Župančičeve nagrade 2008
Mestna občina Ljubljana je podelila že 43. Župančičeve nagrade, najvišja priznanja Ljubljančankam in Ljubljančanom za izjemne stvaritve na področju umetnosti in kulture, ki trajno bogatijo kulturno zakladnico slovenske prestolnice in s svojo vrhunskostjo odmevajo tudi v širšem nacionalnem in mednarodnem prostoru.
Slavnostna podelitev Župančičevih nagrad je bila v sredo, 11. junija, v Mestnem muzeju Ljubljana, nagrajencem jih je izročil župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković.
Komisija za podelitev Župančičevih nagrad, ki jo sestavljajo predsednik, akademik prof. dr. Matjaž Kmecl, ter člani: prof. Meta Hočevar, prof. Aldo Kumar, prof. Ranko Novak, Metod Pevec in Vojko Vidmar, je izmed prejetih pobud izbrala naslednje vrhunske umetnice in umetnike:
Župančičevo nagrado za življenjsko delo je prejela velika baletna umetnica, pedagoginja in publicistka Lidija Sotlar za obsežen mojstrski solistični plesni opus v vlogi prvakinje nacionalne operno-baletne hiše v Ljubljani, po končani plesni poti pa za vlogo ustanoviteljice, pedagoginje in koreografke baletne skupine Lidija Sotlar, pedagoginje Srednje baletne šole v Ljubljani, mentorice v operno-baletnih gledališčih v Ljubljani, Mariboru in na Reki ter ustanoviteljice, umetniške voditeljice in organizatorke Srečanja jugoslovanskih baletnih umetnikov, živo dejavne članice Društva baletnih umetnikov Slovenije in literarno prepričljive avtorice dragocenih pričevanj o slovenski gledališki in plesni umetnosti.
Župančičevo nagrado za leto 2008 je prejela dirigentka, predavateljica in mentorica Urša Lah za vrhunsko umetniško vodenje Mešanega mladinskega pevskega zbora Veter in Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič, s katerima se je v zadnjih dveh letih uvrstila na številna ugledna mednarodna zborovska tekmovanja in na njih prejela kar pet visokih mednarodnih priznanj za izbiro programa najvišje umetniške vrednosti in najboljšo dirigentko.
Župančičevo nagrado za leto 2008 je prejel filmski režiser in scenarist Damjan Kozole za prepričljiv dokumentarni film Poštar, v katerem umetnik postavlja na ogled izvirno osebnost malega človeka, ki skozi zavedanje svoje razredne določenosti odslikava čas slovenske tranzicije, in za izpovedno intenziven celovečerec Za vedno, s katerim je sodobno slovensko filmsko ustvarjalnost predstavil umetniško zahtevni mednarodni stanovski javnosti.
Župančičevo nagrado za leto 2008 je prejel umetniški fotograf Boris Gaberščik za retrospektivno predstavitev umetniškega opusa zadnjega desetletja, ki v slovenski fotografski umetnosti zaseda elitno mesto tenkočutnega svetlobnega zapisovanja ateljejsko ustvarjenih tihožitij spominskih predmetov in skrivnostnih simbolnih pokrajin, in ki nastaja v prefinjenem sogovorništvu z vrhunskim izpovednim in tehnološkim izročilom fotografskega medija.