-
29. 7. 2022
Ali ste vedeli: koliko vode potrebuje posamezno drevo?
V Ljubljani skrbimo za drevesa, saj se zavedamo njihovega pomena za mesto. Ker je dreves v mestu vsako leto več, saj jih zasadimo tudi okoli tisoč na leto, je zalivanje v sušnem in vročem obdobju precej zahtevno. Zlasti mlada drevesa potrebujejo posebno pozornost.
-
29. 6. 2022
Ali ste vedeli: kdaj je čas za odstranjevanje invazivnih rastlin
Bliža se glavna sezona cvetenja žlezave nedotike in japonskega oziroma češkega dresnika, zato je zdaj pravi čas za odstranitev teh invazivnih rastlin.
-
14. 6. 2022
Ali ste vedeli: zakaj mesto krasijo metulji
Ste opazili, da mesto te dni krasi množica metuljev? Nad Prešernov trg, ploščad Ajdovščina in Dunajsko cesto pri Gospodarskem razstavišču so poleteli z logotipa Velo-city 2022 Ljubljana: »Kolesari – spremembo ustvari«, ki označuje ta največji svetovni kolesarski kongres.
-
4. 1. 2022
Ali ste vedeli: zakaj sadimo drevesa celo pozimi?
V letu 2021 smo pozno jeseni, celo v obdobju, ko so bile temperature pod ničlo, zasadili več novih dreves. Dunajska cesta je na primer v tem času dobila 79 novih dreves, skoraj toliko smo jih posadili na Cesti dveh cesarjev, na travniku ob palači Cukrarna pa smo decembra zasadili lipo, ki smo jo prejeli v dar ob 10. obletnici programa Mladim prijazna občina.
-
7. 7. 2021
Ali ste vedeli: po skoraj 80 letih zrasla orhideja
Na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib smo v juniju prvič po skoraj 80 letih našli orhidejo iz skupine močvirske kukavice.
-
23. 4. 2021
Ali ste vedeli: nabiranje rastlin v naravi
Pred nami so lepi, praznično obarvani pomladni dnevi, ravno pravšnji za izlet v naravo. Če boste pri tem nabirali rastline, je treba poznati nekaj pravil in biti pozoren na to, kaj nabiramo.
-
29. 3. 2021
Ali se vedeli: pomen odmrlih dreves v gozdu
Ko v gozdu opazimo mrtvo, odmirajoče ali padlo drevo, velikokrat pomislimo, da ga je treba »pospraviti« in odpeljati iz gozda, saj daje vtis neurejenosti in pomanjkljive skrbi za gozd. Pa je tudi v resnici tako?
-
18. 3. 2021
Ali ste vedeli: tudi živali zbolijo za rakom
Rakava obolenja žal ne prizanašajo niti živalim. V Živalskem vrtu Ljubljana je bila ta bolezen usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja.
-
10. 2. 2021
Ali ste vedeli: varčna poraba energije pri tekočih stopnicah
Številni meščani so se razveselili menjave tekočih stopnic v podhodu Plava laguna, ki smo jo pričeli izvajati decembra lani. Vas zanima, kako deluje sistem varčne porabe električne energije pri tekočih stopnicah?
-
7. 12. 2020
Ali ste vedeli: zakaj v Ljubljani sadimo predvsem listavce?
Drevesa pomembno prispevajo h kakovosti življenja v mestih, zato jim v Ljubljani namenjamo posebno pozornost. Letos bomo zasadili kar 600 novih listavcev, iglavce pa najdemo predvsem na večjih parkovnih površinah.
-
25. 11. 2020
Ali ste vedeli: iz odpadlega jesenskega listja pridelujemo kompost
Ko Ljubljana zažari v jesenskih barvah, so sprehodi po njej še posebej prijetni, če nam ni treba hoditi po preprogi pisanega listja. Čeprav ima tudi to svoj čar, je lahko odpadlo listje moteče in celo nevarno. Zato za čiste javne površine skrbijo ekipe javnega podjetja VOKA Snaga, ki jeseni s teh območij odstranjujejo tudi odpadlo listje.
-
7. 10. 2020
Ali ste vedeli: kaj vse lahko izdelamo iz invazivnih rastlin
Iz japonskega dresnika, robinije in zlate rozge smo na primer izdelali papir, iz izvlečkov japonskega dresnika in plodov octovca pridobili barvila, testirali preparate za zatiranje polžev in drugih vrtnih škodljivcev, vzpostavili platformo za upravljanje z invazivnimi tujerodnimi rastlinami, testno preko letalskih in satelitskih posnetkov zaznavali njihova nahajališča, iz topinamburja in štrbonclja smo kuhali okusne jedi in še in še.
-
28. 9. 2020
Ali ste vedeli: Lekarna Ljubljana prva v Sloveniji uvaja telefarmacevtsko svetovanje
Lekarna Ljubljana uvaja novo, inovativno storitev – telefarmacevtsko svetovanje, ki pacientom omogoča brezplačen posvet z magistrom farmacije prek telekonference. S tem želijo uporabnikom zagotoviti strokoven in pravočasen nasvet, tudi če ne morejo ali ne želijo v lekarno, kar je v času ukrepov, povezanih z novim koronavirusom, izjemnega pomena.
-
16. 7. 2020
Ali ste vedeli: koliko vrtnic Ljubljana krasi naše mesto
Ljubljano krasi več kot 3500 vrtnic Ljubljana. Najdete jih v mestnih parkih, na javnih zelenih površinah, pred mestnimi ustanovami, hoteli in muzeji, pa tudi pred osnovnimi šolami in vrtci.
-
2. 3. 2020
Ali ste vedeli: Kaj je arboristika in kdo so arboristi?
Arboristika je veda o gojenju drevja, ki temelji na razumevanju drevesne biologije. Znanstveni in praktični objekt arboristike je posamezno drevo. Arborist je strokovnjak, ki razume potrebe drevesa za rast in razvoj.
-
17. 2. 2020
Ali ste vedeli, da je Hiša Ljubhospica praznovala na valentinovo
Hiša Ljubhospica je na valentinovo, 14. februarja, obeležila četrto leto delovanja. V tem času smo v njej celostno oskrbeli in nastanili 601 bolnikov.
-
3. 2. 2020
Ali ste vedeli … o tirni vzpenjači na Ljubljanski grad
Kako daleč nazaj segajo ideje o povezavi mestnega jedra z Ljubljanskim gradom? Koliko potnikov se je že peljalo z vzpenjačo? In kakšen vpliv na okolje ima?
-
24. 1. 2020
Ali ste vedeli: Zakaj mlinski kamni na Trubarjevi ulici?
Mlinski kamni, ki so lahko v toplih mesecih tudi prostor za sedenje, so na križišču s Prečno ulico.
-
20. 1. 2020
10 dokazov, kako izboljšujemo pogoje za kolesarjenje in ga spodbujamo
Ponosni smo, da je Ljubljana kolesarjem prijazno mesto.
-
13. 11. 2019
Ali ste vedeli: Urbana praznuje že 10 let
Kartico Urbano imamo in uporabljamo že deset let. Septembra 2009 smo jo uvedli za plačilo storitev mestnega potniškega prometa, z 90 minutnim prestopanjem, plačilo parkiranja, vožnje s tirno vzpenjačo in evidentiranje v mestnih knjižnicah.
-
11. 11. 2019
Ali ste vedeli: novi rekordi Lutkovnega gledališča Ljubljana
Lutkovno gledališče Ljubljana podira rekorde. Poleg tega, da so najbolj obiskano slovensko profesionalno gledališče, so tudi gledališče z največ mednarodnimi gostovanji.
-
4. 11. 2019
Ali ste vedeli: LPPedija
Sodelavci v javnem podjetju LPP so izbrali najbolj zanimive podatke o avtobusih, njihovem delovanju ter vzdrževanju. Ne spreglejte tudi bizark z avtobusov.
-
14. 10. 2019
Ali ste vedeli: Lutkovno gledališče Ljubljana je najbolj obiskano slovensko gledališče
Po podatkih zadnjega Slovenskega gledališkega letopisa, ki ga izdaja Slovenski gledališki inštitut, je v sezoni 2017/18 Lutkovno gledališče Ljubljana obiskalo kar 105.747 gledalcev, kar je največ med 25 profesionalnimi slovenskimi gledališči.
-
6. 8. 2019
Ali ste vedeli: Zakaj je našemu klepetalnemu robotu ime Ljubo?
Danes god praznujejo vsi, ki jim je ime Ljubo. Našega istoimenskega klepetalnega robota, ki vam hitro in enostavno pomaga do uporabnih informacij o Mestni občini Ljubljana ter dogajanju v mestu, ste do zdaj že dodobra spoznali.
-
26. 7. 2019
Ali ste vedeli: Kako skrbimo za rastline in živali v poletni vročini
V vročih poletnih dneh posebno skrb namenjamo tudi zalivanju rastlin na zelenih javnih površinah ter živalim v Živalskem vrtu Ljubljana.
-
26. 6. 2019
Ali ste vedeli: Koliko gozdnih sadežev lahko naberemo v gozdu?
Pred nami je sezona nabiranja plodov in gozdnih sadežev. Ali veste, koliko posameznih plodov lahko naberete in kje jih lahko nabirate?
-
18. 6. 2019
Ali ste vedeli: Poletje je najprimernejše za prihranek električne energije
Naj vam podamo nekaj nasvetov za najučinkovitejše prihranke.
-
15. 4. 2019
Ali ste vedeli: Netopirji v Ljubljani naredijo veliko dobrega
V soboto, 13. aprila 2019, so sodelavci Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib sodelovali pri pregledu netopirnic, nameščenih v Krajinskem parku.
-
1. 4. 2019
Ali ste vedeli: Kam z vrtnimi odpadki, ko jih je preveč za rjavi zabojnik?
Spomladi pri urejanju vrtov, obrezovanju živih mej in dreves pogosto nastane več bioloških odpadkov, kot jih lahko pospravite v svoj rjavi zabojnik.
Da ne bo zadrege, kam z občasnimi presežki biorazgradljivih odpadkov z vrta, naj vas spomnimo, kaj z njimi lahko storite. -
12. 3. 2019
Ali ste vedeli: Iz invazivne tujerodne kanadske / orjaške zlate rozge smo izdelali čisto pravi papir
Na Inštitutu za celulozo in papir (ICP) so v sklopu projekta APPLAUSE, katerega vodilni partner smo v Mestni občini Ljubljana, uspešno izdelali 350 kg papirja iz kanadske / orjaške zlate rozge.
-
29. 1. 2019
Ali ste vedeli: V povprečju je vsako kolo iz sistema BicikeLJ v enem dnevu uporabljeno kar osemkrat
Podatki o uporabi sistema BicikeLJ kažejo izjemno rast izposoj in aktivnih uporabnikov koles. V letu 2018 smo namreč v sistemu Bicikelj zabeležili 1.094.144 izposoj koles, ob koncu leta pa smo imeli dobrih 37.000 aktivnih uporabnikov koles.
-
25. 1. 2019
Ali ste vedeli: gospodarjenje z gozdom v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib
Z mestnim krajinskim parkom upravlja Služba Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.
-
14. 12. 2018
Ali ste vedeli: Kdo je Friderik in zakaj mu je tako ime?
Konec novembra je na Ljubljanskem gradu, v prenovljenem prostoru tik za vhodom v grad, svoja vrata odprl nov, sodoben prodajno-informacijski center in Grajska trgovina z izdelki lastne blagovne znamke, poimenovane Friderik.
-
4. 12. 2018
Ali ste vedeli: Stopnja onesnaženosti z delci PM10 je letos najnižja
Kakovost zraka se v Ljubljani v zadnjih letih, kot prikazujejo podatki, postopoma izboljšuje. Stopnja onesnaženosti z delci PM10 na merilni postaji Ljubljana – Center je letos (do novembra) najnižja, odkar redno spremljamo vrednosti delcev PM10 v zraku.
-
15. 11. 2018
Ali ste vedeli: Zakaj za prometni zastoj ni kriv semafor?
Na glavnih mestnih vpadnicah v Ljubljani je v posameznih prometnih conah vzpostavljen t. i. zeleni val, ki deluje ob različnih krmilnih programih. In kaj je sploh zeleni val?
