ponedeljek, 24. 8. 2009

Zaključek festivala ljubljana 2009

Akademski državni Bolšoj teater iz Rusije zaključi svojo turnejo z gostovanjem na Festivalu Ljubljana.

Na današnji novinarski konferenci v Križankah je bilo predstavljeno gostovanje znamenitega Akademskega državnega Bolšoj teatra, ki bo v Cankarjevem domu z opero P. I. Čajkovskega Jevgenij Onjegin nastopil kar štiri večere zapored. Prva predstava bo že danes, četrta, ki je hkrati tudi sklepna prireditve Festivala Ljubljana 2009, pa bo v četrtek, 27. avgusta. O gostovanju so govorili Anton Getman, namestnik generalnega direktorja Bolšoj Teatra, Jekaterina Ščerbačenko, letošnja dobitnica prestižne nagrade »Cardiff Singer of the World«, ki bo v operi Jevgenij Onjegin 25. in 27. avgusta nastopila kot Tatjana, režiser in scenograf Dmitrij Černjakov in Aleksander Vedernikov, dirigent.

Direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana in predsednik Evropskega združenja festivalov, Darko Brlek pa je podrobneje predstavil zaključno poročilo Festivala Ljubljana 2009. Festival se je začel 6. julija in poteka na trinajstih prizoriščih. Do zaključka festivala, ki bo 27. avgusta, bo skupaj 73 prireditev različnih zvrsti. Poletne prireditve v prestolnici so privabile več kot 70.000 obiskovalcev. Stroški za program letošnjega festivala znašajo približno 2.300.000 EUR. Ob tem se je se v imenu Festival Ljubljana zahvalil za finančno pomoč svoji ustanoviteljici, Mestni občini Ljubljana, glavnima pokroviteljema Festivala, Telekomu Slovenije in Mobitelu, ter preostalim pokroviteljem in donatorjem.

Svetovno znani Akademski državni Bolšoj teater iz Rusije slavnostno končuje glasbeno poletje Festivala Ljubljana. Jevgenij Onjegin Petra Iljiča Čajkovskega v novi, za stroge čuvarje tradicije celo kontroverzni postavitvi, izjemnega ruskega režiserja Dmitrija Černjakova je navdušil mednarodno priznane poznavalce operne umetnosti. Ruski kritiki so režiserju Černjakovu za predstavo dodelili prestižno gledališko nagrado zlata maska, legendarni Gerard Mortier, direktor Pariške opere, pa je novo postavitev Jevgenija Onjegina imenoval za najboljšo priredbo klasičnega opernega dela zadnjih let. Akademski državni Bolšoj teater iz Rusije je po premieri v Moskvi kmalu dobil izjemno povabilo, da s Černjakovo postavitvijo ene najbolj priljubljenih ruskih oper v septembru 2008 odpre sezono v Nacionalni operi v Parizu. Po pariškem uspehu je predstava Jevgenij Onjegin moskovskega Bolšoj Teatra v letu 2009 dobila povabili za gostovanje v osrednjem opernem gledališču v Tokiu na Japonskem ter v milanski Scali. Veliko svetovno turnejo z Jevgenijem Onjeginom v letu 2009 bo Akademski državni Bolšoj Teater iz Moskve sklenil prav na Festivalu Ljubljana.

