Mestni gozdovi Golovca so zelo pestri, saj tu uspeva kar 23 od 71 različnih drevesnih vrst, ki so prisotne v Sloveniji.
Lokacija totema: pri vitrini avtohtonih drevesnih vrst
Na Golovcu kar 23 različnih drevesnih vrst
Mestni gozdovi Golovca se odlikujejo po izredni pestrosti drevesnih vrst. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije tu uspeva kar 23 različnih drevesnih vrst. Za primerjavo – v celotni Sloveniji je avtohtonih 71 različnih drevesnih vrst, od tega 61 vrst listavcev in 10 vrst iglavcev.
Najpogostejše drevesne vrste Golovca so med listavci bukev, graden in domači kostanj, med iglavci pa rdeči bor in smreka. Nekatere vrste, kot je na primer evropski macesen, se na Golovcu pojavljajo le na majhnem območju. Najdemo pa tudi zelo redke in ogrožene drevesne vrste, ki so zavarovane in jim namenjamo posebno pozornost za ohranitev, takšni sta na primer tisa in navadna bodika.
Na Golovcu je prisotnih tudi nekaj tujerodnih drevesnih vrst, ki so jih iz drugih celin k nam prinesli ljudje, na primer robinija (neprava akacija) ter rdeči hrast.
Kako prepoznati invazivne tujerodne rastline?
Meščankam in meščanom Mestne občine Ljubljana želimo olajšati samostojno prepoznavanje invazivnih tujerodnih rastlin in tega, kako jih ustrezno odstraniti in predelati v koristne izdelke. Več informacij v okviru projekta APPLAUSE.
Kako prispevati k zmanjšanju negativnih vplivov invazivnih tujerodnih vrst na biotsko pestrost v gozdu pa izvemo v okviru projekta LIFE ARTEMIS . Najdene invazivne tujerodne vrste lahko prepoznate s pomočjo terenskega priročnika ter jih vnesete v spletno aplikacijo.