-
9. 11. 2018
Ali ste vedeli: Letos bomo predčasno glasovali na različnih lokacijah
Naslednji teden bomo tudi Ljubljančanke in Ljubljančani lahko glasovali predčasno. Do sedaj smo lahko volilne upravičenke in upravičenci glasovali na Adamič-Lundrovem nabrežju 2 (Kresija). Letošnje leto to ne velja več.
-
1. 10. 2018
Ali ste vedeli: Uporabniki daljinskega ogrevanja v Ljubljani sami odločate o začetku ogrevalne sezone
Vas zebe? Temu lahko naredite konec.
-
24. 9. 2018
Ali ste vedeli: 20. septembra je minilo 110 let od dogodka, po katerem je poimenovano Adamič Lundrovo nabrežje
Poimenovanje Adamič Lundrovega nabrežja je posvečeno spominu na Ivana Adamiča in Rudolfa Lundra.
-
17. 9. 2018
Ali ste vedeli: Dozorelo je grozdje v Grajskem vinogradu
Sredi septembra smo le dve leti in pol od zasaditve trte v Grajskem vinogradu prvič obrali grozdje.
-
10. 9. 2018
Ali ste vedeli: Sodelavci JP Vodovod-Kanalizacija na leto pregledajo 95 kilometrov, očistijo pa 200 kilometrov kanalizacijskega omrežja
Pod ljubljanskimi ulicami in cestami ter v primestnih občinah se razprostira več kot 1.100 kilometrov kanalizacijskega sistema, cevi po katerih poteka odvajanje odpadne vode bi lahko položili vse do Berlina.
-
3. 9. 2018
Ali ste vedeli: V šolskem letu 2018/19 bomo vzpostavili program za otroke z avtističnimi motnjami ter za otroke z govorno-jezikovnimi motnjami
V letošnjem letu bo na Osnovni šoli Franceta Bevka potekal prilagojen program z enakovrednim izobrazbenim standardom.
-
27. 8. 2018
Ali ste vedeli: Od leta 2008 smo s knjigami obdarili več kot 88.000 otrok
V Mestni občini Ljubljana od leta 2008 izvajamo projekt Ljubljana bere.
-
20. 8. 2018
Ali ste vedeli: Kako ugotovimo, ali je drevo treba odstraniti ali zamenjati?
Zdrava odrasla drevesa največ prispevajo h kakovosti življenja v mestu. Uspevajo v težkih urbanih razmerah, kar lahko skrajša njihovo stabilnost oziroma življenjsko dobo.
-
13. 8. 2018
Ali ste vedeli: Kinodvor lahko obiščete z dojenčkom
Vsako prvo sredo v mesecu ob 13. uri je v okviru programa Kino v plenicah na sporedu projekcija z rednega sporeda, prilagojena staršem z dojenčki.
-
6. 8. 2018
Ali ste vedeli: Vlakec Urban v prvih 100 dneh prepeljal 16.720 potnikov
Vlakec Urban je 3. avgusta 2018 zabeležil svoj 100. delovni dan. Od začetka delovanja je prepeljal že 16.720 potnikov.
-
2. 8. 2018
Ali ste vedeli: Vrtnica Ljubljana
Ste vedeli, da imamo v Ljubljani svojo vrtnico, po imenu Ljubljana?
-
23. 7. 2018
Ali ste vedeli: 5 dejstev o zbirnem centru
Zbirni centri so namenjeni občanom, ki lahko v posebne zabojnike brezplačno oddate več kot trideset vrst odpadkov (nekatere samo do določene količine).
V zbirne centre pripeljite vse tiste odpadke, ki ne spadajo v zabojnike za embalažo, papir, steklo in BIO ter preostanek odpadkov.
Odpadke v posamezne zabojnike odlagate sami, na pomoč pa vam lahko priskočijo tudi delavci oz. oskrbnik zbirnega centra. -
15. 7. 2018
Ali ste vedeli: Kaj prinaša Maček v žaklju?
Poletje je poseben čas, ko si radi vzamemo čas za branje. Obiskovalci knjižnic v sklopu MKL v tem času največkrat povprašujete po novejših knjižnih naslovih, ki so zaradi velikega zanimanja večinoma izposojeni. A v knjižnicah MKL se skrivajo tudi druge zanimive, kvalitetne in malce pozabljene knjige.