Festival Ljubljana 2009 se je začel 6. julija v Cankarjevem domu s plesno predstavo Balet Pink Floyd milanske Scale. Sledile so številne prireditve, med njimi je treba posebej omeniti koncert opernih arij svetovno znanega tenorista Ramona Vargasa z orkestrom Slovenske filharmonije, Londonski simfonični orkester z Valerijem Gergijevom, Praški simfonični orkester in violončelista Gautiera Capuçona, združena Simfonični orkester RTV Slovenija in Orkester Pikardije ter klarinetista Mateja Bekavca, Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije in violončelista Aleksandra Rudina, opera Traviata mariborske operne hiše, gostovanje vrhunskega zbora Kamer iz Latvije, muzikal Do nazga Zagrebškega mestnega gledališča Komedija, koncert tradicionalne kitajske glasbe, plesno-pevsko predstavo Ruskih kozakov, večer sodobnega flamenca, tradicionalni koncert Vlada Kreslina in koncert Gilberta Gila.
Festival Ljubljana je v koprodukciji s SNG Opero in baletom Ljubljana pripravil premiero Haydnove opere Apotekar v novem slovenskem prevodu Jožeta Stabeja ter režiji prvega slovenskega opernega režiserja Rocca in pod taktirko dirigenta Uroša Lajovca.
Na sporedu so bili tudi številni komorni koncerti. Festival Ljubljana je prvič organiziral glasbeni delavnici za otroke v tednu operne premiere Apotekar in z enodnevno pevsko šolo obudil tradicijo enodnevnih mojstrskih tečajev. Na začetku poletja je Festival Ljubljana v sodelovanju s Primorsko univerzo organiziral okroglo mizo, v sodelovanju z mednarodno univerzo Alpe Adria v Celovcu pa je nastal projekt Mahler-odkritja.
Med 26. in 31. julijem je potekala že XII. mednarodna likovna kolonija, med 30. julijem in 20. avgustom pa še »Film pod zvezdami - letni kino na Ljubljanskem gradu«. Festivalske prireditve so potekale v Cankarjevem domu, na Ljubljanskem gradu, v Križankah, Slovenski filharmoniji, atriju uršulinskega samostana (prvič je bil tudi festivalsko prizorišče) in še na nekaterih drugih prizoriščih.
V sklopu Filma pod zvezdami je zaradi dežja odpadel film Shine a light, zaradi tehničnih težav pa film Težko je biti fin. Vse druge napovedane prireditve festivala so bile izvedene in dobro obiskane.

Na letošnjih festivalskih prireditvah je nastopilo več kot 2500 umetnikov iz več kot 20 držav, prireditve pa si je ogledalo več kot 70.000 obiskovalcev.
Program Festivala Ljubljana 2009 bo stal najmanj 2.300.000 EUR. Mestna občina Ljubljana je za program prispevala 600.000 EUR (MOL pokriva tudi plače zaposlenih in del materialnih stroškov), Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije je sodelovalo s 38.500 EUR, prihodek od prodanih vstopnic do sedaj znaša 750.000 EUR, 993.000 EUR proračuna festivala pa predstavljajo sponzorski in donatorski prispevki.

Poleg Mestne občine Ljubljana so Festival Ljubljana 2009 omogočili še številni sponzorji – glavna pokrovitelja Festivala Telekom Slovenije in Mobitel - pokrovitelji: Tridana, Spar Slovenije, Kranjska investicijska družba, Petrol, Zavarovalnica Tilia, Hypo Group Alpe Adria, SKB banka, Holding Slovenske elektrarne, Pivovarna Union, Fructal, Zavarovalnica Triglav, Pošta Slovenije in donator Tobačna Ljubljana ter medijski pokrovitelji: Siol, Planet, Europlakat, radijska mreža Infonet, Dnevnik, Delo, RTV Slovenija, Radio Center, Pristop, Finance, WPN, Aerodrom Ljubljana, RTS, Radio Evropa ter drugi pokrovitelji posameznih dogodkov.

Prireditve Festivala Ljubljana so odmevale v številnih medijih, neposredni prenosi in posnetki pa bodo še dolgo bogatili program različnih radijskih in televizijskih postaj. Prvič letos so vse prireditve Festivala Ljubljana na posebnem blogu v kritičnih zapisih spremljali študentje muzikologije Filozofske fakultete v Ljubljani. Utrinke z najodmevnejših dogodkov letošnjega poletja pa je mogoče videti na spletni televiziji Festivala Ljubljana: www.ljubljanafestival.tv in www.ljfestival.gm1.tv.

V septembru se Festival Ljubljana nadaljuje z nekaterimi dogodki: 13. septembra bo v Križankah na sporedu koncert DAN 202 v koprodukciji z Valom 202, 21. in 22. septembra pa bosta še ponovitvi opere F. J. Haydna Apotekar, in sicer na Ljubljanskem gradu; opera je nastala v koprodukciji s SNG Opero in baletom Ljubljana. Festival Ljubljana je prav tako že pripravil program glasbenega cikla Mladi virtuozi. Letošnji bo prvič mednarodno obarvan; prvi koncert bo 20. oktobra 2009. Sledilo bo šest vzhajajočih glasbenih zvezd iz Slovenije, Avstrije, Poljske in Turčije.

V poletnem gledališču v Križankah se bodo v septembru zvrstile tudi številne prireditve drugih organizatorjev. Blagajna Festivala Ljubljana v Križankah (tel.: 01 241 60 26) je vse do 30. septembra odprta po poletnem delovnem času. Informacije o prireditvah je mogoče najti na spletnem naslovu www.ljubljanafestival.si.