cesti Črna vas, kjer poteka celovita prenova ceste. Nov drevored bo sestavljalo kar 223 dreves, od tega smo jih doslej zasadili že 119. Izbrali smo avtohtone drevesne vrste - breste, topole, jelše in lipovce, in s tem poskrbeli za biotsko pestrost drevoreda. Ko bodo drevesa zrasla, bodo s krošnjami senčila kolesarsko stezo in pločnik, s svojimi cvetovi pa privabljala opraševalce vseh vrst.
Drevesa sadimo tudi na številnih drugih lokacijah in tako ozelenjujemo območja, ki so bila nekoč brez dreves. Eno takih je tudi območje Gosposvetske ceste.
Na Gosposvetski cesti pred prenovo ni bilo dreves.
Prenova je vključevala tudi zasaditev dreves.
Osvežite se na ljubljanskih pitnikih
Nevarnost zmrzali je mimo, zato smo začeli s postopnim odpiranjem pitnikov, pri katerih se lahko odžejate s kakovostno pitno vodo. Po središču mesta, na zelenih in rekreativnih površinah ter na otroških igriščih je razporejenih kar 57 pitnikov, ki so priključeni na centralni ljubljanski vodovodni sistem. Točne lokacije najdete na spletni strani javnega podjetja Voka Snaga. Pot do najbližjega pitnika, njegov opis in bližnje znamenitosti povezane z vodo, pa lahko najdete tudi s pomočjo mobilne aplikacije Tap Water.
Pitnik na trgu MDB
Voda na pitnikih je nadzorovana
Pred pričetkom obratovanja vsak pitnik pregledamo, preverimo, če je tehnično brezhiben, očistimo njegovo okolico, temeljito izperemo in vzamemo vzorec. Pitnik odpremo, ko dobimo potrdilo o zdravstveni ustreznosti pitne vode. Uporaba pitnikov je varna, saj kakovost vode v okviru rednega notranjega nadzora kontroliramo ves čas njegovega obratovanja. V primeru neskladnosti pitne vode bi pitnik takoj izključili iz obratovanja.
Tudi letos bomo čistili Ljubljanico in delili semena cvetlic
V soboto, 22. aprila, se bo s čiščenjem Ljubljanice in pestrim kulturnim programom na Čevljarskem mostu, ki bo potekal med 10. in 14. uro, končala tradicionalna spomladanska akcija Za lepšo Ljubljano. V zahvalo za skrb za čisto okolje bodo mimoidoči prejeli rastline in cvetlična semena, ki v sklopu družbeno odgovorne kampanje Človek, čuvaj svoje mesto nosijo sporočilo Človek, ne meči smeti. Raje meči cvetlična semena.
Pri čiščenju Ljubljanice bodo sodelovali potapljači, člani Društva za podvodne aktivnosti Vivera in drugih društev Slovenske potapljaške zveze, ribiči, gasilci, čolnarji, reševalci in drugi, ki skrbijo za čisto podobo Ljubljane in Ljubljanice. Zbrane odpadke bodo zbrali na Čevljarskem mostu, kjer bodo na ogled in v opomin, da reka ni smetišče.
Iskanje Urške, glasbeni nastop in zabava za najmlajše
Letošnja sklepna prireditev bo od 10. ure dalje ponudila pester kulturni program. Dekleta v meščanski opravi se bodo sprehajala po nabrežjih, povodni mož pa bo med njimi iskal svojo Urško. V preteklih letih se je ponjo odpravil kar na kolesu, ki so ga potapljači potegnili iz vode, vsako leto znova pa si organizatorji želijo, da v Ljubljanici koles ne bi našli. Zato bo mimoidočim na voljo mobilni servis koles.
Sobotni zaključek akcije bo zanimiv tudi za mlajše obiskovalce, ki se bodo lahko zabavali s pobarvankami, si privoščili poslikavo obraza, se fotografirali z Zmajčkom in si krasili roke z njegovo podobo na začasnem tatuju.
Sledil bo nastop dueta Zajtrk, ki ga sestavljata pevka Laura Krajnc in kitarist Sven Horvat. Prireditev bo povezoval radijski voditelj Klemen Bučan.