torek, 17. 10. 2023

Zgradili bomo skupnost sončnih elektrarn

V Mestni hiši smo v torek, 17. oktobra 2023, skupaj s partnerji podpisali pogodbo za projekt Zelena energija na površinah in objektih Mestne občine Ljubljana, v okviru katere bomo na objekte v lasti MOL namestili sončne elektrarne.

Javno-zasebno partnerstvo med Mestno občino Ljubljana ter podjetji RESALTA d.o.o., RES ERP d.o.o. in Energetika Ljubljana predstavlja izjemen korak naprej v naših prizadevanjih za trajnostno prihodnost našega mesta.
Osnovna zamisel projekta vključuje namestitev sončnih elektrarn na javne stavbe, Mestna občina Ljubljana in njeni javni zavodi pa nato od zasebnega partnerja dobijo celovito storitev: zeleno energijo, proizvedeno na javnih stavbah, upravljanje in redno ter investicijsko vzdrževanje naprav ter dobavo mankov električne energije.

Namestili bomo 51 sončnih elektrarn

Na strehe javnih stavb, med katerimi so osnovne šole, vrtci, zdravstveni domovi ter športni in kulturni objekti, bomo namestili 51 sončnih elektrarn, katerih skupna kapaciteta bo skoraj 5 MWp, zagotovljena letna proizvodnja pa bo presegala 5.200 MWh.
Vrednost projekta znaša približno 5 milijonov evrov. Koncesijska pogodba bo trajala 17 let, nato pa bodo sončne elektrarne prešle v last Mestne občine Ljubljana. Dodano vrednost projekta predstavlja mesečni obračun električne energije, tako imenovani »net billing«, ki bo Mestni občini Ljubljana omogočal, da proizvedene viške sončne energije porabi znotraj obračunskega meseca, ko bo energije primanjkovalo.

Razlogi za javno – zasebno partnerstvo (zakaj ne bi gradili sami):

Skupnostna samooskrba

47 od 51 sončnih elektrarn bo povezanih v eno veliko skupnost, ki združuje javne stavbe. To omogoča učinkovito uporabo energetskih virov in naredi projekt bolj trajnosten. Skupaj z mesečnim obračunom smo tako na strani MOL minimizirali možnost negativne cene električne energije. To bo tudi največja skupnost v Sloveniji do sedaj.

Posebna metoda za subvencije

S pomočjo konkurenčnega dialoga smo oblikovali metodo, ki prinaša koristi javnemu partnerju v primeru pridobitve subvencij (znižanje cene storitve za javnega partnerja). To je odličen način prilagajanja projekta spremembam glede na različne subvencije, ki še niso določene, hkrati pa se izognemo tveganju dviga investicijske vrednosti, ki se pojavi ob razpisih za nepovratna sredstva.

Cena električne energije za manke

Ceno električne energije za manke, torej za električno energijo, ki ni proizvedena iz nameščenih sončnih elektrarn, smo vezali na ceno vsakokrat izbranega dobavitelja, v skladu z zakonskimi določbami. To zagotavlja dodatno transparentnost in stabilnost cen v projektu.

Prenos tveganj na zasebnega partnerja

Prenos večine tveganj na zasebnega partnerja pomeni, da je ta partner odgovoren za obvladovanje različnih negotovosti, kar povečuje zanesljivost projekta za Mestno občino Ljubljana, pri čemer je večina negotovosti povezana z tehničnim vzdrževanjem elektrarn in dobavo ter prodajo električne energije (npr. negativna cena električne energije, profil odjema objektov ipd.).

Upravljanje in vzdrževanje

Dolžnost zasebnega partnerja za upravljanje in vzdrževanje sončnih elektrarn pomeni, da je odgovoren za nemoteno delovanje naprav v celotnem obdobju koncesije.

Na poti v brezogljično Ljubljano 2030

S tem projektom bomo prispevali k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov ter poskrbeli za trajnostno in čisto prihodnost našega mesta. Skupaj bomo v času trajanja projekta prihranili več več kot 2.500 ton ekvivalenta CO2. To je vrednost, ki jo prečisti približno 95.000 povprečno velikih dreves.
Javno-zasebno partnerstvo je odličen primer sodelovanja med sektorji, ki združujejo svoje moči in vire za skupno dobro. Ta projekt je pomemben mejnik na poti k bolj trajnostnemu, odgovornemu in zelenemu mestu.

 

Preberite tudi: