ponedeljek, 14. 11. 2022

V središču projekta SHINE spolno nasilje in nadlegovanje

V okviru evropskega projekta SHINE je 9. novembra 2022 v Mestni hiši potekalo srečanje partnerjev projekta o spolnem nasilju in nadlegovanju na območjih nočnega življenja.

Varnost je pomembna dobrina na vseh področjih človekovega udejstvovanja. Pogosto prostočasno aktivnost, predvsem mladih, predstavlja udejstvovanje v nočnem življenju – obiskovanje, klubov, pubov, zabav in koncertov, ki pa poleg zabave, druženja in sprostitve prinaša možnosti za pojav različnih tveganj, tudi spolnega nasilja in nadlegovanja. V skrbi za javno varnost ter dvig kakovosti življenja v Ljubljani deluje Mestno redarstvo, ki kot predstavnik Mestne občine Ljubljana, s Fakulteto za varnostne vede Univerze v Mariboru sodeluje pri Evropskem projektu SHINE (Sexual harassment in nightlife entertainment spots: contol and prevention).
Ugotovitve raziskave projekta SHINE kažejo, da je spolno nasilje, predvsem spolno nadlegovanje, pereča problematika tudi na območjih nočnega življenja v Ljubljani. Zato je splošni cilj projekta ustvariti delovni model preprečevanja in nadzora spolnega nadlegovanja na teh območjih, ki bo vključeval uvedbo sistemov kakovosti, usposabljanja osebja, mreženja deležnikov ter ozaveščanja vseh vključenih v nočno življenje.
V sklopu mreženja deležnikov je Mestno redarstvo gostilo prvo srečanje deležnikov o spolnem nasilju in nadlegovanju na območjih nočnega življenja. Udeležba na srečanju kaže, da tovrstno problematiko prepoznavajo in obravnavajo raznoliki deležniki. Poleg predstavnikov Mestnega redarstva so bili prisotni tudi mestni menedžer, predstavniki Oddelka za zdravje in socialno varstvo, Javnega zavoda Mladi zmaji, številnih nevladnih organizacij (Društva za nenasilno komunikacijo, Združenja DrogArt, Zavoda Bob, Društva Ključ, Zavoda Nefiks, Ekvilib inštituta, Društva ŠKUC), Centra za socialno delo Ljubljana in akademske skupnosti. Na pomembnost in aktualnost obravnavane problematike kaže tudi udeležba sekretarja Ministrstva za notranje zadeve prof. dr. Lobnikarja. Potrebno je strmeti k vzpostavitvi ničelne tolerance do spolnega nasilja in nadlegovanja v času nočnega življenja. Udeleženci so izpostavili, da se je obravnavane problematike potrebno lotiti pri njenem bistvu, ki se skriva v tem, da je na območjih nočnega življenja tovrstno vedenje največkrat normalizirano, spregledano, neprijavljeno ali celo odobravano.

Ker želimo v Ljubljani ohranjati visoko stopnjo varnosti na vseh področjih, je ključno, da smo prepoznali problematiko spolnega nasilja in nadlegovanja v času udejstvovanja v nočnem življenju, se o tem pogovarjamo in iščemo rešitve za izboljšanje stanja.

Preberite tudi: