Uporabniki Golovca na delavnici URBforDAN tudi o gozdnem bontonu
Vključevanje zainteresirane javnosti in deležnikov v projekt URBforDAN – upravljanje in raba urbanih gozdov kot naravne dediščine v podonavskih mestih smo nadgradili v četrtek, 20. junija 2019, na tretji delavnici za uporabnike Golovca.
Skupaj s sodelavci Zavoda za gozdove Slovenije smo več kot 20 udeležencem celostno predstavili stanje na Golovcu oz. vse, kar je pomembno za pripravo strateškega načrta upravljanja celotnega področja, ki vsebuje skupaj 1025 ha gozda.
Cilji strateškega načrta
Obravnavali smo usmeritve strateškega načrta, ki si prizadevajo za ohranitev stabilnosti gozdov, ohranitev površine urbanih gozdov, informiranje javnosti o pomenu gozdov za blaženje klimatskih sprememb in o vplivu gozdov na zdravje ljudi.
Cilji načrta so izboljšanje možnost za oddih in rekreacijo ter aktivno preživljanje prostega časa, ki pomeni ureditev rekreacijske infrastrukture, dostopnosti, informiranja (npr. prepoved vožnje z motornimi vozili), zagotavljanje možnosti za vzgojo in izobraževanje, ohranitev naravne in kulturne dediščine in vzpostavljanje spodbudnega okolja za trajnostno gospodarjenje z zasebnimi gozdovi.
Večjih infrastrukturnih posegov si niti ne želijo
Poudarili smo, da kar zadeva infrastrukturo, gre pri projektu bolj za postavitev orientacijskih oznak in ureditev poti, namestitev klopi in podobno, vendar da v okviru projekta ne načrtujemo dodatnih večjih infrastrukturnih posegov.
Nekaj udeležencev se je z odločitvijo strinjalo, saj to mnogokrat vzpodbuja ljudi, da se celo z vozili pripeljejo na primer do telovadnih orodij na Golovcu, česar pa nikakor ne želimo vzpodbujati.
Plodna razprava v delovnih skupinah
Udeležence smo razdelili v štiri vodene delovne skupine po posameznih tematskih sklopih, in sicer »ureditev učnih poti in gozdnih učilnic«, »ureditev poti: urbana oprema, označevanje«, »ločitev poti: kolesarji, pohodniki« in »bonton«. Iskali smo skupne rešitve, ki jih bomo vključili v operativni načrt upravljanja Golovca.
Omizje, ki je obravnavalo pomen bontona v gozdu, je izpostavilo naslednje predloge in pobude:
Tudi o bontonu
V gozdu spoštujemo gozdni mir in tišino.
Smeti odnašamo s seboj.
Pobiramo pasje iztrebke.
Potrebno je omejiti vandalizem (drevesa in oprema).
Hodimo po urejenih in označenih poteh.
V času gozdnih del se morajo obiskovalci gozda temu prilagoditi.
V gozdu poskrbimo za svojo varnost in varnost drugih.
Motorna vozila ne sodijo v gozd.
V gozdu se ne kuri.
V drugi polovici leta bomo organizirali javno razgrnitev upravljavskega načrta, na kateri bodo udeleženci lahko preverili, kako in v kakšni meri so bili njihovi predlogi tudi upoštevani.
Atraktivne točke
Sodelujočim smo predstavili še atraktivne točke, ki so bile prepoznane med uporabniki Golovca. Med njimi so leseni razgledni stolp, adrenalinski park, hoja po krošnjah, mirna cona, dolina ribnikov, drevesna hiša, hrib jarkov, izobraževalna pot, lokostrelski poligon in območje za izvajanje taborniških aktivnosti.
Dodatno so udeleženci izpostavili še čebelarje v gozdu in predlagali tekaški poligon – krožno tekaško progo z izhodiščem na Kodeljevem. Točke bodo upoštevane v operativnem načrtu upravljanja.