-
2. 7. 2018
Ali ste vedeli: Pri prenovi Hostla Celica pomemben vsak detajl
Nekoč zapor, danes pa eden najbolj zanimivih in priljubljenih hostlov na svetu – Hostel Celica – je včeraj ponovno odprl vrata popotnikom od blizu in daleč.
-
18. 6. 2018
Ali ste vedeli: Podeželski prostor predstavlja skoraj 80 % celotnega območja MOL
Kmetijsko zaledje prestolnici zagotavlja oskrbo s kakovostno hrano lokalnega izvora, kar je edinstven primer, ki ga bomo v prihodnje dobro ohranili kot nekaj posebnega. Prostor za kmetijsko dejavnost ob intenzivnih spremembah v prostoru in družbi dobiva novo vlogo in pomen.
-
11. 6. 2018
Ali ste vedeli: Kdo je avtor prvega urbanističnega načrta za Ljubljano?
Prelomnico v urbanističnem razvoju mesta je pomenil potres aprila 1895. Takrat so porušili več kot 10 odstotkov vseh stavb.
Mestni svet se je odločil, da naroči izdelavo splošnega regulacijskega načrta mesta, saj je bila to priložnost za temeljito prenovo. -
4. 6. 2018
Mestno knjižnico Ljubljana v desetih letih obiskalo 19 milijonov obiskovalcev
Leta 2008 smo z združitvijo ljubljanskih splošnih knjižnic postali največja splošna knjižnica v Sloveniji.
Ob 10. obletnici delovanja, v petek, 8. junija na Stritarjevi ulici pripravljamo Dneve MKL. Praznujte z nami. -
28. 5. 2018
Ali ste vedeli: Košnja na javnih zelenih površinah
V pomladnih mesecih, ko trava hitreje raste, si vsak meščan želi, da bi njegovo okolico pokosili čim prej. V Mestni občini Ljubljana zato vsako leto potrdimo letni izvedbeni program, v sklopu katerega je opredeljena košnja javnih zelenih površin.
-
21. 5. 2018
Ali ste vedeli: Na Rožniku uporabniki dnevno natočijo tudi 350 litrov vode
V pomladnih in poletnih mesecih se lahko meščanke in meščani z naravno pitno vodo iz ljubljanskega vodovodnega sistema brezplačno odžejajo in osvežijo na več kot 35 ljubljanskih pitnikih.
-
14. 5. 2018
Ali ste vedeli: Kavalir na območju za pešce potnike razveseljuje že 9 let
Zgodbo ljubljanskih Kavalirjev, ki skrbijo za prevoz potnikov v območju za pešce v središču mesta, smo začeli 12. maja 2009, ko je prvo brezplačno električno vozilo prvič zapeljalo potnike.
-
7. 5. 2018
Ali ste vedeli: Gasilci Gasilske brigade Ljubljana na leto posredujejo v skoraj 800 požarih
Topli dnevi pomenijo družinske piknike in kurjenje, tudi v naravi. Ko zagori, lahko veliko opravite že sami.
V trenutku, ko ugotovite, da požara sami ne boste obvladali, pokličite 112. Oglasil se vam bo operativec v centru za obveščanje, ki bo aktiviral gasilce. Njim bo nato zazvonil alarm in nemudoma se bo sprožil načrt aktiviranja. -
30. 4. 2018
Ali ste vedeli: Kakšno je ozadje napisov na fasadi OŠ Valentina Vodnika?
Ob sprehodu mimo OŠ Valentina Vodnika lahko opazite, da fasado tik pod streho zanimivo dopolnjuje več verzov. Čigavi so in kaj pomenijo, smo poizvedeli pri vodstvu šole in arhitektu Andreju Hrauskyju.
-
23. 4. 2018
Ali ste vedeli: Skulptura Ljubljanskega zmaja je narejena iz 2150 metrov žice
V Kazematah Ljubljanskem gradu bomo 25. aprila odprli razstavo Zmaj vseh zmajev, ki bo v ospredje postavila zgodovino zmajev, kakšne predstave imajo o zmajih na različnih koncih sveta in njihovo izročilo.
