Županja MOL Danica Simščič na 3. konferenci županov v Moskvi
Županja MOL Danica Simšič, ki je v torek odpotovala na delovni obisk v Moskvo, je danes nastopila na 1. plenarnem zasedanju 3. konference županov in županj sveta s prispevkom na temo "Vloge in naloge mest sveta v 21. stoletju".
V svojem govoru je najprej izrazila sočutje zaradi tragičnih dogodkov, ki so prizadeli Beslan in celo Rusijo. Povedala je, da teroristični napadi, ki prizadenejo nedolžne ljudi, ne morejo biti in niso sprejemljivo sredstvo za reševanje kakršnegakoli konflikta, saj prinašajo le nove spore in delitve in ob tem poudarila, da bomo morali vsi vložiti večje napore v razumevanje razmer in odpravljanje vzrokov, ki vodijo do teh dejanj.
Mesta bodo morala krepiti strpnost in ustvarjati pogoje dejavnega sožitja, kjer se nobena socialna, etična ali verska skupina ne bo počutila izključena in diskriminirana. V dandanašnjem globaliziranem svetu skorajda nikjer več ne srečamo homogene, kulturno, etnične in versko nerazčlenjene družbe, zato morajo tako mestne kot tudi državne oblasti odgovorno reagirati na pojave nestrpnosti in agresivnosti, ne le fizičnih, temveč tudi verbalnih.
Ob tem je omenila tudi Pismo o nameri za krepitev sodelovanja med Ljubljano, Beogradom in Zagrebom, ki so ga 17. oktobra 2003 v Ljubljani podpisale županja MOL Danica Simšič, županja Beograda Rudmila Hrustanović ter županja Zagreba Vlasta Pavić. Poleg sodelovanja in izmenjave izkušenj med mesti, so se županje obvezale, da bo vsaka v svojem okolju in tudi skupaj opozarjale na kršitve človekovih pravic in izraze nestrpnosti ter se dosledno zavzemale za spoštovanje teh pravic na lokalni, državni in mednarodni ravni kot tudi nasprotovale slehernemu nasilju. Tudi županji Beograda in Zagreba sta prisotni na konferenci.
Županja MOL Danica Simšič je poudarila tudi socialno varnost, ki vsekakor spada pod prednostne naloge mest v 21. stoletju in pri tem omenila prizadevanja MOL-a, da bi omogočil vsem brezdomcem čim dostojnejše možnosti do osnovnih pravic kot so socialne pomoči, zdravstveno zavarovanje, prenočevanje, osebna higiena in najnujnejša zdravstvena oskrba. Leta 2002 je zato začela delovati Ambulanta za osebe brez zdravstvenega zavarovanja, kjer se zdravila za zdravljenje bolezni in obolenj zagotavljajo preko donacij lekarn, proizvajalcev farmacevtskih proizvodov, dobrodelnih organizacij, zdravstvenih domov, zasebnih zdravnikov ter individualnih donatorjev.
Mesta bodo morala v 21. stoletju obdržati vlogo generatorja družbenega, gospodarskega, kulturnega in znanstvenega razvoja, ki jo bodo dosegli le v tesni povezavi z drugimi mesti (doma in v tujini), z državnimi oblastmi in mednarodnimi organizacijami. In ravno zato je Konferenca županj in županov sveta pomembna, je zaključila županja MOL Danica Simšič.