-
16. 4. 2018
Ali ste vedeli: V odtoke v Ljubljani letno odplaknemo 1300 ton odpadkov
V straniščnih školjkah najpogosteje končajo organski odpadki, pripomočki za osebno higieno, kemikalije, mešani odpadki, hrana in kosti. Celo najlonke so našli!
-
9. 4. 2018
Ali ste vedeli: V pol leta z radarjem zaznali že okoli 10.000 prekoračenih hitrosti
Septembra 2017 smo po Ljubljani namestili napravo s samodejno merilno napravo in štiri ohišja na različne lokacije (na Dolenjski, Slovenski, Roški in Celovški cesti), med katerimi napravo po potrebi premeščamo.
-
3. 4. 2018
Ali ste vedeli: Število kolesarjev, ki peljejo v napačno smer po Dunajski cesti
Kolesarjenje v napačno smer, zlasti na mestnih vpadnicah, kjer je na kolesarskih stezah prometa več in so hitrosti nekoliko večje, je nevarno, saj lahko povzroči resne poškodbe.
-
26. 3. 2018
Ali ste vedeli: Zanimivosti iz Živalskega vrta Ljubljana
Delo med in z živalmi je prav pestro, saj ima vsaka svoje posebnosti. Preberite, kaj so nam tokrat razkrili sodelavci ljubljanskega živalskega vrta.
Obiščite Živalski vrt Ljubljana, v katerem boste tudi sami opazili marsikatero posebnost in zanimivost. Prihajajo lepši, toplejši dnevi in verjamemo, da bo enodnevni izlet prava popestritev vašega dne. -
19. 3. 2018
Ali ste vedeli: Zakaj se nekatera postajališča LPP imenujejo po objektih, ki več ne obstajajo?
Se kdaj vprašate, zakaj vam prometni portal PromInfo, google aplikacija "Načrtuj pot z LPP" ali aplikacija Urbana predlagajo postajališče, ki se imenuje po neobstoječem objektu?
Sodelavci na Ljubljanskem potniškem prometu so nam na vprašanje podali prijazno pojasnilo. -
12. 3. 2018
Ali ste vedeli: Letos na Viču več snega kot v ostalih delih Ljubljane
Ob letošnjih sneženjih je zunanji izvajalec KPL omenil, da je največ snega zapadlo na Viču.
Na tem delu so sneg plužili dlje časa in pogosteje posipavali površine za pešce.
Ker nas je zanimalo, zakaj takšna razlika, smo zanimiv pojav tudi preverili. -
5. 3. 2018
Ali ste vedeli: Po ljubljanskih ulicah posebna enota - Ulični zmaji
Ulični zmaji so terenska ekipa Javnega zavoda Mladi zmaji in opravljajo ulično mladinsko delo. V Ljubljani in njeni okolici na različnih lokacijah soustvarjamo dogodke in številne druge aktivnosti namenjene otrokom in mladim.
-
26. 2. 2018
Ali ste vedeli: Kaj se zgodi s toploto doma ob ekstremnem mrazu?
Čaka nas ekstremno mrzel teden. Pojasnjujemo, kaj se v takem primeru zgodi s toploto doma. V Energetiki Ljubljana je soproizvodnja elektrike in toplote na maksimumu in ni skrbi, da vam bo zmanjkalo toplote. Podatke lahko spremljate na mobilnem portalu m.te-tol.si.
-
19. 2. 2018
Ali ste vedeli: Kakšen je namen zastav članic EU pri Bavarskem dvoru?
Nedavno smo zamenjali zastave članic Evropske unije pri Bavarskem dvoru.
Zastave so postavljene naključno in zgolj simbolizirajo povezanost držav v evropski skupnosti in oživljajo javni prostor. -
12. 2. 2018
Ali ste vedeli: Koliko lesa v Energetiki Ljubljana porabijo na leto?
Dobrih 15 % toplotne in električne energije se v Energetiki Ljubljana proizvede iz lesnih sekancev. Ali veste, koliko lesa porabijo na leto? V povprečju 105.000 ton lesnih sekancev, kar je enako teži kar 13-im Eifflovim stolpom..
-
30. 1. 2018
Ali ste vedeli: V Ljubljani imamo 223 spomenikov
Po podatkih Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Oddelka za kulturo MOL in OE Ljubljana imamo skupno 223 spominskih obeležij, v kar so vštete tudi spominske plošče kot tudi napisne in reliefne plošče na stavbah. Podatek velja za javne površine in zunanje površine stavb – fasade.
-
25. 1. 2018
Ali ste vedeli: Zakaj glavičimo platane, drevesa ob Ljubljanici?
Glavičenje je metoda nege drevja, pri kateri se drevesu vsako leto pred začetkom rastne sezone odstrani vse enoletne poganjke.
-
24. 1. 2018
Ali ste vedeli: Največ koles iz sistema BicikeLJ si smo si izposodili pri Nami
Povprečen čas izposoje kolesa v letu 2017 je bil 15 minut.
Za premike koles BicikeLJ skrbi ekipa partnerja Europlakat. Ta je v letu 2017 na servis odpeljala v povprečju po pet koles na dan. -
19. 1. 2018
Ali ste vedeli: Arheološka izkopavanja na Gosposvetski cesti
V času arheoloških raziskav si je delo na terenu ogledalo ali se udeležilo javnih vodstev kar 911 obiskovalcev, med njimi vrtci, šole, člani UNI3, arheologi, študentje ter drugi zainteresirani občani in obiskovalci našega mesta.
Objavljamo odgovore na najpogostejša vprašanja obiskovalcev javnih vodstev po terenu arheoloških raziskovanj na Gosposvetski cesti.
-
12. 1. 2018
Skrbimo za odpadke
Naše javno podjetje Snaga tedensko prazni 2.300 uličnih koškov, 105.547 zabojnikov za odpadke, 2.318 eko otokov in 65 podzemnih zbiralnic.
-
11. 1. 2018
Mestni avtobusi naredijo v povprečju 39.000 kilometrov na dan
V mestnem prometu vsi avtobusi skupaj prevozijo več kot 39.000 kilometrov dnevno. V mesecu novembru so tako prevozili 39.949 kilometrov.
Kavalirji so v mesecu decembru prevozili kar 3.130 kilometrov, kar pomeni v povprečju 100 na dan. Prevoz s Kavalirji je v decembru uporabilo 7.071 potnikov, kar je v povprečju 228 na dan. -
9. 1. 2018
Ognjemet bistveno ne vpliva na raven dnevne in mesečne onesnaženosti zraka
Rezultati meritev kažejo, da je vpliv novoletnih ognjemetov in uporabljene pirotehnike zaznaven le v okviru kratkotrajno povišane vrednosti delcev PM10, ki se pojavi v prvih jutranjih urah novega leta. Onesnaženost v naslednjih urah hitro oslabi in vpliva pirotehnike z meritvami ni več mogoče zaznati.
-
7. 1. 2018
Ulice čistimo z reciklirano vodo in deževnico
Za spiranje ulic javno podjetje Snaga večinoma uporablja deževnico, ki jo zbere na strešnih površinah Kompleksa Snage na Barju.
-
7. 1. 2018
Sodelavci v veliki mestni družini smo okolju prijazni
V Mestni upravi, javnih podjetjih, javnih zavodih in povezanih podjetjih smo zeleni ambasadorji. Skupno imamo že 1092 vozil, od tega 219 na metan in 50 električnih.
-
7. 1. 2018
Energetsko učinkoviti
V Mestni občini Ljubljana ter vseh zavodih v lasti Mestne občine od leta 2013 naročamo elektriko, katere izvor so v celoti obnovljivi viri energije, kar dobavitelj električne energije dokazuje s certifikati o izvoru.
-
7. 1. 2018
Ponovna uporaba asfalta
Asfaltni rezanec in drobljenec ponovno uporabimo pri gradnji/obnovi cest in pločnikov (pri zasipih kot dodano količino, za zgornji ustroj (nevezane nosilne plasti, bankine) in/ali za spodnji nosilni ustroj kot dodana količina).
-
7. 1. 2018
Dotrajanim prometnim znakom podaljšujemo življenjsko dobo
Javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice dotrajane in obledele prometne znake, ki imajo poškodovano folijo simbola, pošljejo proizvajalcem prometnih znakov.
Ti na novo namestijo odbojno folijo in pomen prometnih znakov ter jim s tem podaljšajo življenjsko dobo.